Witam. weterynarz powiedział że mój kot ma tą chorobę.. dlaczego zachorował? jak leczy się nadczynność tarczycy
Witam. weterynarz powiedział że mój kot ma tą chorobę.. dlaczego zachorował? jak leczy się nadczynność tarczycy
Dzień dobry
Nadczynność tarczycy jest coraz częściej diagnozowaną chorobą kotów. Występuje u kotów starszych, niekiedy w średnim wieku, nie ma predyspozycji rasowej, ani płciowej.
Przyczyną tej choroby jest gruczolakowaty rozrost tarczycy, jednego bądź obu płatów.
Objawy kliniczne są charakterystyczne:
- zwierzę staje się nadpobudliwe,
- mimo dużego apetytu chudnie,
- oddaje dużo moczu.
U 10% kotów występuje apatyczna postać nadczynności tarczycy, tzn.:
- apatia,
- otyłość,
- dodatkowo dołącza się zaawansowana niewydolność układu krążenia.
Tę jednostkę należy różnicować z chłoniakiem oraz zewnątrzwydzielniczą niewydolnością trzustki.
Diagnozowanie nadczynności tarczycy opiera się w głównej mierze o badanie krwi, należy oznaczyć stężenie T4. Omacywanie tarczycy nie zawsze jest diagnostyczne ponieważ nie zawsze dochodzi do powiększenia tego gruczołu.
Istnieją trzy sposoby leczenia tej choroby.
- Pierwszym jest chirurgiczne usunięcie tarczycy. Jest to metoda skuteczna niosąca jednak pewne ryzyko: w czasie operacji mogą zostać uszkodzone przytarczyce, wówczas dochodzi do zaburzenia gospodarki wapniowej w organizmie. Po usunięciu płatów tarczycy należ również dożywotnio suplementować zwierzęciu hormony tarczycy.
- Druga metoda, rzadko wykorzystywana, to ablacja tarczycy z wykorzystaniem jodu radioaktywnego. Metoda ta nie jest obojętna dla zdrowia zarówno kota jak i jego opiekunów.
- Trzeci sposób, najczęściej stosowany, to podawanie leków tyreostatycznych takich jak metimazol. W trakcie podawania tego leku należy wykonywać u zwierzaka kontrolne badania morfologiczne i biochemiczne krwi ze względu na ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.
U kotów z nadczynnością tarczycy rokowanie jest dobre jeśli nie dołącza się choroba nerek lub choroba serca. Takie zwierzęta potrafią żyć kilka lat.
Proszę również przeczytać artykuł "Nadczynność tarczycy u kota"
Pozdrawiam, lek. wet. Ewelina Marcola