Powiadomienia
Clear all

Drapanie, łysienie ucha

Forum weterynaryjne psy i koty ⋆ co w sierści piszczy
 Zuzanna
Nowy forumowicz Gość
Inicjator dyskusji
 

Dzień dobry, 

 

Pies ostatnimi czasy strasznie się drapał, zauważyliśmy grudki na uchu i udaliśmy się do weterynarza. Weterynarz stwierdził zapalenie ucha drożdżakami. Zostało wyleczone, ale psa nadal boli ucho i zaczyna łysieć zewnętrzny płatek ucha. Pies przyjął antybiotyk i leki sterydowe. Mimo to nadal ma objawy świądu. Pojawił się również obrzęk sutka. Co to może być? 

 

Weterynarz zeskrobał również skórę z ucha i wykluczył pasożyty. 

 
Opublikowany : 17/03/2022 20:47
Słowa kluczowe tematu
Lekarz weterynarii katarzyna hołownia
Zaufany forumowicz Administrator
 

Dzień dobry.
Nawet najdokładniejszy opis objawów oraz zdjęcie nie są wystarczające do tego, aby stwierdzić “co to może być”. Aby postawić diagnozę, należy zbadać pacjenta, zobaczyć zmiany na żywo. Jeśli chodzi o możliwe przyczyny, warto przede wszystkim upewnić się, czy stwierdzona przez lekarza infekcja ucha została już wyleczona – bardzo często takie zapalenia bywają niedoleczone i w konsekwencji nawracają ze zdwojoną mocą. Świąd jest samonapędzającym się procesem – swędzi, więc się podrapię, podrapałem się więc swędzi bardziej. Aby przerwać błędne koło, należy (oprócz zastosowania leków przeciwświądowych) zastosować kołnierz ochronny, aby ucho nie było dalej podrażniane. Należy też upewnić się, czy w kanale słuchowym nie ma ciała obcego – kawałka trawy, kłosa, fragmentu rośliny. Dość często się to zdarza, powoduje ogromny świąd, ból i może przyczynić się do zapalenia ucha. Jeśli chodzi o pasożyty, często mimo ich obecności, nie da się ich wykryć w czasie zeskrobiny, dlatego przy podejrzeniu świerzbowca czy nużeńca, warto profilaktycznie zastosować preparat o szerokim spektrum. Co do obrzęku sutka, nie jestem pewna, czy są to sprawy powiązane ze sobą.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Forum weterynaryjne Co w Sierści Piszczy

 
Opublikowany : 21/03/2022 17:24

Odpowiedz

Twoje imię

Twój email

Tytuł *

Maksymalny dopuszczalny rozmiar pliku 10MB

 

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.