Powiadomienia
Clear all

Obrzęk po ugryzieniu kleszcza

Forum weterynaryjne psy i koty ⋆ co w sierści piszczy
 Aneta
Nowy forumowicz Gość
Inicjator dyskusji
 

Dzień dobry, 

dzis znalazłam i wyciągnęłam kleszcza u mojego Diego. Był przy prawnym uchu, już jak kleszcz był i po wyciągnięciu Diego ma tam kulkę dosyć wyczuwalna i twarda. + taka sama kulka jest koło gardła gdzie kleszcza nie znalazłam. Czy to może być objaw choroby? 

 
Opublikowany : 07/05/2020 06:53
Lekarz weterynarii katarzyna hołownia
Zaufany forumowicz Administrator
 

Dzień dobry.

Z pewnością jest to objaw niepokojący. Miejsce po kleszczu powinno być natychmiast zdezynfekowane i odkażone łagodnym preparatem. Proszę dokładnie obejrzeć owe miejsce, czy na pewno wyciągnęła Pani całego kleszcza. Jeśli zmiana będzie swędząca, bolesna, a pies będzie ją drapał – proszę udać się do lekarza weterynarii, w celu wydania odpowiedniego preparatu. Jeśli chodzi o choroby, zmiana w miejscu ukąszenia kleszcza może, ale nie musi być objawem choroby. Z pewnością proszę monitorować zachowanie pupila  gorączka, osłabienie, zmiana barwy moczu powinna skłonić Panią do wizyty u lekarza weterynarii. Nawet jeśli te objawy nie wystąpią, warto wykonać test na obecność chorób odkleszczowych – nie zawsze te schorzenia dają objawy od razu, czasem patogen może przetrwać w formie utajonej przez dłuższy czas i dać objawy chorobowe w momencie osłabienia organizmu. Aby test był miarodajny należy go wykonać 4 tygodnie po usunięciu pasożyta. Proszę też skontrolować, czy i czym jest zabezpieczony Pani pupil przed inwazją pasożytów zewnętrznych.

Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Forum weterynaryjne Co w Sierści Piszczy

 
Opublikowany : 10/05/2020 07:15

Odpowiedz

Twoje imię

Twój email

Tytuł *

Maksymalny dopuszczalny rozmiar pliku 10MB

 

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.