Powiadomienia
Clear all

Chłoniak

Forum weterynaryjne psy i koty ⋆ co w sierści piszczy
 Anita
Nowy forumowicz Gość
Inicjator dyskusji
 

Dzień Dobry. Mam kociaka 14 letniego, u którego został zdiagnozowany chłoniak z limfocytów b. umiejscowiony m.in w węzłach chłonnych Zalecenie to oczywiście chemioterapia, alternatywnie steryd. Chciała bym zapytać o bezpieczeństwo otoczenia kota podczas chemioterapii.

W domu jest drugi kot, który intensywnie opiekuje się swoim współlokatorem m.in myjąc go. Kot jest nakolankowy ma ciągły kontakt z ludźmi.

Czy tutaj występuje jakiekolwiek ryzyko? Pytam tylko o otoczenie nie o skutki uboczne chemii dla samego kota.

Pozdrawiam.

 
Opublikowany : 26/01/2022 20:21
Słowa kluczowe tematu
Lekarz weterynarii katarzyna hołownia
Zaufany forumowicz Administrator
 

Dzień dobry.
Cieszę się, że rozważa Pani każdy aspekt zastosowania terapii u pupila. Jeśli chodzi o chemioterapię, wszystko zależy od użytego leku i wybranego schematu postępowania. Chemioterapeutyki są wydalane z moczemkałem i śliną przez 1-3 dni bezpośrednio po podaniu leku. W tym czasie warto odizolować pupila od towarzysza, kuwetę sprzątać w rękawiczkach i ograniczyć nieco kontakt z kotem. Są różne schematy podawania leków, są też różne leki, nie w każdym przypadku konieczna jest izolacja. O szczegóły warto dopytać lekarza, który będzie nadzorował terapię. Chemioterapia zwierząt wygląda nieco inaczej niż ta u ludzi. Dawki leków są zdecydowanie mniejsze (nakierowane na zahamowanie rozwoju choroby), przez co skutki uboczne stosowania leków nie są aż tak silnie wyrażone. Mam nadzieję, że Pani pupil dobrze zareaguje na zastosowane leczenie i przed nim jeszcze długie życie.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Forum weterynaryjne Co w Sierści Piszczy

 
Opublikowany : 29/01/2022 14:45

Odpowiedz

Twoje imię

Twój email

Tytuł *

Maksymalny dopuszczalny rozmiar pliku 10MB

 

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.