Dyskopatia u psa: jak ją leczyć i ile kosztuje operacja dyskopatii u psa?

Dyskopatia u psa
Dyskopatia u psa

Psy i koty, czyli najczęściej posiadane przez nas zwierzęta towarzyszące, aby były długo zdrowe i w jak najlepszej kondycji wymagają codziennej, systematycznej dawki wysiłku fizycznego przejawiającego się najczęściej w formie różnego rodzaju spacerów, biegów czy zabawy.

To właśnie chęć do poruszania się jest jedną z podstawowych oznak zdrowia i witalności pupila i wszelkie odstępstwa od normy bardzo szybko zostają zauważone przez właściciela, bo zdrowy pies to pies aktywny.

Jeśli zwierzę jest leniwe, niechętnie się ruszające, niewykazujące radości na spacerze, czy wręcz unikające wyjść z domu z reguły powinno to zastanowić opiekuna, czy aby wszystko jest w porządku z jego zdrowiem.

Ruch będący podstawową oznaką zdrowia zapobiega także otyłości oraz jest niezbędny w naturze do zdobywania pokarmu.

Pamiętaj bowiem, że Twój pies, czy kot to mięsożercy, a zatem są drapieżnikami.

Nie dziwi więc nikogo normalny niepokój posiadacza psa, który nagle, z niezrozumiałego powodu, nie może się podnieść ze swego legowiska a tym bardziej się poruszać czy przemieszczać z miejsca na miejsce.

Wtedy właśnie najczęściej możemy usłyszeć o tym, że “psa sparaliżowało” czy wystąpił u niego “niedowład”.

Spanikowani właściciele czym prędzej udają się po fachową pomoc do gabinetu weterynaryjnego, tym bardziej że najczęściej “samo nie przechodzi” i poprawy nie widać.

Czy więc jest ten tajemniczy paraliż, co go powoduje i jak pomóc Twojemu psu?

Postaram się wyjaśnić Ci to w poniższym artykule. Dowiesz się też jakie są metody leczenia, jak wygląda rehabilitacja i ile kosztuje operacja dyskopatii u psa.

Jak zbudowany jest kręgosłup psa?

Żeby zrozumieć czym jest paraliż warto wiedzieć czego jest konsekwencją i z czego wynika, musimy więc poznać nieco budowę kręgosłupa psa.

To między innymi od jego prawidłowego funkcjonowania zależy sprawne działanie układu ruchu psa i jego prawidłowe przemieszczanie się.

Kręgosłup psa, podobnie jak innych ssaków, ma budowę odcinkową i składa się z kręgów tworzących poszczególne partie zgrupowane w odcinki i nazywane:

  • odcinkiem szyjnym,
  • odcinkiem piersiowym,
  • odcinkiem lędźwiowym,
  • odcinkiem krzyżowym,
  • odcinkiem ogonowym.

W każdym z odcinków jest określona liczba kręgów charakterystyczna dla gatunku:

  • odcinek szyjny zawiera 7 kręgów w tym kręg szczytowy i obrotowy,
  • odcinek piersiowy zawiera 13 kręgów,
  • odcinek lędźwiowy zawiera 7 kręgów,
  • odcinek krzyżowy zawiera 3 kręgi,
  • odcinek ogonowy zawiera 20-23 kręgów.

W każdym kręgu, bez względu na odcinek, z którego pochodzi, wyróżniamy trzon z jego głową oraz doogonowo skierowany dół kręgu, a ponadto łuk z wyrostkami kolczystymi, poprzecznymi, stawowo doczaszkowymi i stawowo doogonowymi.

Poniżej schemat układu kostnego psa z zaznaczonymi odcinkami kręgosłupa: A – kręgi szyjne (7 kręgów), B – kręgi piersiowe (13 kręgów), C – kręgi lędźwiowe (7 kręgów), D – kręgi krzyżowe (3 kręgi), E – kręgi ogonowe (20 -23 kręgów).

Szkielet psa
Szkielet psa | Źródło: Wikipedia

Poszczególne kręgi budujące kręgosłup nie są ze sobą ściśle, trwale zrośnięte.

Zapewnia to ruchomość kręgów, musisz bowiem pamiętać, że kręgosłup nie jest długą, sztywną i stabilnym zbiorem kości, ale są one połączone ze sobą w sposób ruchomy, co zapewnia sprawny ruch zwierzętom.

Między kręgami są więc tarczki zwane dyskami, krążkami międzykręgowymi z ich częścią – warstwą zewnętrzna zwaną pierścieniem włóknistym i wewnętrzną zwaną jądrem miażdżystym.

Pierścień włóknisty otaczający jądro miażdżyste, zbudowany jest z włókien kolagenowych i ekastynowych.

Jądro miażdżyste (nucleus pulposus) czyli gęste, galaretowate wypełnienie krążka międzykręgowego, pozwala mu działać na zasadzie hydraulicznej i odkształcać się wraz z ruchem kręgosłupa.

Krążek międzykręgowy pełni więc funkcje amortyzatora kręgosłupa, zapewniając jego prawidłową ruchomość oraz stan w którym dwa sąsiednie kręgi nie obcierają o siebie.

Schemat budowy krążka międzykręgowego:

Schemat budowy krążka międzykręgowego
Schemat budowy krążka międzykręgowego | Źródło: Wikipedia

Pamiętajmy również, że kręgosłup jest rurą kostną, w której biegnie rdzeń kręgowy.

Skoro już wiemy jak wygląda kręgosłup psa pora poznać czym jest dyskopatia

Co to jest dyskopatia u psa?

Dyskopatia to choroba kręgosłupa, dająca objawy neurologiczne, będąca konsekwencją wypadnięcia, przesunięcia lub degeneracji tarczek międzykręgowych w wyniku zwyrodnienia krążków oraz powodująca ucisk na rdzeń kręgowy i na jego korzenie.

Konsekwencją dyskopatii może być paraliż, czyli niemożność do poruszania kończynami piersiowymi lub miednicznymi i inne objawy z tego wynikające.

Na poniższym wideo możesz zobaczyć psa z objawami dyskopatii

Dachshund walking after IVDD treatment

Zmiany powstające na skutek ucisku na rdzeń kręgowy zależą w dużym stopniu od tempa narastania tego ucisku.

I tak bardzo szybko rozwijający się ucisk będzie skutkował ciężkimi zmianami, a narastający wolno, przez dłuższy czas, będzie na początku kompensowany przez organizm i objawy też będą pojawiały się powoli.

Które psy są najbardziej narażone na dyskopatię?

Nie jest w pełni znana przyczyna choroby, nie mniej jednak podejrzewa się naturalny proces starzenia się dysków i ich uszkadzanie.

Tak naprawdę choroba może dotyczyć każdego psa, bez względu na płeć czy wiek, choć znacznie częściej występuje u psów ras małych.

Jakie rasy są najbardziej narażone na dyskopatię?
Jakie rasy psów są najbardziej narażone na dyskopatię?

I tak u pewnych ras psów występuje ona częściej i należą do nich:

Nie oznacza to oczywiście, że psy duże, molosowate nie chorują na dyskopatię, bo jak tu zapomnieć choćby o dobermanie, bokserze czy owczarku niemieckim, u których dość często możemy spotkać porażenie kończyn spowodowane wypadnięciem jądra miażdżystego.

Niebagatelną rolę predysponującą do wystąpienia choroby odgrywają wszelkie czynniki powodujące nadmierne obciążenia kręgosłupa z nadmierną masą ciała i otyłością u psa na czele.

Przekarmione, otyłe zwierzę, w dodatku mniej ruchliwe, naraża się niestety zdecydowanie częściej na tę przypadłość z powodu bardziej obciążonego kręgosłupa.

Pamiętajmy bowiem, że zwierzę otyłe jest bardziej narażone na szereg różnych, często poważnych problemów zdrowotnych.

Skoro choroba wynika z naturalnego procesu starzenia się dysków, to oczywistym jest jej występowanie w grupie zwierząt starszych lub w sile wieku, choć reguły tutaj nie ma.

Dyskopatia zdarza się też u psów relatywnie młodych.

Sam pamiętam 4 letniego kundelka z ogromnymi zmianami w kręgosłupie i objawami dyskopatii, który wielokrotnie był pacjentem lecznicy z powodu kłopotów z chodzeniem.

Przebieg dyskopatii

Choć dyskopatia, czyli zwyrodnienie krążków międzykręgowych i ich ucisk na rdzeń kręgowy może wystąpić w każdym odcinku kręgosłupa, to najczęściej występuje w odcinku piersiowo – lędźwiowym (84 – 86 % przypadków, według różnych danych literaturowych) oraz w odcinku szyjnym (około 14 – 16 % przypadków).

Najczęściej dotyczy przestrzeni międzykręgowej T11-L2, C2-C3, C3-C4 oraz C7-T1 (literki oznaczają odcinek kręgosłupa, a cyferki numer kręgu licząc od głowy).

Najczęstszym podziałem wypadnięcia jądra miażdżystego jest ten zaproponowany przez Hansena i obejmujący II typy:

  1. Typ I wysunięcia jądra miażdżystego według Hansena, charakteryzuje się zchrzęstnieniem dysku, który często ulega dodatkowo procesowi zwapnienia, w wyniku czego pierścień włóknisty ulega przerwaniu i następuje ucisk na rdzeń kręgowy. Ten typ dyskopatii może występować u młodych psów do 7 roku życia.
  2. Typ II wysunięcia jądra miażdżystego według Hansena, obejmuje sytuację, gdy jądro miażdżyste ulega zwłóknieniu i staje się żelopodobne. Proces ten jest długotrwały i nie dochodzi do pęknięcia pierścienia włóknistego, a do jego uwypuklenia się w kierunku rdzenia kręgowego. Następuje ucisk na rdzeń kręgowy i wszelkie objawy neurologiczne z tym związane. Patologia dotyczy generalnie psów starych, a więc 8-10 letnich.

Generalnie jądro miażdżyste, które przemieszcza się w kierunku do rdzenia kręgowego powoduje jego ucisk zaburzając tym samym przekazywanie impulsów między mózgiem, a nerwami obwodowymi.

Ucisk skutkuje zaś bólem o różnym stopniu nasilenia i cała gama zaburzeń neurologicznych zależnych od miejsca tego ucisku.

Objawy chorobowe będą więc uzależnione od miejsc, gdzie doszło do uszkodzenia jądra miażdżystego.

Dyskopatia u psa objawy

Dyskopatia u psa objawy
Dyskopatia u psa objawy

Gdy wypadnięcie będzie miało miejsce w odcinku piersiowo – lędźwiowym, zauważymy u psa:

  • niechęć do brania na ręce,
  • brak apetytu,
  • osowiałość,
  • jako objawy niespecyficzne – podkulony ogon,
  • ewidentną bolesność podczas dotykania tej okolicy i skomlenie,
  • niechęć do zabawy, ruchu, chodzenia po schodach,
  • ból przy załatwianiu potrzeb fizjologicznych.

Czasem może wystąpić niedowład kończyn miednicznych czy paraliż i zupełne ich porażenie.

Wtedy zwierzę może nie odczuwać bólu w tych kończynach (brak czucia), może nie móc nimi ruszać, czy może mieć problemy z załatwieniem się.

Gdy zaś zmiany dotyczą odcinka szyjnego zaobserwujemy:

  • sztywność karku,
  • nisko opuszczoną głowę,
  • skurcz mięśni szyi i karku,
  • kulawiznę kończyn piersiowych,
  • objawy niespecyficzne w postaci braku apetytu, osowiałości, senności czy niechęci w braniu na ręce.

Nie w każdym przypadku mamy pełne objawy kliniczne od razu.

Czasem zaobserwujemy lekkie utykanie, czy potykanie się, trudności z chodzeniem czy utrzymaniem równowagi, a dopiero później sztywność kończyn i ich całkowity paraliż

Dyskopatia u psiaka może dawać silne objawy bólowe, stąd niezwykle istotna jest możliwie szybka interwencja lekarska, najlepiej przy pierwszych objawach.

Jeśli zauważysz podobne objawy u Twojego psa, nie czekaj aż samo przejdzie, gdyż tylko wczesna interwencja daje największe prawdopodobieństwo pełnego powrotu do zdrowia.

Porażenia dotyczące rdzenia kręgowego są praktycznie zawsze obustronne z uwagi na fakt, że uszkodzenia dotyczą obu stron rdzenia, choć objawy mogą być asymetryczne i bardziej wyrażone w jednej kończynie, a mniej w drugiej.

W zależności od miejsca uszkodzenia rdzenia kręgowego nasz podopieczny może wykazywać porażenie dotyczące czterech kończyn lub tylko kończyn miednicznych.

Jeśli uszkodzenie pojawia się w górnej części rdzenia kręgowego (licząc od głowy i mózgu), a więc w odcinku C1-Th1 (odcinek szyjny do pierwszego kręgu piersiowego) zaburzenie będzie dotyczyło wszystkich czterech kończyn, gdy zaś wystąpi w innych odcinkach (poniżej Th1) z reguły ujawni się w kończynach miednicznych.

W zależności od stopnia uszkodzenia będziemy mieli:

  • paraplegię, czyli obustronne porażenie kończyn miednicznych,
  • tetraplegię czyli całkowite porażenie wszystkich kończyn,
  • w lżejszych przypadkach paraparezę – niedowład kończyn miednicznych,
  • tetraparezę – niedowład wszystkich kończyn.

Widzimy więc, że objawy choroby również są różnie nasilone.

W niektórych przypadkach narastają powoli i rozwijają się wiele dni, podczas gdy w innych pojawiają się nagle z godziny na godzinę – co wynika ze stopnia ucisku na rdzeń kręgowy.

Diagnostyka dyskopatii u psów

Jak w przypadku każdej choroby, także przy dyskopatii niezwykle istotny jest wywiad lekarski, czyli dokładne wysłuchanie tego wszystkiego, co właściciel zwierzęcia chce przekazać.

Nawet potencjalnie mało istotne sugestie i spostrzeżenia mogą bowiem okazać się niezmiernie cenne diagnostycznie.

Obowiązkowo należy również przeprowadzić badanie neurologiczne, które określi nam dokładną lokalizację zmian na terenie rdzenia kręgowego.

Dopiero w następnej kolejności przystępujemy do badań obrazowych, czyli do wykonania zdjęcia rtg kręgosłupa, najlepiej z kontrastem podanym nad oponę miękką, czyli do mielografii.

Zdjęcie RTG kręgosłupa psa
Zdjęcie RTG kręgosłupa psa

Mielografia jest badaniem chyba najbardziej dostępnym w diagnostyce chorób rdzenia kręgowego, a przy tym mniej kosztownym w porównaniu z tomografią czy rezonansem i ciągle stanowi “badanie pierwszego rzutu” w diagnostyce dyskopatii u psów.

Wykonywane jest w pełnym znieczuleniu ogólnym, stąd pacjent musi być uprzednio przegłodzony i nie wykazywać przeciwwskazań do anastezji.

Poprzez punkcję podpotyliczną (podejrzenie patologii w odcinku szyjnym) lub punkcję lędźwiową (uszkodzenia w dalszych odcinkach kręgosłupa) podaje się jodowy środek kontrastowy, a następnie w różnych odcinkach czasu wykonuje zdjęcie Rtg w celu obejrzenia przechodzenia tego środka.

Schematy przedstawiające cztery możliwe warianty obrazów mielograficznych:

  • A – obraz normalny,
  • B – ucisk zewnątrzoponowy,
  • C – ucisk śródoponowy/zewnątrzrdzeniowy,
  • D – zmiana śródrdzeniowa
Badanie mielograficzne
Badanie mielograficzne | Źródło: Roberts R.E., Selcer B.A.: Myelography and Epidurography, “Vet. Clin. North. Am. Small. Animal Pract”, 1993

Innymi metodami diagnostycznymi o dużej dokładności i pewności są rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa.

Warto z nich korzystać szczególnie wszędzie tam, gdzie są dostępne, gdyż w sposób pewny potwierdzają diagnozę i stanowią bardzo pomocne narzędzie w procesie leczenia.

Dyskopatia u psa leczenie

Generalnie do dyskopatii możemy podejść w dwojaki sposób. Można leczyć ją nieoperacyjnie – zachowawczo lub stosować metody operacyjne.

Leczenie zachowawcze dyskopatii psów

Dyskopatia psa leczenie - ograniczenie ruchu
Dyskopatia psa leczenie – ograniczenie ruchu

Podstawą postępowania zachowawczego jest bezwzględne ograniczenie ruchu na okres do miesiąca.

Metoda ta wydaje się łatwiejsza do zastosowania w przypadku małych piesków i trudna do wykonania w przypadku psów bardzo aktywnych, przyzwyczajonych do dużej porcji ruchu codziennego, czy długich spacerów.

Co może wydać się niehumanitarne – musimy zamknąć pacjenta w małej, ciasnej klatce tylko bowiem w ten sposób możemy zmusić go do braku ruchu.

Dodatkowo stosujemy niesterydowe leki przeciwzapalne (przeciwbólowe), ale tylko te zarejestrowane dla psów.

Przestrzegam przed samodzielnym ordynowaniem leków ludzkich, dostępnych bez recepty z uwagi na inny metabolizm i potencjalne groźne dla życia skutki uboczne w formie krwotocznego zapalenia przewodu pokarmowego.

Pamiętajmy bowiem, że leki te stosujemy wielokrotnie, co gwarantować musi bezpieczeństwo podawania i minimalizować potencjalne działania niepożądane.

Zniesienie bólu może powodować chęć zwierzęcia do poruszania się, stąd bezwzględnie należy ograniczyć ruch, aby nie pogorszyć stanu chorego psa.

Można skorzystać także z innych niezbyt konwencjonalnych metod leczenia, jak na przykład z akupunktury, która umiejętnie przeprowadzona wykazuje silne działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe oraz pobudza tkanki do regeneracji.

Możemy także zastosować leki sterydowe, pamiętając jednak o potencjalnych skutkach ubocznych oraz o tym, żeby nie łączyć ich z niesterydowymi lekami przeciwzapalnymi.

Jako leczenie wspomagające zaś wielu lekarzy podaje witaminy E i C będące przeciwutleniaczami i spowalniające procesy degeneracyjne w obrębie rdzenia kręgowego.

Zwierzę siedzące w klatce wymaga oczywiście specjalnej opieki. Nie powinno się brać go na ręce, aby tym działaniem nie powodować dalszych uszkodzeń rdzenia.

Niezwykle ważna jest też rehabilitacja, bowiem siedzenie bez ruchu przez okres 4 tygodni może powodować zaniki mięśni.

Operacja dyskopatii u psa

Leczenie operacyjne dyskopatii u psa powinno zarezerwowane być jedynie dla ciężkich przypadków i stosowane w sytuacji w pełni świadomych właścicieli.

Nie każdy bowiem posiadacz psa będzie w stanie poświęcić się i zapewnić odpowiednią opiekę pooperacyjna dla swego pupila.

Nie bez znaczenia pozostaje również sam koszt zabiegu oraz późniejszej rekonwalescencji.

Ile kosztuje operacja dyskopatii u psa? Zazwyczaj jest to około kilku tysięcy złotych.

Musimy również pamiętać, że nie każdy pies kwalifikuje się do zabiegu.

Otyłość, współistniejące choroby kardiologiczne, problemy geriatryczne, niejednokrotnie mogą uniemożliwić przeprowadzenie zabiegu lub przynosić znaczne ryzyko anastetyczne.

Psy nerwowe, nadpobudliwe, czy agresywne są pacjentami gorzej rokującymi z uwagi na swój temperament.

W przypadku dyskopatii najczęściej wykonujemy zabieg laminektomi lub hemilaminektomi.

Decydującym czynnikiem prognostycznym jest tutaj czas:

im szybciej przeprowadzony zabieg po wypadnięciu tym rokowanie lepsze.

Zabiegi te polegają na usunięciu wpadniętego jądra miażdżystego po uprzednim usunięciu wyrostków kolczystych, wyrostków stawowych kręgów i dokonaniu dekompresji rdzenia kręgowego.

Sam zabieg operacyjny do prostych nie należy i powinien wykonywany być przez doświadczonego chirurga, dysponującego dobrze wyposażoną salą operacyjną z całym zapleczem.

Podczas zabiegu często dochodzi do zatrzymania akcji oddechowej i gwałtownego spadku ciśnienia krwi oraz mogą mieć miejsce intensywne krwawienia z uszkodzonych zatok żylnych, stąd konieczność zapewnienia odpowiedniego sprzętu monitorującego parametry życiowe pacjenta.

Niezbędna jest również wiedza jak się zachować w przypadku powikłań, aby później nie wpaść w panikę, gdy coś “nieprzewidywanego” się wydarzy.

Pamiętaj, że uszkodzony przez jądro miażdżyste rdzeń kręgowy regeneruje się bardzo wolno (1-6 miesięcy) i stąd opiekun psa musi wykazać się dużą cierpliwością i wyrozumiałością.

Rekonwalescencja po zabiegach operacyjnych

Rekonwalescencja po zabiegu operacyjnym jest procesem długotrwałym, kosztownym i wymagającym sporo samozaparcia właściciela.

Bezpośrednio po zabiegu przez okres nawet do 3 tygodni operowany pacjent powinien przebywać w zupełnym zamknięciu, co pozwoli drastycznie ograniczyć ruch.

Z uwagi na dużą bolesność otrzymuje on silne leki przeciwbólowe (szczególnie przez pierwsze doby po zabiegu).

Wymaga również rozmaitych zabiegów rehabilitacyjnych, początkowo fizykoterapii polegającej na masowaniu nieruchomych kończyn, a w późniejszym czasie masaży czy wykonywania ćwiczeń na bieżni w wodzie.

Jak wygląda rehabilitacja psa na bieżni wodnej możesz zobaczyć na poniższym wideo

Dachshund IVDD Therapy: Walking the Underwater Treadmill

Niejednokrotnie pacjenci wymagają manualnego opróżniania pęcherza moczowego, które bezwzględnie musi być wykonywane czy to w warunkach szpitalnych czy w domu.

Udany zabieg operacyjny nie oznacza pełnego sukcesu, gdyż okres rekonwalescencji wymaga sporego zaangażowania i poświęcenia właścicieli.

Muszą oni wynosić zwierzę na zewnątrz, zapewniać opróżnienie pęcherza, uczestniczyć w procesie wydalenia kału czy aktywnie przeprowadzać masaże nieruchomych kończyn.

Niejednokrotnie przekracza to możliwości właścicieli i jest powodem eutanazji psa

Czy można zapobiec dyskopatii?

Jak zapobiegać dyskopatii u psów?
Jak zapobiegać dyskopatii u psów?

Choć może zabrzmi to banalnie, zdrowy kręgosłup jest niezbędny do prawidłowej, normalnej dla gatunku aktywności ruchowej zwierzęcia.

Psy jak doskonale wiemy są przecież drapieżnikami, które w naturze, żeby przeżyć muszą polować i być praktycznie w ciągłym ruchu.

Współczesny tryb życia naszych pupili, mała aktywność fizyczna, nieodpowiednie, zbyt kaloryczne pożywienie, niebędące zgodne z naturą, może prowadzić do szeregu patologii, w tym dotyczących kręgosłupa.

W przypadku dyskopatii wiele zależy od Ciebie.

Owszem nie spowodujesz zupełnego zatrzymania zmian degeneracyjnych, dotyczących krążków międzykręgowych, ale możesz poprzez dbanie o kondycję psa minimalizować ryzyko choroby.

W sytuacji zaś pierwszych niepokojących objawów chorobowych niezwykle istotny jest czas, stąd nie czekajmy, aż samo przejdzie, ale szybko udajmy się po fachową pomoc do gabinetu weterynaryjnego.

Nie każdy przypadek dyskopatii wymaga też od razu skomplikowanego i drogiego leczenia operacyjnego, dlatego nie obawiajmy się choroby, ale dowiedzmy się, jak w danej sytuacji się zachować.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że niniejszy artykuł wyjaśnił i dostarczył niezbędnej na ten temat wiedzy.

Jeśli masz pytania związane z leczeniem, lub rehabilitacją dyskopatii, dodaj teraz komentarz pod artykułem, odpiszę najszybciej jak to tylko możliwe.

 

Wykorzystane źródła >>

Lekarz weterynarii Piotr Smentek

Lekarz weterynarii Piotr Krzysztof Smentek

Absolwent Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW. Specjalista chorób psów i kotów. Specjalista administracji i epizootiologii weterynaryjnej. Pracuję od kilkunastu lat w Całodobowej Lecznicy Weterynaryjnej gdzie zajmuję się szeroko pojętą medycyną zwierząt towarzyszących głównie psów, kotów i gryzoni oraz z weterynaryjnej firmie farmaceutycznej w Dziale Rozwoju gdzie odpowiadam za bezpieczeństwo terapii.

Komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
guest
74 komentarzy
Zobacz wszystkie komentarze
Ewa
Ewa

Witam. Mojemu 2 letniemu Chihuahua wysunal sie dysk, piesek chodzi , nie jest sparalizowany, ma lekki tik w okolicy szyji . Neurolog zalecil aby na 4 tygodnie umiescic pieska w klatce ,dostaje on przy tym lek przeciwbolowy i sterydy. Martwi mnie to ze jutro mija 4 tydzien a piesek nadal ma twardy brzuszek ,bylo tak od poczatku choroby, zdarzaja sie momenty gdzie jest troszke miekki ale nie wrocil do takiego jak sprzed choroby. Piesek ogolnie jest bardziej energiczny , ale martwi mnie jego postękiwanie i twardy brzuch, czy to objaw tego ze dysk jednak nie powrocil na swoje miejsce?Mieszkam w USA i szukam porady u polskiego lekarza bo tu nawet w dobrych szpitalach wszystko kreci sie wokol pieniadzy takie realia(operacja +MRI $$$10000), mi zalezy na diagnozie i lekarzu ktory z sercem podejdzie do choroby mojego pieska ktory jest calym moim swiatem.

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Odpowiedz  Ewa

Dzień dobry.
Niestety, bez badania klinicznego żaden lekarz nie postawi diagnozy. Na podstawie opisu można podejrzewać przyczynę oraz zasugerować niektóre badania, ale nie zastąpi to badania pacjenta na żywo, w gabinecie. W przypadku wysuniętego dysku, sytuacja jest bardzo poważna. Dysk, który nie leży w swoim miejscu przeznaczenia, może powodować ucisk na wychodzące z rdzenia nerwy, lub wklinować się do kanału kręgowego. Nie mówiąc już o tym, że kręgosłup w danym odcinku jest narażony dużo bardziej na urazy, nie jest tak stabilny jak powinien być. Przyczyną twardego brzucha może być jakaś bolesność w tej okolicy, możliwe, że faktycznie wysunięty dysk uciska na nerwy i powoduje znaczny dyskomfort u pacjenta. Czy pies regularnie oddaje mocz i kał? Co do powrotu dysku na właściwe miejsce, stwierdzi to lekarz, który zdiagnozował pacjenta w trakcie wizyty kontrolnej. Po lekach z pewnością stan pupila się poprawi, jednak może się okazać, że konieczna będzie stabilizacja chirurgiczna uszkodzonego kręgu. Jeśli chodzi o koszty zabiegów, z tego co wiem, w USA można ubezpieczyć pupila, co zmniejsza znacząco koszty opieki weterynaryjnej.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Anna
Anna

U naszego maltańczyka stwierdzono przesunięcie dysku.Lekarz zalecił ograniczenie ruchu a nawet klatkowanie.Mamy problem z tym klatkowaniem. Czy to jest konieczne? Czy można coś jeszcze zastosować? Mamy dwa psy.Ten chory jest bardzo wrażliwy .Boimy się , że jak go zamkniemy to wpłynie to na jego psychikę. Staramy się go pilnować ale zdaża się że wskoczy na kanapę.Wydawało nam się że jest trochę lepiej ale dzisiaj miał znowu te ataki paraliżu. Leczenie trwa od diagnozy około 1,5 tyg.

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Odpowiedz  Anna

Dzień dobry.
Niestety, w przypadku przesunięcia dysku ograniczenie ruchu jest ogromnie ważne. Który konkretnie dysk się przesunął? Czy zostało określone w jakim stopniu doszło do wysunięcia? Jeśli zostało zalecone klatkowanie, proszę trzymać się ściśle zaleceń. W przypadku ruchu, nawet pozornie mało intensywnego, może dojść do pogorszenia się stanu zdrowia pacjenta. Sama Pani widziała, że do paraliżu może dojść w bardzo łatwy sposób. Klatkowanie jest metodą, która w wielu przypadkach pomaga uniknąć interwencji chirurgicznej, myślę, że warto spróbować wytrzymać. Jeśli boi się Pani o stan psychiki pieska, może Pani zapytać lekarza prowadzącego o wprowadzenie suplementów wyciszających, uspokajających, które pomogą mu przetrwać ten trudny dla niego czas. Dobrym pomysłem będzie zastowanie na przykład obróżki feromonowej. Proszę zadbać aby w klatce były rzeczy pieska – kocyk, legowisko. Wysiłek fizyczny proszę zmienić na umysłowy – zabawa kongiem również potrafi zmęczyć pupila.
Pozdrawiam i życzę wytrwałości, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Monika
Monika
Odpowiedz  Anna

Witam .Jakie leczenie zastosowano u pani pieska ??Pytam bo mam tą samą sytuację☹️

Lek. wet. Magdalena Zdanowska
Lek. wet. Magdalena Zdanowska

Dzień dobry. Jeśli chce Pani wiedzieć, co jest przyczyną zaburzeń chodu u psa należy pojechać do kliniki weterynaryjnej i wykonać badania dodatkowe, przede wszystkim obrazowe, na początek zdjęcie rentgenowskie. Czy przy badaniu stawów biodrowych i kręgosłupa pies wykazywał oznaki bolesności? Czy brzuch był miękki czy napięty? Czy badanie neurologiczne nie wykazało żadnych odchyleń od normy? Dyskopatia jest chorobą zwyrodnieniową krążka międzykręgowego i rozróżnia się dwa typy tej choroby. Zwyrodnienie typu I Hansena dotyczy przede wszystkim małych ras głównie psów chondrodystroficznych (jamnik, pekińczyk). Duże rasy psów cierpią na dyskopatię typu II, w jej przebiegu dochodzi do starzenia się tkanki w krążkach. Objawy kliniczne mają małe nasilenie i pojawiają się u starszych psów w wieku około 6-10 lat. Tak więc, jest to praktycznie niemożliwe, żeby Pani nowofundlandka miała kłopoty tego typu i żeby doszło do poprawy po jednym zastrzyku. Natomiast ta rasa ma dużą skłonność do dysplazji stawów biodrowych, co należałoby wykluczyć wykonując zdjęcie rentgenowskie. Możliwe są również inne choroby kości, stawów czy mięśni w tej okolicy. Mogą to być na przykład zapalenia mięśni czy stawów, martwica chrzęstno – kostna stawu biodrowego czy torbiele kostne. Do postawienia rozpoznania niezbędna jest jednak diagnostyka obrazowa. Pozdrawiam, lek. wet. Magda Zdanowska.

Anna Dominikowska
Anna Dominikowska

Witam, nasz piesek za m-c skończy 3 latka, waży 40 kg, nowofunlad (chyba mieszaniec troche). Dziś przytrafiła mu się niemożność ustania na tylnych nogach i podniesienie tyłka. Nie odczuwal bulu poza tym że nie mógł wstać reszta funkcji (machanie ogonem i inne reakcje) ok. Do domu wprowadziliśmy go unosząc mu zad. Na weterynarza czekaliśmy ponad 2 godziny gdyz był w terenie. Na listonosza szczekał jjak zawsze. Gdy weterynarz dotarł i chciał by wyprowadzono psa ten po minucie stanął na łapy i sam wyszedł choć nie poruszał sie jak zawsze. Dostał zastrzyk chyba z penicyliny chodzi. Chodź raczej powinnam powiedzieć, że leży we wiatrołapie. Poczatkowo po zastrzyku był jakby nie swoj miał mniej energii niż przed nim. Teraz wstaje i wychodźi z mężem za potrzebą ze mną nie:(. Zdążyło jej się to pierwszy raz. Jakieś półtora roku temu nie mogła dobrze stanąć na tylną nogę po zastrzyku było ok. Czy to początki dyskopatia u mojej Lunki? Czy coś innego ma straszne gazy dziś cały dzień nadmiernie przy okazji. Weterynarz mówił że tak się dzieje u psów dużej rasy wazacych trochę. Że “wyłącz sie tyl” z czasem przechodzi -jskby prąd odcial na jakiś czas. Co to jest czy coś poważnego.

Beata Dopierała
Beata Dopierała

Dzień dobry. Mój buldog ma rowniez dyskopatie ale szyjna. Wrocilam do domu z urlopu i pies slanial sie na nogach. Zabralismy go do weterynarza ale ta stwierdzila, ze boli go brzuch i odeslala po zastrzyku do domu. Gdy puscily leki, sytuacja sie powtorzyla. Zabralismy psa do szpitala. Tam pobrali krew i zrobili rentgen. Dali nam dwie mozliwe opcje, operacja wczesnym rankiem lub leczenie zachowawcze. Przy czym pies na chwile obecna ma bardzo powiekszone serce. Wiec po kolejnym zastrzyku zabralismy psa do domu z decyzja leczenia farmakologicznego i przestroga jesli tylko bedzie sie cos dzialo to natychmiast przyjechac. Pies ma czucie we wszystkich lapach, przednia prawa jest tylko bardziej niedowladna. Nogi mu sie wciaz rozjezdzaja mniej lub bardziej. Pies czuje sie gorzej, gdy biore go na rece w celu wyprowadzenia na dwor. Ma wszystkie opisane wyzej objawy sztywność karku i skurcz mięśni szyi i karku (ktory co jakis czas sie rozluznia i spina), nisko opuszczoną głowę, kulawiznę kończyn piersiowych, bardzo duzo spi. Przy czym ma apetyt, czasem pije wode, nie goraczkuje, nie wymiotuje. Cieszy na nasz widok, nastawia do masowania i zalatwia swoje potrzeby, przy czym wczoraj raz popuscil na dywan. Ze wzgledu na serce nie zdecydowalismy sie na natychmiastowa operacje, neurolog byla podobnego zdania. Moje pytanie wiec jest co jest natychmiastowym sygnalem by natychmiast jechac no operacje do szpitala? Czy podczas 4 tygodniowej kuracji lekami ma prawo miec lepsze i gorsze chwile? podupadac i wstawac? jak nie przegapic tego najgorszego momentu? Zabronili nam podawac lek czesciej jak co 24h, chodz wczoraj podalam mu 7h wczesniej bo widzialam ze cierpi. Po podaniu leku pies czuje sie lepiej, potem bywa roznie. Spi, podnosi sie, przejdzie krotko przez pokoj i wraca spowrotem na spanie. Czasem sa momentu jakby nagle kurczyly mu sie miesnie w szyji, badz bardziej naciskalo na rdzen. Momentalnie kladzie glowe lub pada na podloge, pozostawiajac tylek w gorze i przednie lapy zaczynaja jakby pulsowac/drgac jakby jakis tik i widac, ze bardzo go boli. Na co mam baczniejniej zwracac uwage panie Doktorze?? prosze o pomoc

Lek. wet. Magdalena Zdanowska
Lek. wet. Magdalena Zdanowska
Odpowiedz  Beata Dopierała

Dzień dobry „Chrupanie” w kręgosłupie wynika z gwałtownego ruchu płynu stawowego pomiędzy kręgami i uwalniania pęcherzyków gazu. Zmniejszenie przestrzeni międzykręgowej może wynikać z dehydratacji krążka, czyli procesów starzenia. Zwapnienie takiego krążka i wysunięcie się powoduje silne objawy bólowe i kulawizny lub niedowłady. Ponieważ u Pani psa nie występują objawy bólowe myślę, że nie ma potrzeby stosowania silnych leków. Na pewno jednak warto podawać suplementy diety chroniące stawy zawierające glukozaminę, chondroitynę, kolagen i kwas hialuronowy, pozdrawiam, lek. wet. Magda Zdanowska

Tom Asz
Tom Asz

Witam. Mam psiaka Collie Cross (wyglada jak Jack russel tylko wiekszy) przezabawny, KOCHANY BARDZO, pełen energii i ochoty do życia. Osmiolatkowi ostatnio zaczęło szczykac w kregoslupie. Odwiedziliśmy 4 weterynarzy. I tak: 1szy stwierdził osteoartretyzm (i tu pytanie czy bez rtg można coś takiego stwierdzić??) i przepisał tabletki rheumocam. 2gi stwierdził że to na pewno nie to bo psiak nie ma jakichkolwiek symptomów zaburzeń poruszania się ani bulu. 3 Ci zalecil fizjo terapie w wodzie (żadnego jakiego kolwiek racjonalnego wyjaśnienia co chrupie w kregoslupie powiedział że mięśnie)4 Ty zaś zrobił rtg i wyszło że odstęp pomiędzy jednym kregiem ledzwiowym jest dużo mniejszy niż odstępy pomiędzy wszystkimi innymi kregami (można powiedzieć że prawie nie ma)Bardzo proszę o poradę co to może być?? Jak już wspomniałem Piesiu jest bardzo żywy, biega, skacze cieszy się i uwielbia grać w piłkę. Niema jakichkolwiek oznak bulu ani problemów z chłodzeniem. Jedynie to chrupanie wydobywajace się z kregoslupka spędza mi sen z powiek. Głównie pojawia się jak macha ogonem lub w jakikolwiek sposób wygina w lewo lub prawo ciało. Najgorzej jest jak leży mi na kolanach i zmienia pozycję to jak mu tak chrupie to aż mnie boli… a jego nie. Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedz

Paulina Skrzypek
Paulina Skrzypek
Odpowiedz  Tom Asz

Pani Marto, Polecam Pana Marka Rudnickiego z Bydgoszczy lub Pana Sekułę z Wrocławia… osobiście trzy krotnie wyprowadził mi Pan Marek mojego psa z tej choroby ! Wszelkie informacje i kontakt znajdzie Pani w internecie

Lek. wet. Małgorzata Miłosz
Lek. wet. Małgorzata Miłosz
Odpowiedz  Paulina Skrzypek

Dzień dobry Najczęściej stan nagłego niedowładu, czy paraliżu tylnych łap związany jest ze zmianami uciskowymi na rdzeń kręgowy. Żeby postawić dokładne rozpoznanie, należałoby wykonać RTG z kontrastem do rdzenia kręgowego lub rezonans magnetyczny. Nie każdy przypadek kwalifikuje się też do leczenia operacyjnego, tym bardziej, że minęło już 10 dni od początku choroby. Alternatywą dla zabiegu jest leczenie farmakologiczne, czyli podawanie zwierzęciu leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych, czasem też sterydowych i leków wspomagających przewodnictwo nerwowe. Postępowanie takie nie zawsze przynosi spodziewany efekt, ale też nierzadkie są przypadki całkowitego wyleczenia, natomiast leczenie i rehabilitacja trwać mogą nawet kilkanaście tygodni, zanim pies stanie na nogi, w zależności od stopnia uszkodzenia. Pozdrawiam serdecznie, lek. wet. Małgorzata Miłosz

Kamila Główczyk
Kamila Główczyk

Masowac jak najwiecej ale tak, żeby nie sprawic bólu. Polecam maść z żywokostu i ogolnie to ziolo ale tylko do smarowania/korzenie do cieplych okladow, w zadnym wypadku do jedzienia. Ja dostalam wlasnorecznie robiona i smarowalam nia moja shith tzu.

Kamila Główczyk
Kamila Główczyk

Jest jedna osoba w Polsce zajmująca się typowo dyskopatią u psów. Miejscowość pod Wrocławiem. Starszy siwy pan, gabinet w domu, daleki od standardow eu. Gosc ponoc cudotworca. Ludzie przywoza psy kompletnie nieporuszajace sie. Czesto zostawiaja na tydzien dwa lub przyjeżdżają z pupilami co kilka dni. Pan ten stawia na nogi psy, które zyly w bezruchu i robily pod siebie. Mi pomogl na tyle, że jednym dotykiem u shith tzu okreslil ze nie jest to dyskopatia tylko problem ze stawem kolanowym. Zalecil ziołolecznictwo. Odpukac bol minął samoczynnie, mimo to podawalam ziola aby zwalczyc stan zapalny. Slyszalam wiele dobrych opinii, widzialam psy, ktorym pomógł. Uwazam, że warto sprawdzic i pojechac zanim zaryzykujemy operacją. Oto kontakt na fb: “Weterynarz Bogdan Sekula”. Najlepiej kontaktować sie telefonicznie.

Sylwia Kusmira
Sylwia Kusmira

Witam. Mam suczkę owczarka niemieckiego. Ma już prawie 12 lat. Od około 10 dni leży i się nie rusza, załatwia swoje potrzeby pod siebie, nie ma czucia w tylnych łapach, jak ją podniesiemy z mężem za zad to “stopy” się ciągną, nie stawia ich. Badania ogólne krwi są dobre, jak na jej wiek. Był weterynarz, codziennie dał zastrzyk, tak przez trzy dni. Według niego to przepuklina kręgosłupa, chociaż żadnych innych badań nie zrobił. Powiedział że szkoda zachodu, bo suka już stara i tylko się męczy, że najlepiej byłoby uspać ją. A ja nie chcę jej usypiać, kilka razy dziennie sprzątam jej legowisko, daję po pół tabletki meloxicam 7, 5mg, bo tak powiedział weterynarz, rozmawiam z nią, pocieszam, i cały czas liczę na cud.. Dodam że sunia je i pije normalnie, choć nie daję jej dużo, ze względu na brak ruchu. Co robić? Na operację niestety nie mogę sobie pozwolić…

Kasia
Kasia
Odpowiedz  Beata Dopierała

Pani Beato, jak się zakończyła sprawa z pieskiem? U nas od czwartku wszystko dokładnie tak jak Pani opisała. Czekamy do Poniedziałku na neurologa bo jest na urlopie. Niestety nie dajemy żadnych leków przeciwbólowych żeby nie była za ruchoma aby nie powiększać urazu.

Gosia Szczepańska
Gosia Szczepańska

Moja kotka miała operowaną dyskopatię Th13-L1, w trzy tygodnie po operacji zaczęłam rehabilitację – bieżnię wodną + akupunktura (a właściwie elektropunktura), niedługo minie rok od zabiegu – kota chodzi i coraz lepiej kontroluje pęcherz (na początku tylko leżała i w ogóle nie kontrolowała wydalania). Nie czekajcie bezczynnie, akupunktura i rehabilitacja czynią cuda!

Lek. wet. Karolina Cebulska
Lek. wet. Karolina Cebulska

Dzień dobry. Oczywiście mogą Państwo spróbować tzw. metod alternatywnych. Myślę, że nie powinny zaszkodzić zwierzakowi. Proszę jednak skonsultować to z lekarzem prowadzącym (ucisk w nieodpowiednich miejscach może pogorszyć stan psa). U psów, z którymi miałam do czynienia po takich zabiegach, pierwsze oznaki poprawy obserwowałam nawet po miesiącu – dwóch. Proszę więc uzbroić się w cierpliwość. Pozdrawiam serdecznie, lek. wet. Karolina Cebulska

Tomek Przybylo
Tomek Przybylo

Witam, Nasz pies przeszedł dwa tygodnie temu operacje usunięcia ucisku na rdzeń kregowy. Piesek był w złym stanie, 5 stopien dyskopatii (brak czucia bolu glebokiego) w tylnej części ciała. Ucisk był na T1 L13. Choroba bardzo szybko postapila błędna diagnoza weterynarza, że wysłała nas do domu miedzy 2-3 stopniem, kazała położyć psa do klatki i wrócić po 24 godzinach, tak zrobilismy My nie mieliśmy pojęcia co się dzieje i jakie są następstwa. Następnego dnia natychmiastowa operacja lub uśpienie biedula jest dwa tygodnie po operacji, narazie nie ma żadnych oznak powrotu czucia bólu glebokiego. Zdajemy sobie sprawę że rdzeń kregowy regeneruje się długo, ale nie mamy pojęcia kiedy piesek w tym stanie powinien wykazać jakąś poprawę, jakiekolwiek oznaki powrotu czucia. Piesek wiekszosc czasu leży i odpoczywa, niepozwalamy jej sie ruszac. czuje sie dobrze, je pośiłki normalnie. Popuszcza nawet po wyciskaniu moczu, stymulator miesni 3-4 godziny dziennie na nogi, masaz i rozciaganie 3 razy, Raz lub dwa razy dziennie male spacery na szelkach podtrzymujace tylnie łapy. Myslelismy ze moze akupresura jakos spowoduje szybszy powrot czucia. Czy ktoś miał moze podobna sytuację. Z góry dziękuję Tomek

Lek. wet. Karolina Cebulska
Lek. wet. Karolina Cebulska
Odpowiedz  Tomek Przybylo

Dzieńdobry. W każdym większym mieście znajduje się gabinet oferujący takie usługi. Ciężko mi jest powiedzieć z jakiego rejonu Pani jest. Proszę poszukać gabinetu weterynaryjnego zajmującego się fizjoterpaią i akupunkturą. Lek. wet. Karolina Cebulska

Justa Zegiel
Justa Zegiel

Dzień dobry, czy może Pan polecić jakieś gabinety gdzie można poddać psa akupunkturze w celu leczenia dyskopatii ?

Bożena Jaworska-Bodziony
Bożena Jaworska-Bodziony
Odpowiedz  Justa Zegiel

Witam, moja ukochana Deisy york 10 lat ma zwężone kręgi w części lędźwiowej. Noramalenie chodzi ale myslę, że czasami cierpi i boli ją. Miała przeswietlenie kręgosłupa bo lekarz podczas badania brzuszka wyczuł że coś w kręgosłupie “trze”. Dostaje lek na stawy czy jeszcze jakoś moge jej pomóc aby odbudowackregosłupek mojej ukochanej psinki. Waga mojego maleństwa ok 2, 90 kg. Czsto ja nosze na rekach, bo ona jest malutka i nie chce jej się chodzić. Moze to jej też zaszkodziło/ Prosze o pomoc co mam zrobić póki nie ma jeszcze dużych zmian i sztywności nóżek itp. bardzo prosze o pomoc..

Co w Sierści Piszczy
Co w Sierści Piszczy

Dzień dobry. Tak naprawdę to pytanie do fizjoterapeuty i najlepiej gdyby odpoowiedziała na nie taka osoba.

Iwona Machnik
Iwona Machnik

Witam. Mam suczkę z paraliżem tylnej części ciała. Chciałam zapytac czy można nagrzewać miejsce bólu lampą czerwoną. Po nagrzewaniu jest lekkie ruszanie łapkami, czy można to miejsce masowac.

Co w Sierści Piszczy
Co w Sierści Piszczy
Odpowiedz  Iwona Machnik

Trudno powiedzieć… Czasem paraliż ustępuje częściowo, czasem niestety nie. Rozległość urazu, szybkość podanych leków, reakcje na leki przesadzają o rokowaniu.

Klaudia Domagalska
Klaudia Domagalska

Witam. Wczoraj wieczorem zauważyliśmy, że nasz 4 letni piesek rasystem shih tzu ma problemy z poruszaniem się na tylnych łapkach oraz przy braniu na ręce odczuwa ból. Odrazu udaliśmy się do weterynarza, gdzie otrzymał silne zaszczyki, a dzisiaj z samego rana piesek miał wykonane prześwietlenie oraz usg pęcherza. Okazało się, że u psa występuje zwolnienia w kręgosłupie i że pies nie ma czucia. Został założony mu cewnik i otrzymał silne sterydy + witaminę. Czy piesek może z tego wyjść??

Maja Sobocinska
Maja Sobocinska

Witam dziekuje za tak szybką odpowiedz Jeśli chodzi o naszą sytuację to po pierwszym sterydzie jest już troszkę lepiej więc jestem pełna nadziei. Ze zdjęć rtg nasza pani weterynarz stwierdziła, że jest to ucisk w odcinku piersiowym, bodajże między 5 a 6 kręgiem. Pana artykuł jest faktycznie chyba najdokladniejszy i najpelniejszy jaki znalazłam na ten temat, ale fajnie by było dopisać jaka jest wyleczalnosc dyskopati. Nie wiem wogole czy są takie statystyki, ale dobrze by było wiedzieć czy ta przypadłość to już wyrok czy może większość zwierząt z tego wychodzi. Jeszcze mam pytanie odbosclnie kręgarzy, jakie ma Pan zdanie na ten temat. Szukając informacji na ten temat znalazłam właśnie takie komentarze, że ponoć weterynarze nie polecają, ale komentarze w internecie są bardzo przychylne

Co w Sierści Piszczy
Co w Sierści Piszczy
Odpowiedz  Maja Sobocinska

Dzeń dobry. To trudne pytanie, na które może odpowiedzieć tylko prowadzący lekarz weterynarii. O rokowaniach można mówić po wyniku badania klinicznego, ocenie badań dodatkowych (RTG kręgosłupa, rezonans magnetyczny) oraz obserwując reakcje pacjent na leki.

Maja Sobocinska
Maja Sobocinska

Witam Właśnie coś takiego przydarzyło się naszej suczce. Fionka jest średniej wielkości kundelkiem, szczupła i sprawna wiec na prawdę nie wiem jak to się mogło stać. Najgorsze jest to, że problemy z chodzeniem nie nastąpiły od razu przez co niestety nie od razu pojawilismy się u weterynarza. Zaczęło się od tego, że Fionka na spacerze wystraszyła się i tak jakoś niefortunnie odskoczyła aż pisnęła. Przez kolejne dwa dni jakoś tak sztywnej chodziła, trochę utykała na lewą, przednią nogę, to znów na tylną. Dotykowo nic nie wyczułam, żadnych zmian ani bolesności wiec niestety zbagatelizowalismy objawy, zwłaszcza, że byliśmy na wyjeździe a nie w miejscu zamieszkania. Po tych dwóch dniach Fiona była jakby po głupim jasiu. Chwieje się na nogach i albo się kładzie albo przewraca. Nie ma całkowitego paraliżu tylko jakby te nogi były słabe. Lewa strona jest jednak trochę słabsza. Obecnie jesteśmy po zdjęciach rtg i podaniu sterydu. I tu moje pytanie jakie by Pan miał rokowania. Piesek leży, kiedy przechodzimy macha ogonem i podnosi głowę.

Beata
Beata

Dobry wieczór, mam psa z dyskopatią, tak myślę i wynika to ze zdjęć RTG. Pies uderzył głową w drzewo w pełnym galopie. Ma zrobione RTG całego kręgosłupa. Ma czucie w tylnych kończynach, ale porusza się tylko na przednich. Dotychczasowe metody leczenia nie dają pozytywnych wyników. Pies cierpi, cierpi też mój kręgosłup, bo wynoszę go na spacer 3 x dziennie
Zakładam mu kółka w pachwiny zrobione z węża ogrodowego i tak spacerujemy. Wierzę że jest jakiś sposób na odblokowanie ucisku na nerwy. Proszę o pomoc, pies rasy pumi pomimo wieku, pełen temperamentu.

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Odpowiedz  Beata

Dzień dobry.
Dyskopatia bywa częstym schorzeniem u starszych psów dużych ras. Zdarza się, że z jej powodu cierpią też psy po wypadkach, tak jak Pani pupil. Przy stwierdzonej dyskopatii warto skonsultować postępowanie z doświadczonym chirurgiem lub ortopedą, specjalizującym się w schorzeniach kręgosłupa. Wklinowany do środka kanału kręgowego lub przesunięty na bok dysk, czasem da się usunąć podczas zabiegu chirurgicznego. Fakt, że Pani pupil ma czucie w tylnych kończynach może nastrajać optymistycznie – znaczy to, że rdzeń kręgowy nie został w pełni uszkodzony i zabieg, połączony z ćwiczeniami rehabilitacyjnymi, może przywrócić władzę w kończynach. Jeśli chodzi o środki farmakologiczne, są preparaty, które usprawniają nieco przewodnictwo nerwowe – proszę spytać swojego lekarza o możliwość zastosowania ich w przypadku Pani pieska.
Pozdrawiam i życzę powodzenia w dalszej terapii, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Julia
Julia

Witam. Posiadam suczke, mieszaniec małych ras, znalazłam ją jak miała może z 3 miesiące. Od nigdy nie podnosiła głowy. Podnosi głowę, ale tylko do pewnego poziomu. Nie jest otyla, ma spora aktywność fizyczna. Biega, skacze, cieszy się. Nigdy żadnego niedowladu czy bólu. Zastanawia mnie tylko czy to możliwe że ma dyskopatie szyjna. Jest już u mnie półtora roku i zawsze zachowuje się tak samo. Nie ma żadnych zmian. Byłyśmy u weterynarza, mówiłam że coś ma z karkiem. Powiedział że to nie zagraża jej życiu. Niestety nie mam pieniążków na rtg, gdyż sunia miała ostatnio bardzo kosztowna operacje zamknięcia PDA na którą wzięłam pożyczkę. Bardzo proszę o odpowiedź i dziękuję

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Odpowiedz  Julia

Dzień dobry. Oczywiście, bardzo możliwe, że Pani pupilka ma jakiś rodzaj deformacji kręgosłupa szyjnego, albo dyskopatii. Jednak jedyną metodą, aby sprawdzić, czy faktycznie ma to miejsce, jest właśnie wykonanie zdjęcia RTG. Możliwe, ze doznała jakiegoś urazu we wczesnej młodości, może miała wypadek – skoro ją Pani znalazła, tak naprawdę wszystko mogło się wydarzyć. Możliwe jednak, że jej budowa anatomiczna nie pozwala na uniesienie głowy i zgięcie szyi do góry (ma to miejsce u niektórych “”dobrze zbudowanych”” mopsów) – nie jestem w stanie potwierdzić tego bez zbadania pacjenta Jeśli pupilka nie wykazuje żadnych objawów bólowych, porusza kończynami bez bólu, nie wykazuje niedowładów, nie sądzę, aby była potrzebna pilna interwencja lekarska. Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Kania
Kania

Pies rasy York spadl z łóżka (Nie wiem jak upadł w sesie jak wylądował czy na plecach czy jak) właściciel byl z nim u weterynarza dostal zastrzyki pies nie chodzi lezy podnosi glowe ale nie moze wstac… w książeczkę zostala wpisana dyskopatia czy to znaczy że pies nie będzie całkowicie juz normalnie chodzil (bez operacji) czy możliwe jest przywrócenie sprawności ruchowej psa poprzez leki ,zastrzyki, rehabilitację? Właściciele sa załamani prosze o pomoc

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Odpowiedz  Kania

Dzień dobry.
Opisywana przez Panią sytuacja wygląda dość poważnie. Przede wszystkim, czy pies miał wykonane zdjęcie RTG kręgosłupa? Na jakiej podstawie została stwierdzona dyskopatia? W przypadku małych ras, niefortunny upadek nawet z niewielkiej wysokości, może spowodować groźne dla życia uszkodzenia ciała. Jeśli faktycznie jest to kwestia przesunięcia dysku, zdecydowanie lepiej dla psa byłoby, gdyby właściciele zgłosili się do ortopedy – na podstawie zdjęć RTG zapewne zostanie wydana opinia na temat dalszej sprawności pupila. Niekiedy odpoczynek, ograniczenie ruchu oraz leki przeciwzapalne poprawiają stan pacjenta. Czasem niestety, tylko zabieg chirurgiczny i stabilizacja przesuniętego dysku jest w stanie poprawić samopoczucie pupila. Jednak do czasu uzyskania opinii specjalisty, nie decydowałabym się na rehabilitację. Czy pies ma jakiekolwiek czucie w kończynach? Czy sam oddaje mocz i kał?
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Grzegorz
Grzegorz

Dzień dobry.
Mamy 7-letnią suczkę Yorka, która jest naszym członkiem rodziny. Pochodzi z prywatnej hodowli, była najmniejsza z miotu. Jest bardzo mała, aktualnie waży około 1,6 kg. Do niedawna była bardzo żywa i ruchliwa. Od około 3 tygodni ma problemy z poruszaniem i zachowaniem równowagi. Widać, że chodzenie sprawia jej dyskomfort i ból.
Kilka dni temu byliśmy w lecznicy weterynaryjnej, gdzie wykonano zdjęcie rgt. Na zdjęciu wyszło, że zrośniętych jest 5 kręgów kręgosłupa piersiowego. Jaka jest możliwość leczenia? Bardzo proszę o poradę.

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Odpowiedz  Grzegorz

Dzień dobry.
Niestety, w przypadku problemów z kręgosłupem u tak małych psów możliwości są raczej dość ograniczone. Proszę zgłosić do hodowli, że taki problem się pojawił. Nie jest to wada genetyczna, jednak 7 lat to pies w kwiecie wieku, nie spodziewałabym się takich zmian zwyrodnieniowych. Z pewnością należy wdrożyć leki przeciwzapalne albo przeciwbólowe, aby komfort funkcjonowania pupilki był jak największy. Preparaty, które działają wspomagająco na stawy (z chondroityną, kolagenem i glukozaminą) również warto rozważyć, powinny nieco usprawnić jej funkcjonowanie. Proszę jednak najpierw wykonać badanie krwi, takie preparaty mogą obciążać nieco wątrobę. Proszę też przedyskutować z ortopedą możliwość rehabilitacji pupilki. Pływanie, bieżnia wodna to tylko niektóre możliwości. W przypadku tak małego psa nie powinien Pan mieć problemu z wykonywaniem ćwiczeń nawet w domowym zaciszu, jednak proszę ustalić najpierw co pupilka może robić. Powinniście Państwo regularnie zgłaszać się do ortopedy i kontrolować, czy dyskopatia nie postępuje – ból i dyskomfort powodują niefizjologiczne ustawienie kończyn, poruszanie się w nieco inny niż zwykle sposób, a to może predysponować do pogłębiania urazów.

Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Marzena
Marzena

Dzień dobry. Mój pies ma prawie 9 lat, zaczęła mieć dolegliwosci bólowe i problemy z chodzeniem około 1,5 roku temu, po farmakoterapii dolegliwości przechodziły na 3-4 miesiące, ostatnio 3miesiące temu zaczęły pojawiac się częściej(co około 3tyg), w badaniu ortopedycznym wszystko prawidłowo (kilka zdjęć rtg), miała wykonany tydzień temu rezonans magnetyczny (dgn: dyskopatia typu II go L7/S1 z uciskiem prawego nerwu rdzeniowego opuszczającego kanał kręgowy przez otwór międzykręgowy L7/S1). Obecnie znowu czuje się dobrze, ustaliliśmy z lekarzem, że operacja jest ostatecznością, jak pojawią się dolegliwości to ma brać leki, ma nie skakać, nie biegać, nie przemęczać się, później można skorzystać z magnetoterapii. Ogólnie wcześniej pies był aktywny, teraz od 3miesięcy chodzi tylko na krótkie spacery. Chciałam zapytać czy nie dobrze byłoby gdybym już teraz zaczęła jakieś formy rehabilitacji czy terapii? Czy mata magnetyczna do domu jest czymś co może być pomocne? czy może pływać jak będzie ciepło albo czy mogę chodzić na psi basen (żeby jednak wzmacniać mięśnie jakąś aktywnością, która nie byłaby szkodliwa). Czy moze jakieś inne formy wspomagania? Pozdrawiam serdecznie, Marzena

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Odpowiedz  Marzena

Dzień dobry.
Rehabilitacja praktycznie zawsze jest dobrym pomysłem. Musi być jednak dostosowana do aktywności i potrzeb psa, oczywiście należy mieć koniecznie na uwadze wszystkie schorzenia pupila. Jeśli chodzi o bieżnię wodną, jest to świetny pomysł – stawy nie są obciążone w znaczący sposób, kręgosłup może nieco “odpocząć”. Bieżnia nie jest jednak wskazana dla psów, miewających problemy ze skórą, zakażeniami grzybiczymi przestrzeni międzypalcowych oraz pasożytami zewnętrznymi (drobne ranki po ukąszeniach pcheł mogą być wrotami zakażenia dla drobnoustrojów). Jeśli chodzi o magnetoterapię lub laseroterapię, mam mniejsze doświadczenie – z pewnością nie powinno się stosować tych form zabiegów u psów, które mają zmiany nowotworowe. Najlepiej będzie omówić te zabiegi z lekarzem prowadzącym lub z rehabilitantem weterynaryjnym. Warto też pamiętać o odpowiednio dobranych suplementach i preparatach witaminowych, wspomagających funkcjonowanie stawów.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Paulina
Paulina

Witam, mojej kruszynie niestety wyskoczy dysk, dowiedzieliśmy się o tym dopiero dziś po rentgenie czyli tydzień od tej sytuacji. U weterynarza znaleźliśmy się na drugi dzień, jednak nie została ona zdiagnozowana prawidłowo, stawiano na problemy z żołądkiem. Dziś wyszło że między kręgami powstał krwiak. Przed wynikami kiedy weterynarz w klinice od razu powiedział że to będzie problem z dyskiem byliśmy przekonani do skorzystania usług weterynarza Sekuły, który takie pieski nastawia. Wiem że to nie popularna metoda budząca dużo kontrowersji ale chce za wszelką cenę uniknąć krojenia psiaka, ma niespełna 5 latek jest wesoła energiczna i nie jestem w stanie przetrawić tego żeby już musiała być poddawana takim operacją. Jednak w badaniu wyszło że przez to, iż od zdarzenia minął tydzień zrobił się tam krwiak. Czy w takiej sytuacji można skorzystać w nastawiania pieska czy niestety jest to niemożliwe?

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Odpowiedz  Paulina

Dzień dobry.
Jak sama Pani zauważyła, manualne nastawianie kręgosłupa jest metodą kontrowersyjną.Nie zawsze udaje się postawić psa na nogi i przywrócić pełną funkcjonalność. Nie jestem zwolennikiem tej metody, uważam, że zdecydowanie bezpieczniejsza dla zdrowia i życia psa jest interwencja chirurgiczna u doświadczonego chirurga. Do zabiegu warto odpowiednio przygotować psa (wykonanie badania kardiologicznego, badania krwi) oraz wybrać przychodnię, która oferuje znieczulenie wziewne i opiekę anestezjologa w trakcie zabiegu. Do czasu podjęcia decyzji, pies powinien mieć maksymalnie ograniczoną ruchomość, aby nie doszło do przemieszczania dysku. Proszę porozmawiać z lekarzem prowadzącym o wprowadzeniu leków przeciwzapalnych, które mogą zmniejszyć objętość krwiaka oraz powstający obrzęk.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Marika
Marika
Odpowiedz  Paulina

Witam, i jak z peskiem? Co było robione? U mojej suni też wypadł dysk ale w odcinku szyjnym, między 2 A 3 kregiem zastanawiam się co robić….operacja bardzo ryzykowne, póki co leki i magnetoterapia z różnym skutkiem…

Jola
Jola

Szanowny Panie doktorze

Zwracam się z ogromną prośbą o pomoc a nawet jeżeli to możliwe o konsultację ktora pomoże ustalić rozpoznanie. Tak z całego serduszka bardzo mocno proszę.

Ogólne informacje o psie
Suczka owczarek niemiecki użytkowy 3,5 roku,. Suczka z rodowodem FCI, jednak jest o wiele wyższa i dłuższą od podanego wzorca. Wysokość w kłębie, wyższa niż max wysokość psa. Waga 45/46 kg, przez ostatnie miesiące przybrała na wasze ok 4 kg. Bardzo aktywna, żywienie również starałam się raczej z tej lepszej półki Purizon 70% mięsa i 30 warzywa plus mokra dolina noteci.

Informacje o problemie ( subiektywne obserwacje, osobiście nie mam wykszt. Medycznego ale chciałam zobrazować jak to wygląda)
Ponad pół roku temu uraz ( bawiliśmy się w szukanie przedmiotów nagle pisk, suczka przebiegła że skupionym ogonem i dłuższą chwilę płakała przekręcając się leżąc z jednej na drugą stronę. Na pewno nie miała ani kontaktu z żadnym człowiekiem ani zwierzęciem. Od tamtego czasu objawy bólowe, które uniemożliwiają jej funkcjonowanie bez środków przeciwbólowych.
– sunia nie chcę w ogóle wyjść na zewnątrz. Po wyjściu z klatki po pokonaniu schodów czeka dłuższą chwilę i nie chcę w ogóle się ruszyć z miejsca
-unika każdego ruchu niepotrzebnego. Kładzie się.
– suczka chodzi w specyficzny sposób szeroko rozstawione przednie łapy również tylne, kulawizna na 4 łapy w zależności od dnia różnie to wygląda tylna część kręgosłupa jakby zamrożona
-Wejście po schodach suczka idzie bokiem, jakby chciała zmniejszyć obciążenie kręgosłupa. Ciągły płacz ogon pod siebie uszy skulone ( natężenie bólu jest różne)
– suczka od dnia urazu nie wskakuje ani do auta, ani przez różnego rodzaju np, przeszkody terenowe. Bardzo tego unika podczas gdy przed urazem można by rzecz miała sprężyny w łapach.
– przy próbie zrobienia kontu ponad około 45 stopni suczka robiła specyficzny ruch koci grzbiet ogon pod siebie i stawała nieruchomo przez dłuższy czas.
Po spacerze często ma jakby sztywną łapę tylną. I zdarza się jej jakby nie unieść wystarczająco wysoko.
– wcześniej zdarzało się z pozycji siedzącej nie mogła wstać i powracała znów do pozycji siadu.
-końcówce odcinka lędźwiowego, początek krzyżowego szczególnie na początku napięcie mięśni w wyżej wymienionych okolicach napięcie mięśni przy kręgosłupie.
-do zaobserwowano bardzo często szczególnie wcześniej, kiedy była na przeciwbólowych lekach, i kładła się na plecy, i rozciągała i była radosna tak jakby robiła ruch który powodował u niej ból, nagle wstawała i bardzo wolno podchodziła z ogonem pod siebie.
– objawy na razie zmniejszył się, ale wygryzała strasznie poduszki w 4 łapach, i sądzę że nie było to spowodowane swędzeniem, ponieważ ona na poczatku obserwowała łapy, dotykała nosem, lizała i dopiero po tem gryzła. Sądze ze to spowodowane było mrowieniem w łapach. Jenak jest to tylko moja dedukcja jej zachowania
-W pierwszych tyg. Od zdarzenia przy opukiwaniu kręgosłupa, suka w miejscu gdzie było napięcie mięśniowe widoczny ból, suka starała się uniknąć mojego opukiwania kręgosłupa.
– być może się mylę ale sądzę że ma dziwny kształt kręgosłupa. Jestem prawie pewna iż wcześniej w dotyku kształt wyglądał inaczej. Ma specyficzny spadek na kilka centymetrów po czym wraca do prawidłowego ułożenia. (Ale również zdaję sobie sprawę, że jak ktoś coś szuka to potrafi dodać sobie do obserwacji dlatego proszę ten punkt brać z przymrużeniem oka
–nie wiem czy ten obja ma znaczenie, ale suka inaczej rusza ogonem, nie w lewo i w prawo, ale kręci kułeczka

Opis wizyt i diagnoz
Oczywiscie wizyty u weterynarzy
-Pierwszy, po zbadaniu suczki i zrobieniu RTG. Powiedział ze nie ma tu nic niepokojącego i ze nic sie nie dzieje. (Co ciekawe wykrył osłabienie odruchów w tylnej lewej lapie) Suczka dostala celmagex 80 mg przez okres chyba 10 czy 14 dni (objawy u niej ustępują po połowie tab, na tyke iż jest w stanie funkcjonować)niestety było to już dawno oraz sizarol. Sunia po lekach znów była radosna chcęć do zabawy jednak brak możliwości wskakiwania np do auta i robienia kątu ponad 45 stopni. Po skoczeniu kuracji lekami objawy wracają. Po prawej stronie na brzuchu tam gdzie ostatnie sutki mięśnie jakby zwiotczaly. Stały się luźne.
Lekarz weterynarii po kolejnej wizycie i po podaniu ex Painu znów stwierdził iż nic nie widzi. I faktycznie suczka u wet nie pokazuje wsposobu chodzenia, ale chyba to wynik adrenaliny.. I
Ex Pani tylko w niewielkim stopniu obniżal u niej ból plus objawy niepożądane typu bardzo duże swędzenie i łupież. Pies zmatowiał stał się bez blasku.
Pewnego dnia suczki stan się pogarsza iż nie jest w ogóle wejsc do domu. Oczywiscie jak zawsze musi być to niedziela.
Lek wet. Z kliniki z Lublina, po zbadaniu suczki również stwierdził iz nie ma sie do czego przyczepić iz sa oslabione odruchy lewej łapy ale to jego zdaniem dysrplazja. Podanie celmagex

Kolejny wet do którego mam wielki szacunek po obejrzeniu zdjęć RTG od pierwszego dał nam namiar na klinikę w Lublinie.
lek wet w Lublinie po obejrzeniu zdjęć stwierdził iż zdjęcia jakie są zrobione, są nie diagnostyczne RTG na skulonym kręgosłupie. RTG jeszcze raz zrobił i stwierdził iz to bardzo mała dysplazja stawów biodrowych. zmiana w kregoslupie , (niestety nie pamietam dokładnie jakiego medycznego określenia użył a w wypisie brak wzmianki) ale ta zmiana jak twierdzi na pewno jest spowodowana posrednio przez dysplazję -tym iz ona pribuje inaczej stawiac nogi tylne. Leczenie Previcox plus suplementy na dysplazję flexadin oraz synoquin.
Zalecenie jeżeli objawy bólowe będą się utrzymywać to prp lub irap

Wkoncu ułożyło iż że jest diagnoza to jest i leczenie.

Po skaczeniu leczenia objawy powracają… w ten piatek ostatnia dawka a w sobotę było w miarę w niedzielę dostała ex Pina bo nie była w stanie zejść po schodach.
W poniedziałek było już na tyle złe iż pojechałam do wet jakiegoś w miarę blisko aby dał choć jedną tab. Celmagex. aby wyjść z nią na spacer.
Lek wet oczywiście ten nie widział psa osobiście ale twierdzi iż to jego zadaniem może być bolerioza. Osobiście uważam że raczej nie było by tak gwałtownego początku po razie. Lek zaproponował iż skoro to tak długo trwa to poleca trocoxil. Ma mniej działań niepozadanynych przy tak długim stosowaniu leków. Dostała ok 1/3 oze 2/5 tab aby zobaczyć czy jej przejdzie Jak będzie tolerować lek. Jestem zdania, że lepiej dołożyć lek niż dać za dużo. Ale ak zobaczyłam inf o leku jak wiele negatywnych ma skutków, nie odważyłam podać jej więcej. A z drugiej strony boję podać jej również coś innego skoro działa on 2 tyg.
Objawy w obecnej chwili są, trudno jej się chodzi, ale nie patrzy tylko z bólem w oczach. Boję się już jechać do kolejnego weta, mam wrażenie i czuję to że dysplazja być może i ma nawet na pewno ma, ale ten konkretny jej ból to dysplazją nie jest. Nie jestem ani weterynarze ani nie mam wykształcenia medycznego, ale widziałam psy z dysplazją, i ogóle na logikę mi się nie zgadza skoro jeżeli po urazie czasami szybciej objawy się ukazują to ciężko mi uwierzyć iż 4 łapy poleciały w jednym momencie….. I czemu jak leży na plecach to czasami ją zrywa ten ból?

Jestem wykończona bo nie wiem jak jej pomóc. Mam przeczycie ze wypadl jej dysk…..Czuję że leczenie jakie zostało mi polecone zrobię jej tylko krzywdę, boję się że te ciągłe podawanie przeciwbólowych leków zaraz zniszczy jej wątrobę czy nerki.

Podaje link do wypisów, zdjęć RTG od pierwszego wet (od drugiego jeszcze nie mam), a także filmik jak się suczka porusza na dworze i po schodach (sunia jest na nich po leku trocoxil i ma zmniejszone objawy, bez lęków wyglada jeszcze gorzej)
https://drive.google.com/folderview?id=1B9zCwzX4GWXAeuLzje5beoNs2pFcEOw4

Bardzo proszę o pomoc. Z całego serduszka.

Jestem z Siedlec, ale jestem w stanie dojechać

Ps zdjęcie RTG Z Lublina dołączę, tylko muszę udać się do kliniki.

Proszę o pomoc i z góry dziękuję za odpowiedz Pana Doktora

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Odpowiedz  Jola

Dzień dobry.
Problem, który Pani opisuje faktycznie wydaje się być bardzo złożony. Faktycznie, owczarki niemieckie jako rasa, najczęściej mają problemy z dysplazją stawów biodrowych, jednak nie można zwalać na dysplazję wszelkich problemów z chodzeniem. Dodatkowo, niepokojące jest wygryzanie wszystkich łap – owszem, może to świadczyć o mrowieniu, zaburzeniach czucia lub bólu. Jeśli problem dotyczyłby tylko kręgosłupa lędźwiowego to kończyny piersiowe nie byłyby wygryzane, nie byłoby żadnych po temu powodów. Na załączonym przez Panią filmiku widać kulawiznę obu kończyn piersiowych, naprzemienną. Rozumiem, że pupilka była na konsultacji ortopedycznej, u specjalisty? Myślę, że najrozsądniej byłoby rozszerzyć diagnostykę i zacząć poszukiwania od początku – czyli od dokładnego obejrzenia całego kręgosłupa. Jak sama Pani zauważyła, zdjęcia RTG mogą nie być do końca miarodajne, zwłaszcza przy drobnych zmianach, dlatego warto rozważyć wykonanie tomografii komputerowej. Dzięki temu badaniu, dokładnie zostanie zobrazowany przebieg całego kręgosłupa, wychwycone będą nawet drobne zmiany w położeniu kręgów i dysków. Czy pupilka miała wykonywane badania krwi? Czy zostały w nich wychwycone jakiekolwiek nieprawidłowości?
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Karolina
Karolina

Witam, dzisiaj zdiagnozowano u mojego psa nowotwór złośliwy 7 kręgu szyjnego. Czy wykonuje się operację usunięcia i rekonstrukcji tego odcinka? pies ma 7 lat. Został wykonany rezonans magnetyczny i chciałam się dowiedzieć czy są jakieś szanse na wycieńcie. BARDZO PROSZĘ O POMOC 🙁

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Odpowiedz  Karolina

Dzień dobry.
Bardzo mi przykro, że spotkało to Pani pupila. Niestety, jeśli chodzi o możliwość usunięcia CAŁEGO kręgu, jest to praktycznie niewykonalne. Można pokusić się o usunięcie najbardziej zmienionych fragmentów kości i jednocześnie odsunięcie lub usunięcie mięśni znad guza, tak, aby stworzyć dogodne warunki do przeprowadzenia radioterapii. Rozumiem, że jest Pani pod opieką onkologa? Czy wykluczono inne możliwości deformacji kręgu (na przykład ropowicę, zmiany bakteryjne)? Jeśli chodzi o możliwości terapeutyczne, tak jak wspomniałam, rozsądnie będzie rozważyć radioterapię – powstrzyma dalszy rozwój zmian nowotworowych, zmniejszy też obrzęk tkanek i zmniejszy bolesność, którą niewątpliwie odczuwa pupil. Radioterapię warto połączyć z chemioterapią klasyczną, lub terapią metronomiczną, aby zwiększyć skuteczność leczenia. Jeśli nie zdecyduje się Pani na żadną formę leczenia, proszę porozmawiać ze swoim lekarzem prowadzącym o odpowiednim zabezpieczeniu przeciwbólowym pupila, pies powinien stale przyjmować leki przeciwbólowe.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Marika
Marika

Witam, proszę o poradę. U mojego shih tzu 6 letniego wypadł dysk najpierw w odcinku ledzwiowym który został zooperowany w sierpniu. Teraz niestety przesunął się dysk między 2 A 3 kregiem w odcinku szyjnym z uciskiem na rdzen. Póki co zostało wprowadzone leczenie zachowawcze z uwagi na duże ryzyko przy operacji. Sunia nie ma paraliżu lapek. Jest na leku sirdulad oraz jeździmy na magnetoterapie. Jest troszkę lepiej niż było ( pies bardzo był bólowy) ruch-ograniczony. Zastanawiam się co więcej mogę zrobić A niej teraz i na przyszłość o.ile uda jej się z tego wyjść. Czego dokładnie unikać by jej stanu nie pogorszyc? Jakie dokładnie suplementy można jej dawać? Czy np. Akupunktura ? Laseroterapia? Nie chce siedzieć bezczynnie tylko działać A później starać się zapobiegać…

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Odpowiedz  Marika

Dzień dobry.
Niestety, rasy, które mają wydłużony tułów (jamniki, bassety, shih tzu) są bardzo narażone na urazy w obrębie kręgosłupa. Gdy już dojdzie do wysunięcia się, przesunięcia lub wypadnięcia dysku, najrozsądniejszą metodą terapii jest interwencja chirurgiczna. Proszę pamiętać, że zignorowanie urazu i decyzja o terapii zachowawczej może tylko maskować problem – dysk nadal będzie w nie do końca prawidłowym położeniu, ale pupilka nauczy się z tym żyć, obciążać pozostałe kończyny lub inne partie mięśni tak, żeby nie czuć bólu i dyskomfortu. To może nieść za sobą ryzyko innych urazów. Z pewnością warto unikać sytuacji, w których na kręgosłup działają silne bodźce – wchodzenie i schodzenie ze schodów, podskakiwanie, wskakiwanie na wysokie płaszczyzny. Co do suplementów, z pewnością warto by pupilka przyjmowała preparaty z kwasem hialuronowym, glukozaminą które wzmocnią wszystkie stawy. Przed wdrożeniem ich do codziennego stosowania warto wykonać kontrolne badanie krwi, aby upewnić się, że wątroba pieska dobrze to zniesie. Zabiegi fizjoterapeutyczne z pewnością też przyniosą dobry efekt, jednak to, jakie powinny to dokładnie być zabiegi oraz z jaką częstotliwością, proszę skonsultować z ortopedą, który zajmował się przeprowadzeniem pierwszego zabiegu u Pani pupilki.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Saidy
Saidy

Witam mój pies ma dyskopatię szyjna, byłam z nią 2x u weta – dawał zastrzyk przeciwbólowy i leki , kazał mu pierwszy leżeć a drugi stwierdził ze operacja , ale jak to tak szybko? Nie ma opcji, pies załatwia sie na dworze , wychodzi na dwor jest normalnym pieskiem, kiedy wchodzi do domu… zaczyna się nieziemski pisk i nie da się go wytrzymać… jest naprawdę ciężki . Czasami dostaje paraliżu i kuleje i tez trzyma w jedna stronę glowe .

Lekarz weterynarii Kinga Wojtczak
Lekarz weterynarii Kinga Wojtczak
Odpowiedz  Saidy

Dzień dobry.
Trudno jest mi się odnieść do opisywanego problemu (musiałabym wykonać badanie kliniczne i mieć wgląd do wyników badań obrazowy), wiele zależy od tego jak bardzo zaawansowana jest choroba, w jakim wieku i jakiej ogólnej kondycji jest Państwa piesek. Niewątpliwie same objawy są już bardzo niepokojące.
Jeśli dyskopatia dotyczy odcinka szyjnego kręgosłupa, zawsze trzeba brać pod uwagę możliwość wystąpienia porażenie czterokończynowego. Dlatego uważam, że postępowanie chirurgiczne na pewno powinno być brane pod uwagę. Proponowałabym zasięgnąć jeszcze jednej opinii specjalisty chirurga – ortopedy, który pomoże rozwiać Państwa wątpliwości.
Serdecznie pozdrawiam, lek. wet. Kinga Wojtczak

Monika
Monika

Witam. Mamy pieska shit shu. 3 stycznia stwierdzono u niego dyskopatie. Były robione zdjęcia rtg. Była również konsultacja neurologiczna i stwierdzono zanik mięśni głębokich. Czy jest jakaś szansa że po rehabilitacji a zaczynamy ja dopiero nasza psinka będzie miała czucie i czy jest jaka kolwiek nadzieja ze zacznie chodzić? Dziękuję

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Odpowiedz  Monika

Dzień dobry.
Niestety, nie da się tego ocenić. Nie wiadomo, w jakim stopniu rehabilitacja przyniesie ulgę Pani pupilce, czy będzie ją znosiła dobrze. Warto jednak mieć nadzieję – nie robiąc nic, z pewnością nie przyczyni się Pani do polepszenia jej stanu zdrowia. Rozumiem, że zabieg chirurgiczny jest niemożliwy do wykonania, tak? Chirurgiczne usunięcie wklinowanego dysku daje największą skuteczność i największe szanse na powrót do chociaż częściowej sprawności. Jeśli zdecydowała się Pani na rehabilitację, proszę bezwzględnie przestrzegać zaleceń fizjoterapeuty, zwłaszcza, jeśli współpracuje on z lekarzem. Proszę też pamiętać o regularnych kontrolach radiologicznych.
Pozdrawiam serdecznie, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

witold
witold

Bim,14 lat z tego ok.3,5 schronisko,endokardioza zastawki mitralnej stadium B2,
lipiec 2021,od kilku lat stałe powiększające się guzki na wątrobie w stałym tempie,największy 3 cm,listopad 2021zwapnienie krążka międzykręgowego między L1-L2,jestem emerytem,ograniczone środki w grę wchodzi tylko leczenie jakieś sugestie.Milego Dnia Zdrowiaaaaaaa

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Odpowiedz  witold

Dzień dobry.
Domyślam się, że Pański pupil jest pod stałą opieką kardiologa, tak? Czy zmiany na wątrobie były w jakiś sposób diagnozowane? Czy była przeprowadzana biopsja zmian, albo czy były pobierane wycinki do badania histopatologicznego? Niestety, nie znam leków, które mogłyby cofnąć zwapnienie dysku. Jak sam Pan wyczytał w artykule, dyskopatia zdarza się bardzo często u starszych psów. Zwapnienie sprawia, że dysk przestaje spełniać rolę amortyzatora, dużo łatwiej wtedy o przemieszczenie dysku. W momencie, gdy dojdzie do przemieszczenia dysku, ratunkiem może być zabieg lub interwencja kręgarza (z tego co wiem, lekarz weterynarii, zajmujący się kręgarstwem przyjmuje w okolicy Wrocławia). Opiekun psa, u którego stwierdzono dyskopatię może zadbać o prawidłową masę ciała pupila, aby nie obciążać dodatkowo kręgosłupa.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Beata
Beata

Witam, mam pieska ,jamnik mieszany, suczka , zaadoptowana ze schroniska .Była bardzo skoczna, żywa,wesoła. Od dwóch miesięcy pojawiły się objawy bólowe, pani doktor podejrzewała zwyrodnienie stawów. Jednak od dwóch tygodni nie ma większej poprawy mimo leków przeciwzapalnych. Dzisiaj, 4 lutego, doszedł widoczny niedowład kończyn miedniczych obustronnie, w badaniu klinicznym czucie głębokie nieobecne po stronie prawej mocno osłabione.propriocepcja po stronie lewej nieobecna, po stronie prawej mocno opóźniona. Podejrzenie ucisku ,podno. Lekarz zalecił rezonans. Jestem w trakcie ustalania terminu .Na rezonans będzie mnie stać. Bardzo się boję ,że zabieg będzie kosztowny i już panikuję,że nie będzie mnie stać na to i nie wiem co robić. Proszę o odpowiedź. Czy jest z moim pieskiem tragicznie? Wiem też,że bez rezonansu pewnie trudno to powiedzieć, a jednak bardzo proszę o radę. Pozdrawiam.

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Odpowiedz  Beata

Dzień dobry.
Niestety, brak czucia głębokiego nie rokuje dobrze, może to świadczyć o urazie lub o uszkodzeniu rdzenia. Myślę, że dokładne rokowanie będzie można ustalić po wynikach rezonansu – wtedy uda się ustalić, co dokładnie stało się w przypadku Pani pieska, będzie można też ocenić, jak intensywne są zmiany. W przypadku jamników bardzo często dochodzi do problemów ze stabilnością kręgosłupa, często diagnozowane są wysuwanie dysków, ich wypadnięcie, lub kostnienie. Niewielu lekarzy podejmuje się przeprowadzania zabiegów na kręgosłupie, wymaga to ogromnych umiejętności, dużej precyzji i zespołu lekarzy, dbających o bezpieczeństwo zabiegów, stąd koszt takiej procedury może być wysoki. Również w przypadku ustalania ceny należy poczekać na wynik rezonansu, tylko wtedy będzie można określić, czy jest możliwe przeprowadzenie zabiegu.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Dariusz
Dariusz

Dzień dobry
Moj pies buldog francuski ma cos z kregami szyjnymi, pies chodzi normalnie co jakis czas ma atak sztywny kark glowa opuszczona, po 15min mija, narazie zalozylem mu kolniez i dostale leki przeciw zapalne i bulowe, zrobilismy tk, lekaz stwierdzil ze trzeba bedzie zrobic operacje, na razie czekamy ataki maleja ale nie wiem czy czekac czy umawiac operacje.

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Odpowiedz  Dariusz

Dzień dobry.
Nie jestem pewna, co miałoby dać czekanie? Aktualnie pies przyjmuje leki i najprawdopodobniej dlatego ataki są krótsze i rzadsze, jednak leki działają objawowo. Jeśli lekarz prowadzący, po zbadaniu psa i ocenie TK stwierdził konieczność zabiegu, rozsądnie byłoby posłuchać jego rady. Problemy z kręgosłupem nie ustępują samoistnie – owszem, może dojść do częściowego wygaszenia problemu, jednak po krótkotrwałej poprawie najczęściej dochodzi do pogorszenia stanu zdrowia. Pytanie, czy jeśli do tego dojdzie, zabieg dalej będzie możliwy do wykonania. Problemy z kręgosłupem szyjnym mogą być bardzo poważne dla dalszego funkcjonowania pupila. Jeśli ma Pan wątpliwości co do słuszności zabiegu, proszę omówić je z lekarzem prowadzącym, lub udać się z psem oraz wynikami badań obrazowych do innego specjalisty.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Ewa
Ewa

Dzień dobry. Mój 7 letni piesek rasy york od 6 dni nie chodzi. Ma porazenie zerokonczynowe. Lekarz u którego go leczymy zalecił rtg oraz tomografię. Po badaniu tomograficznym jest opis “w badaniu nie stwierdzono zmianwymagajacychnsglej interwencji chirurgicznej”,, jednak po obejrzeniu płytki z tomografii ( jeszcze nie na opisu czeka się 10 dni riboczych) lekarz powiedział że jest uszkoszony chyba krążek bo wypłynął jakiś płyn galaretkowaty. Do tego ma jeszcze skreconą głowę w jedną stronę. Piesek bierze leki przeciwbólowe Cimalgex oraz zastrzyki miligamme i nivalin. Dodatkowo okazało się że ma niedoczynność tarczycy, też bierze leki
Forthyron 2 razy dziennie po50 mg.
Nie wiem co mamy dalej robić. Jak dalej postępować, aby zatrzymać tę chorobę i pomoc naszemu pieskowi. Serdecznie pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Odpowiedz  Ewa

Dzień dobry.
W przypadku urazów i uszkodzeń kręgosłupa, im szybsza interwencja, tym większe szanse na powodzenie terapii. Zatem, jeśli ma Pani płytkę z opisem, rozsądnie będzie umówić się na jak najszybszą konsultację z lekarzem, który specjalizuje się w chirurgii kręgosłupa (we Wrocławiu np dr Niedzielski, albo prof Kiełbowicz). Jeśli dysk faktycznie wysunął się ze swojego miejsca i uciska na rdzeń, lub w jakikolwiek sposób uległ zniszczeniu, będzie to widoczne na płytce z tomografii, specjalista z pewnością dostrzeże to miejsce bez opisu. Do czasu umówienia wizyty, proszę zapewnić psu miękkie i komfortowe warunki, dbać o przyjmowanie pożywienia i kontrolować wypróżnianie. Wszelkie zmiany pozycji pupila proszę robić bardzo ostrożnie i delikatnie, by nie pogłębić urazu.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Malgorzata
Malgorzata

Witam. Chciałbym się dowiedzieć co można zrobić gdy piesek uległ wypadkowi i ma złamany kręgosłup. …jesteśmy po konsultacji i wiem co i jak ale chce żeby chodził… a lekarz daje marne nadzieje a my ją mamy. Proszę o odpowiedź. A opiszę lub opowiem szczegóły.

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Odpowiedz  Malgorzata

Dzień dobry. Cieszę się, że Pani pupil jest pod opieką specjalisty. Lekarz, który badał pieska oraz widział wyniki badań dodatkowych (podejrzewam, że pupil miał wykonane RTG kręgosłupa a także tomografię), najlepiej jest w stanie określić dalsze rokowanie i szanse na odzyskanie władzy w łapkach. Myślę, że jeśli jest chociaż cień szansy, warto próbować. Czasami zabiegi stabilizacji oraz rehabilitacja potrafią usprawnić funkcjonowanie w nawet najbardziej beznadziejnych przypadkach.
Trzymam kciuki za Pani pieska i życzę powodzenia, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Adriana
Adriana

Dzień dobry. Mój mały przyjaciel Koksik,mieszaniec, podobny gabarytowo i z pyszczka do pekińczyka, nagle wieczorem zaczął sygnalizować ból,nastepnego dnia zabierając go rano do weterynarza piesek był obolały, napiety i miał chwiejny chód(tył),został u weterynarza, na leczeniu, wieczorem jak po niego przyjechałam okazało się ,że ma sparaliżowane tylne łapki, weterynarz powiedział że to stan zapalny przy rdzeniu kręgowym, trzeba podawac leki i powinno ustąpić, piesek przestał sikać, w środę był również na podawaniu leków i odróżnieniu pęcherza, sytuacja się nie polepszało więc w czwartek piesek miał tomografie która wykazała wypadnięcie dyskusji odcinku lędźwiowo krzyzowym, piesek nie miał już czucia głebokiego, nie sikał, w piątek rano został poddany operacji odbarczenia rdzenia, operacja piątek rano dziś sobota wieczór stan pieska bez zmian tzn nie sika musi być cewnikowany i narazie nadal brak czucia, ogólnie z operacji lekarze byli zadowoleni, bez komplikacji, zabieg poważny 4 godzinny, czy mój maluszek ma jeszcze szanse do powrotu sprawności i funkcji samodzielnego opróżniania pecherza,bardzo się martwię , myślałam że jak rdzeń zostanie odbarczony to przynajmniej sikanie wróci

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Odpowiedz  Adriana

Dzień dobry.
Myślę, że pytania o rokowanie najlepiej zadać lekarzom, którzy przeprowadzali zabieg. Niestety, fakt, że pupil nadal nie ma czucia głębokiego, może napawać pesymizmem. Proszę jednak nie tracić nadziei. Może warto omówić z lekarzem prowadzącym, albo z neurologiem, który kieruje leczeniem fizjoterapię – z pewnością są zabiegi, jakie warto wykonywać, by chociaż trochę usprawnić funkcjonowanie pupila. Warto też zastanowić się nad lekami, które usprawniają przepływ impulsów przez połączenia nerwowe (nivalin, milgamma) – to również jest kwestia do omówienia z lekarzem prowadzącym. Proszę uzbroić się w cierpliwość, mam nadzieję, że Koksik wszystkich pozytywnie zaskoczy.
Serdecznie pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Beata
Beata

Witam
Moj piesek jest po tydzien po operacji przepukliny kregoslupa w czesci ledzwiowej.Operacja przebigla bez komplikacji a byla koniecznosc jej przeprowadzenia ,poniewaz leczenie zachowawcze nie przynosilo efektu .Neurolog po przeprowadzeniu badania tomografii komputerowej podjal taka decyzje na co ja sie zgodzilam.Na pierwszej kontroli Pani neurolog poqiedziala mi ,ze jest dobrze .Zachowane jest czucie mięśni glebokich znakiem tego nie ma trwalych uszkodzen jedyne co ,to potrzeba cwiczyć ,rehabikitowac i powinno byc dobrze.Piesek jest tydzien po operacji .Stoi na trzech lapkach ,lewa tylnia jest niewładna ,pociaga ją za sobą.Doktor mowila ze bardziej operacja byla po lewej stronie stad ta strona jest slabsza i wymaga wiecej czasu …
Moje pytanie to jakie wdrozyc cwiczenia pieskowi by wrocila do sprawnosci ? Czy to normalne ze na ttm etapie piesek ma prawo sie chwiac na tylnich nogach i utykac na lewa? Bo prawa wrocila do normalnosci .Piesek wazy 22 kg schudl przez chorobe i bol.Wczesniej ważyla 26 kg .Jest rasy pitbull ia 5 lat.Bardzo zalezy mi na jej zdrowiu .Prosze mi dac jakies qskazówki jak jej pomoc wrocic do zdrowia ? Niepokoi mnie fakt ze mieszkamy na 2 pietrze i schody sa nieuniknione przy wychodzeniu na spacer ? Jak moge odciazyc jej kregoslup podczas wchodzenia po nic ? Teraz znosi ja syn ale jak wuzdrowieje ro chyba bedzie mogla po noc wchodzic ? Czy pas rehabilitacyjny bylby dobrem rozwiazaniem ? Dziwkyje z gory za wszystkie podpowiedzi .Pozdawiam Beata z Luną.

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Odpowiedz  Beata

Dzień dobry.
Jeśli chodzi o to, jak rehabilitować, myślę, że najlepiej będzie jeśli spyta Pani o to neurologa, lub chirurga, który wykonywał zabieg. W większych miastach są też gabinety fizjoterapii dla zwierząt, gdzie na podstawie opisów zabiegu lub wypisu od neurologa, specjaliści dobierają odpowiednie formy terapii. Z pewnością warto wdrożyć ćwiczenia (delikatnie i z wyczuciem), zginać i prostować kończynę z niedowładem, by nie doszło do zaników mięśniowych. Co do schodów, zdecydowanie nie są one niczym dobrym przy przepuklinie kręgosłupa. Im większa pomoc, tym mniejsza szansa, że schorzenie pojawi się ponownie. Nie jestem pewna, czy pas podłożony pod słabizny będzie dobrym pomysłem – nacisk koncentruje się wtedy w jednym punkcie w jamie brzusznej. Myślę, że lepszym rozwiązaniem będą specjalne szelki, takie z dodatkowymi paskami i dwoma uchwytami na plecach, tu siły rozkładają się trochę bardziej równomiernie. Co do wagi, przy wszelkich zwyrodnieniach i problemach z kręgosłupem, lepiej, żeby waga była nieco niższa, niż za wysoka.
Pozdrawiam i życzę szybkiego powrotu do zdrowia, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami. 

WYPEŁNIJ POLA, ABY POBRAĆ MATERIAŁY W PDF 👇

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.