Powiadomienia
Clear all

Padaczka u Kota od 3 lat

Forum weterynaryjne psy i koty ⋆ co w sierści piszczy
 Dagmara
Nowy forumowicz Gość
Inicjator dyskusji
 

Dzień dobry

Mam pytanie odnośnie leku „luminalum unia 15mg ” a Phenoleptil 15mg ?

Mój kot Samek od 3 lat ma stwierdzona padaczkę i kiedy został nam przepisany lek luminalum unia 15 mg kot miewał ataki 1 raz na 7 miesięcy i czuł się dobrze atak był łagodny i trwał tylko 43 sekundy a od 1 lipca 2021 roku został wprowadzony nam nowy lek Phenoleptil 15 mg. Ponieważ weszła ustawa dla wetrynarzy, że nie mogą przepisywać na recepcie leku Luminal i kot miewa teraz ataki 1 raz na 2 tygodnie.

Piszę do Państwa jeszcze z innej przyczyny.

Kot dostał aż 41 ataków w ciągu jednej doby był na lekach Levet phenoleptil 15 mg

Niezwłocznie udaliśmy się do weterynarza prowadzącego naszego kota i wprowadził go w śpiączkę farmakologiczną i podał narkotyk, żeby uspokoić ciśnienie w głowie kota.Mija 7 dzień od tego zdarzenia ataki nie zmniejszyły się weterynarz karze nadal podawać lek phenoleptil ale moim zdaniem kotu nie służy ten lek czy da się przywrócić lek luminalum unia dla kota ?

Czy trzeba pisać podanie do Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego w Gdańsku ?

Z poważaniem 

 

 
Opublikowany : 08/02/2022 13:56
Słowa kluczowe tematu
Lekarz weterynarii katarzyna hołownia
Zaufany forumowicz Administrator
 

Dzień dobry.
W obu preparatach mamy dokładnie tą samą substancję czynną. Zmieniona skuteczność może wynikać z substancji pomocniczych, z nośnika w preparacie, jednak ciężko ustalić jednoznacznie. Niestety, ustawa dość jasno precyzuje – w przypadku dostępności preparatu weterynaryjnego, lekarz jest zobowiązany do używania właśnie preparatu weterynaryjnego, nie ludzkiego. Lekarz, który opiekuje się Pani kotem powinien jednak ustalić, czy w związku z niewątpliwie negatywnymi skutkami, jakie odczuwa Pani pupil, można zastąpić stosowanie leku weterynaryjnego na ludzki, myślę, że w Wojewódzkim Inspektoracie Farmaceutycznym uda się ustalić odpowiednie postępowanie. Problemem jest jednak wypisanie leku – jak sama Pani wie, luminal wymaga specjalnych, numerowanych recept, a nie każdy lekarz weterynarii ma do nich dostęp. Przypomnę też, że w przypadku zwierząt, które cierpią z powodu ataków padaczkowych, zawsze dobrze jest mieć pod ręką dawki leków, które przerywają atak.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Forum weterynaryjne Co w Sierści Piszczy

 
Opublikowany : 11/02/2022 07:00

Odpowiedz

Twoje imię

Twój email

Tytuł *

Maksymalny dopuszczalny rozmiar pliku 10MB

 

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.