Powiadomienia
Clear all

czy to moze być grzybica?

Forum weterynaryjne psy i koty ⋆ co w sierści piszczy
 Agnieszka
Nowy forumowicz Gość
Inicjator dyskusji
 

Witam. moja psinka zaczela sobie wygryzac sierść na grzbiecie. Wet spojrzał i stwierdzil, ze to jest grzybica. Przepisał antybiotyk (amoksiklav) na 14 dni i polecił częste mycie psa (2 razy w tyg) szamponem VETEXPERT Benzoic. teraz na spokojnie w domu sie zastanawiam czy podawanie antybiotyku to dobry pomysl - antybiotyk chyba nie działa na grzybice. Czy Wet nie powinien obejrzeć tkanki pod mikroskopem? czy mozna tylko wizualnie stwierdzic ze to grzybica? i najwazniejsze - czy ten antybiotyk jest konieczny?

 
Opublikowany : 21/09/2020 18:31
Lekarz weterynarii katarzyna hołownia
Zaufany forumowicz Administrator
 

Dzień dobry.

Przy diagnozowaniu chorób skóry faktycznie pomocne (a niekiedy niezbędne) bywają badania diagnostyczne. Zeskrobina albo nawet prosta cytologia odciskowa ze zmienionych miejsc może wyjaśnić przyczynę słabej kondycji włosa i skóry, jednak niektóre schorzenia dają bardzo charakterystyczny obraz, którego nie da się pomylić z niczym innym. Nie wiem, dlaczego lekarz, który badał Pani psa nie wykonał badań. Jeśli chodzi o antybiotyk, może chodzi tu o uniknięcie możliwości nadkażenia bakteryjnego, lub wyleczenie obecnych powikłań bakteryjnych – ja tylko dodam, że przy antybiotykoterapii warto wprowadzić probiotyki, aby nie wyjałowić przewodu pokarmowego psa. Jeśli ma Pani wątpliwości co do zasadności leczenia, warto skonsultować przypadek Pani pupila z innym lekarzem weterynarii, który zbada klinicznie pupila i przeprowadzi dodatkowe badania.

Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Forum weterynaryjne Co w Sierści Piszczy

 
Opublikowany : 23/09/2020 07:00

Odpowiedz

Twoje imię

Twój email

Tytuł *

Maksymalny dopuszczalny rozmiar pliku 10MB

 

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.