Dzień dobry, proszę o pomoc, może ktoś miał lub spotkał się z podobnym przypadkiem.
Suczka (11 lat, Spaniel) od ponad 2 tygodni ma katar z zalegającą wydzieliną w gardle co utrudnia jej bardzo oddychanie; charczy zalegającą flegmą (wcześniej kichała). Początkowo wydzielina z nosa była przezroczysta, teraz jest zabarwiona krwią (możliwe że to jest efekt rinoskopii wykonanej tydzień temu?). Pies nie ma gorączki, ma apetyt, zachowuje się normalnie, poza problemem z oddychaniem.
Oczywiście od razu nie czekając na rozwój sytuacji podjęliśmy kroki, pies otrzymał antybiotyki, tak samo otrzymał leki przeciwalergiczne, po 4 dniach nie było poprawy (może to za wcześnie na poprawę?). Postanowiliśmy zrobić psu RTG, na którym nic podejrzanego nie wykazało, następnie - rinoskopia - tez nic, ani ciała obcego, czy innych niebezpiecznych sladów, nie udało się tylko głębiej zajrzeć do gardła przez zalegająca tam wydzielinę. Badania krwi wyszły bardzo dobrze. Pies na ten moment przyjmuje dalej antybiotyki, nie ma poprawy.
Dzień dobry.
Katar i zalegająca wydzielina są najczęściej spowodowane infekcją górnych dróg oddechowych. Jeśli nie widzi Pani efektu w leczeniu, warto wykonać posiew z zalegającej wydzieliny i na tej podstawie przemyśleć zmianę leku. Oprócz antybiotyku warto podawać pupilce leki przeciwzapalne oraz preparaty, które rozrzedzą wydzielinę i ułatwią jej usuwanie z organizmu. Warto też spojrzeć na problem w kontekście całego organizmu. Przyczyną wypływu z nosa mogą być problemy stomatologiczne – rozległy kamień nazębny, choroby przyzębia, rozchwiane w zębodołach zęby oraz zmiany okołowierzchołkowe mogą wywołać lizę kości i wypływ z nosa. Także obecność stanu zapalnego w uszach oraz problemy okulistyczne mogą być przyczyną przewlekłego kataru. Wypływ z nosa może być także reakcją organizmu na podniesiony poziom mocznika we krwi – działa on drażniąco na błony śluzowe, może spowodować wypływ z nosa.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.