Dzień dobry,
moja 3letnia suczka od ponad pół roku ma problem z uszami. Powtarzające się rany w uszach, pokryte grubymi strupami, które po czasie odpadają i zostają otwarte rany. Nieco się podgoją i znowu dochodzi do pogorszenia. Ranki są w obu uszach podobne w tych samych miejscach. Suczka się nie drapie. Pani wet. wzrusza ramionami i nic konkretnego nie doradziła, choć już któryż raz zwracałam uwagę na ten problem. Wyprosiłam chociaż trochę maści ( dostałam trochę do strzykawki, więc nie wiem co to jest) lekko wklepuję w strupki omijając ranę. Byłabym bardzo wdzięczna za pomoc. Pozdrawiam
PS: zdjęcie mam, ale nie udaję mi się wstawienie go do postu ;(
Dzień dobry.
Niestety bez zbadania pieska lub chociaż zobaczenia dokładnych zdjęć nie mogę nic doradzić. Nie wiem jak wyglądają zmiany, czy są one zlokalizowane w kanale słuchowym, małżowinie, na jej stronie wewnętrznej lub zewnętrznej. Przyczyn może być wiele, jeśli zmiany przebiegają bez świądu i dotyczą końcówek małżowin usznych podłożem choroby mogą na przykład być zaburzenia naczyniowe, a wówczas warto wykonać biopsję tkanki. Proszę spróbować poszukać w swojej okolicy lekarza specjalizującego się w dermatologii, na pewno pomoże suczce.
Pozdrawiam, Magdalena Zdanowska.
Bardzo dziękuję za odpowiedź,
...próbuję jeszcze raz przesłać zdjęcie uszka.
W środku są uszy czyste.
Dzień dobry.
Na podstawie zdjęcia zmiana wygląda jak powierzchowne sączące się zapalenie skóry. Niestety aby poznać przyczynę, należy wykonać cytologię. Możliwe bowiem są tu przyczyny bakteryjne, ale także może to być zapalenie jałowe, a nawet o podłożu autoimmunologicznym. Czasami tak przejawia się uczulenie na pogryzienia owadów. Bez dodatkowych badań zazwyczaj ciężko jest postawić diagnozę w dermatologii. Proszę znaleźć lekarza, który wykona badanie cytologiczne i poprawnie je zinterpretuje.
Witam moja sucZka ma takie rany na uszach co to może być jak możemy się tego pozbyć
Dzień dobry.
Niestety, bez zbadania pupilki nie da się określić, co to może być, a przez to nie można określić, jaka może być skuteczna terapia w takim przypadku. Powinna się Pani udać do lekarza weterynarii, który zbada psa i podejmie odpowiednie kroki diagnostyczne. W przypadku zmian skórnych, warto zacząć diagnozowanie od wykonania cytologii zmiany i zeskrobiny z tej okolicy. Do czasu ustalenia terminu wizyty, warto uniemożliwić pupilce drapanie uszu, dobrze jest założyć kołnierz ochronny. Proszę też zachować maksymalną higienę uszu, skrócić włosy wokół zmian oraz przemywać je łagodnymi środkami odkażającymi (rivanol, borasol).
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.