Witam
Zauważyłam u mojego kociaka (5 m-cy) małe białe "kropki " w kale i przy tym stolec był średniotwardy :/ Kociak był regularnie odrobaczony ( ostatnią tabletkę ma do przyjęcia 24.12) często wychodzi na zewnątrz. Apetyt też mu nie dopisuje ( je ale zdecydowanie mniej niż zwykle). Kotek dostaje głównie suchą karmę, ale raz dziennie mieszankę ( kurczak+ indyk+wołowina) sparzonego mięsa. Co może być przyczyną ??? Wizytę u weta mam we wtorek ale może do tego czasu będę mogła "coś" zrobić :/
Witam
Zauważyłam u mojego kociaka (5 m-cy) małe białe „kropki ” w kale i przy tym stolec był średniotwardy :/ Kociak był regularnie odrobaczony ( ostatnią tabletkę ma do przyjęcia 24.12) często wychodzi na zewnątrz. Apetyt też mu nie dopisuje ( je ale zdecydowanie mniej niż zwykle). Kotek dostaje głównie suchą karmę, ale raz dziennie mieszankę ( kurczak+ indyk+wołowina) sparzonego mięsa. Co może być przyczyną ??? Wizytę u weta mam we wtorek ale może do tego czasu będę mogła „coś” zrobić :/
Dzień dobry
Proponuję kupić w aptece pojemniczek na kał, i zebrać z trzech kolejnych dni próbkę kału, a następnie zbadać parazytologiczne.
Można zbierać do jednego pojemniczka, należy przechowywać próbkę kału w lodówce.
Pani lekarz weterynarii na pewno może oddać kał do badania do swojego laboratorium lub zrobić to we własnym zakresie.
Najbardziej prawdopodobne, że białe kropki to jelitowe robaki u kota. Niestety nie zawsze można całkowicie usunąć pasożyty z przewodu pokarmowego, poza tym w silnie zarobaczonym środowisku może dochodzić do ponownych zakażeń.
Warto jest czasami zmieniać preparat odrobaczający, poza tym nie wolno stosować preparatów dla psów, mają one bowiem inne stężenie substancji czynnych w przeliczeniu na kilogram masy ciała zwierzęcia i zamiast zabić pasożyty uodpornimy je na dane środki lecznicze.
Aktualnie najczęściej polecanymi preparatami odrobaczającymi dla kotów są tabletki zawerające milbemycynę i prazikwantel (milpro, milbemax, milprazon) oraz preparaty w formie spot on (profender, brodline). Jakie produkty stosowała Pani do tej pory i w jakim schemacie odrobaczania?
Ważne jest również regularne stosowanie preparatów przeciwpchelnych, pchły są bowiem nosicielami tasiemca.
Mięso faktycznie należy podawać sparzone lub przemrożone przez minimum 2 tygodnie.
Możliwe jednak, choć mało prawdopodobne, że białe kropki to np. fragmenty niestrawionej karmy, czy też zjedzonego na dworze pokarmu zawierającego ciężkostrawne cząstki, np. nasiona.
Jednak, tak naprawdę co to było, będziemy wiedzieli dopiero po badaniu kału.
Pozdrawiam serdecznie, lek. wet. Magda Zdanowska