Witam, dwa miesiące temu przygarnęłam kotkę, która błąkała się po parkingu. Ponieważ w domu miałam umierającego z powodu niewydolności nerek kota, opiekę nad małą scedowałam na córkę. Tydzień temu widziałam zwierzątko pierwszy raz od pierwszego spotkania. Ponieważ wydawała mi się ultra chudziutka, poza tym cały czas łzawiły jej oczy, zgłosiłyśmy się do lecznicy, gdzie wykonano badania kontrolne krwi. Nadmienię, że córka bezpośrednio po przygarnięciu kotki regularnie korzystała z wizyt w lecznicy, poddała kotkę szczepieniom etc. Dzisiaj dowiedziałyśmy się, że mała ma niedoczynność tarczycy , być może wrodzoną. Po lekturze materiałów dotyczących problemu zorientowałam się, że w takim wieku nadczynność to raczej rzadkość. Proszę o pomoc, podzielenie się doświadczeniem, a przede wszystkim proszę przybliżyć mi temat ew. rokowań. Pozdrawiam.
Dzień dobry.
W jakim wieku jest kotka?
Czy chodzi o nadczynność czy niedoczynność tarczycy, bo pisze Pani najpierw o niedoczynności, w kolejnym zdaniu o nadczynności.
Proszę również podesłać wyniki badań kotki.
Pozdrawiam, lek. wet. Magda Zdanowska.
Witam i dziękuję za odpowiedź. Oczywiście chodzi o nadczynność tarczycy. Kotkę przygarnęłyśmy w styczniu br, wiek szacowałam na 5-6 tyg. Wyniki badań: całkowita T4 2,71 mcg/dl, wolna T4 3,01 ng/ml, Cl- 115 mmol/l, Mg++ 0,75 mmol/l, K+ 3,93 mmol/l, Na+ 147 mmol/l, Ca++ 2,26 mmol/l, fosfor nieorganiczny 2,31 mmol/l. Córka podaje również, że podczas podawania zastrzyku kotka prezentowała obj. jak przy tężyczce (mimowolne skurcze mięśni, prężenia), ma również skurcze w domu, m. in. podczas snu. Zgadzałoby sie to z obniżonym poziomem wapnia ale może to nadinterpretacja. Pozdrawiam
Dzień dobry.
Nie bardzo widzę, skąd podejrzenie nadczynności tarczycy, według norm w moim laboratorium wyniki są prawidłowe. Zakres fT4 to 1-3 ng/dl, u Pani to 3,01ng/dl (zakładam, że jest pomyłka w normie, w ng/ml nie jest oznaczana wolna T4, są to albo ng/dl albo pmol/l), całkowita T4 wskazuje na nadczynność tarczycy dopiero powyżej 4 mcg/dl, a u Pani kotki to 2,71 mcg/dl.
Również elektrolity są w zakresie normy, lekko podniesiony fosfor może świadczyć o nadmiarze mięsa w diecie. Możliwe, że laboratorium, w którym wykonywane były badania ma inny zakres norm. Poza tym u kociaka koniecznie należy wykonać pełny panel tarczycowy, niezbędne jest TSH.
Ponieważ kotka jest bardzo młoda, praktycznie niemożliwa jest nadczynność tarczycy, niedoczynność wrodzona owszem, ale nie nadczynność. W dostępnej literaturze nadczynność opisywana jest u kotów po 6 roku życia, nigdy nie spotkałam się z nadczynnością tarczycy u tak młodego kota.
Chudy kociak z łzawiącymi oczami, znaleziony na ulicy bardziej wskazuje na choroby zakaźne, białaczkę czy po prostu herpeswirozę. W jakim laboratorium były wykonywane badania krwi? Dlaczego nie ma wyników morfologii i biochemii? Proszę zeskanować, czy zrobić zdjęcie telefonem i przesłać całość badań, wraz z normami danego laboratorium.
Proponuję odczekać 2 – 4 tygodnie i powtórzyć badania w wiarygodnym laboratorium weterynaryjnym, jest to na przykład Laboklin czy Idexx.
Jeśli nie była zrobiona morfologia i podstawowa biochemia, łącznie z poziomem albumin, należy to uzupełnić, warto również pomyśleć o teście na białaczkę.
Pozdrawiam, lek. wet. Magda Zdanowska.