Dzień dobry,
moja niespełna dwuletnia sunia (york niecałe 2 kilo) od marca ubiegłego roku ma nawracającą gorączkę (powraca ona co 2, 3 , a teraz nawet co miesiąc). Jest wysterylizowana, badania krwi z rozmazem, badania hormonu tarczycy, badania moczu, badania kału, badania serca, usg jamy brzusznej nic niepokojącego nie wykazują. Wcześniej były też badania odkleszczowe też nic niw wykazały. Może spotkaliście się z takim problemem i udało się lekarzom postawić diagnozę?
Będę wdzięczna za wskazówki, albo propozycję badań jakie jej zrobić (chociaż lekarze z gabinetu weterynaryjnego do któego z nią chodzę już chyba nie mają pomysłu:()
Pozdrawiam Agnieszka
Dzień dobry, zdiagnozowanie gorączki nieznanego pochodzenia często jest trudne, a do tego kosztowne, więc w zupełności rozumiem Pani rozgoryczenie tak długo trwającym problemem. Domyślam się, iż u tak młodego psa, wszelkie powodujące gorączkę zespoły paranowotworowe, czy mogące przebiegać z podwyższeniem temperatury nowotwory zostały już wykluczone. Prawdopodobnie wszelkie nawracające zakażenia reagujące na antybiotyk również. Przyczyny zakaźne, które słusznie wykluczali lekarze prowadzący -przez badanie chorób odkleszczowych -są jak najbardziej prawdopodobne, z tym, że czy choroby wywoływane przez riketsje (takie jak Ehrihia canis czy Anaplasma phagocytophila) wykluczone były przez szybki test ELISA, czy za pomocą dokładniejszych metod molekularnych jak badanie PCR. Czy brane pod uwagę były choroby pasożytnicze takie jak: babeszjoza, leiszmanioza, toksoplazmoza czy powodowana przez pasożyta roznoszonego przez komary- dirofilarioza? Powyższe choroby nie są niestety łatwe do diagnostyki, i nie raz wymagają wykonania wielkokrotnego rozmazu krwi, badania PCR krwi czy badania płynu mózgowo-rdzeniowego. Czy pies przed wystąpieniem pierwszych objawów przebywał za granicą, w kraju, który boryka się może z chorobami przebiegającymi z właśnie tak niespecyficznymi objawami, a niewystępującymi endemicznie w Polsce? Podwyższoną temperaturę mogą powodować również przyczyny immunologiczne, takie jak: zapalenie wielostawowe, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie naczyń czy toczeń rumieniowaty. W diagnostyce powyższych schorzeń niezbędne może okazać się wykonanie badania określającego miana przeciwciał przeciwjądrowych, czy test Coombsa, a nawet punkcja stawowa ( nawet stawów nieobrzmiałych) do badania cytologicznego i na posiew. Może warto rozważyć wykonanie rezonansu magnetycznego głowy, w celu wykluczenia uszkodzenia podwzgórza, w którym mieści się ośrodek termoregulacji organizmu? W przypadku przewlekle nawracających schorzeń ogólnoustrojowych jak gorączka niewiadomego pochodzenia, warto pieska skonsultować z specjalistą w dziedzinie hematologii weterynaryjnej lub neurologii weterynaryjnej, który na przypadek Pani pupila, patrząc z innej niż dotychczas prowadzący psa lekarze, może dostrzec nowe opcje kierunku diagnozy.
Z całego serca życzę powodzenia i pozdrawiam, lek. wet. Weronika Kalinowska, specjalista chorób psów i kotów