Powiadomienia
Clear all

Świąd uszu

Forum weterynaryjne psy i koty ⋆ co w sierści piszczy
 Monika
Nowy forumowicz Gość
Inicjator dyskusji
 

Dzień dobry, 1,5 roczny hawańczyk w grudniu zaczął mieć silny świąd uszu. W wymazie wyszły pojedyncze drożdżaki malessezia. Nie brał akurat nic na kleszcze więc dostał simparice, cortavance do smarowania i prednicortone. Przeszło na 2 miesiące. Kiedy znów zaczęło go swędzieć w wymazie wyszły mu już skupiska zarodników malassezia, nieznaczna ilość ciemnobrązowej wydzieliny w uszach, opuchnięta powieka bo też go swędziała. Dostał recicort, opatanol i apoquel. Z podejrzeniem alergii pokarmowej zmieniliśmy karmę z hypoalergicznej brit care na Natural Trail Insects bazującej w całości na jednym białku. Żadnych smaczków, owoców czy warzyw poza karmą. Przeszło na chwilę ale znów zaczął się drapać, dostał ponownie recicort i apoquel i teraz mimo tych leków po paru dniach znów zaczął się drapać a tam gdzie miał rumienie w uszach najpierw zaczęła łuszczyć się skóra a teraz zrobiły się strupki. Czy to leczenie jest prawidłowe? Czy zmienić na karmę z białkiem hydrolizowanym? Zrobić testy na alergeny środowiskowe? Proszę o poradę. W załączeniu zdjęcie jednego uszka.

 
Opublikowany : 04/04/2022 20:10
Lekarz weterynarii katarzyna hołownia
Zaufany forumowicz Administrator
 

Dzień dobry.
Nie da się zdiagnozować psa na podstawie zdjęcia i opisu, nie jestem w stanie określić, czy leczenie jest prawidłowe czy nie. Jeśli ma Pani wątpliwości, co do słuszności zastosowanych preparatów, warto umówić się na wizytę do innego lekarza weterynarii. Jeśli chodzi o podejrzenie alergii, uczulenie na białko to tylko jedna z możliwości. Uczulać mogą też węglowodany, dodatki żywieniowe w składzie karmy. Co więcej, alergia może dotyczyć elementów środowiska – pyłki, trawy, drzewa, roztocza i grzyby także mogą wywoływać uczulenie. Karma, jaką spożywa psi alergik powinna być zużyta w ciągu maksymalnie 2 tygodni – w starszej karmie dochodzi do jełczenia tłuszczu zawartego w składzie, mogą też w niej rozwijać się roztocza, mówiąc wprost, karma zdecydowanie przestaje być wtedy hipoalergiczna. Warto wykonać testy na alergeny środowiskowe, testy na alergeny pokarmowe często są niemiarodajne. Jeśli chodzi o wskazówki odnośnie uszu, proszę porozmawiać ze swoim lekarzem weterynarii o środkach do czyszczenia uszu – niektóre psy są szczególnie wrażliwe na nawet najmniejszą ilość wydzieliny, jaka pojawia się w uchu, warto wtedy wprowadzić preparaty do czyszczenia uszu, stosowane profilaktycznie. Przy okazji kolejnej wizyty u groomera warto poprosić o usunięcie włosów z kanału słuchowego. Potrafią one bardzo silnie drażnić tą okolicę i powodować duży dyskomfort i świąd ucha.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Forum weterynaryjne Co w Sierści Piszczy

 
Opublikowany : 11/04/2022 19:48

Odpowiedz

Twoje imię

Twój email

Tytuł *

Maksymalny dopuszczalny rozmiar pliku 10MB

 

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.