Powiadomienia
Clear all

Przewlekły koci katar

Avatar of slawo67
Nowy forumowicz
Inicjator dyskusji
 

Dzień dobry. Mam problem z moją 14-letnią kotką od około roku.Przestała jeść i pić,kichać,ciekło jej z nosa czasem nawet z krwią.Po antybiotyku jej przeszło,ale po około 1,5 miesiąca nastąpił nawrót tak silny,że wiotczała i nie mogła ustać na nogach.Przeszło jej po podaniu 2 zastrzyków ( nie pamiętam nazwy,ale jeden na bazie synoluxu,a drugi przeciwzapalny).Nawrót nastąpił po około miesiącu,w tym czasie miała podawane tabletki na wzmocnienie organizmu.Ogólnie jest tak,że  zaczyna się się zawsze tak samo;mały wyciek z nosa,zaczyna charczeć i przestaje jeść.Nawroty następują coraz częściej,nie pomaga żadna kuracja lekami,maściami itp;jedynie te zastrzyki stawiają ją na nogi tyle tylko,że obecnie już tylko na niecały tydzień i kuracja ta trwa 3-4 dni.Jedyna poprawa jest taka,że nauczyłem się jak zachęcać ją do jedzenia więc je mało,ale dziennie.Najgorsze jest to charczenie,widzę jak się męczy.Wczoraj dostała nową dawkę zastrzyku,w tym że jakiś nowy antybakteryjny (nazwy nie pamiętam niestety),a stan jej się pogorszył po zastrzyku - dostała silnego ślinotoku,a z nosa znów zaczęła jej cieknąć wydzielina . Ostatnio prawie nie  ciekło tylko charczała.Dodam,że  była regularnie szczepiona i odrobaczana.Pozdrawiam

 
Opublikowany : 03/05/2019 07:29
Lek. Wet. Magda zdanowska
Zaufany forumowicz Administrator
 

Dzień dobry.

Trzy dni antybiotykoterapii to zbyt mało, aby doleczyć stany infekcyjne w obrębie dróg oddechowych, szczególnie przewlekłe. Ponadto warto jest wykonać badania dodatkowe, sprawdzić morfologię, funkcjonowanie nerek i wątroby, można wykonać test na choroby zakaźne, rtg czaszki oceniające stan uzębienia i struktur kostnych. Warto także rozważyć rinoskopię oraz badanie za pomocą tomografu komputerowego.

Pozdrawiam, lek. wet. Magdalena Zdanowska.

Forum weterynaryjne Co w Sierści Piszczy

 
Opublikowany : 07/05/2019 05:58
Avatar of slawo67
 sławomir
Nowy forumowicz Gość
 

Dzień Dobry.

Dziękuję za odpowiedź i przepraszam,że wcześniej nie odpisałem.

Morfologia,nerki i wątroba jest ok,,,, mam pytanie jeszcze;ile powinna trwać ta terapia antybakteryjna?

Po 3 dniu zastrzyków jest z nią dobrze,tyle że dobry stan trwa 3 dni i ponowny nawrót. Na szczęście ślinotok jej odszedł, mniejszy jest też wyciek z nosa (prawie  go brak) ------ tylko to charczenie......

Pozdrawiam

 
Opublikowany : 16/05/2019 11:51
Lek. Wet. Magda zdanowska
Zaufany forumowicz Administrator
 

Dzień dobry.

Długość terapii antybiotykowej uzależniona jest od choroby oraz jej przebiegu. Ostre choroby w okolicy dróg oddechowych, trwające od kilku dni można leczyć krócej, jednak minimum to pięć – siedem dni. Przewlekłe czy nawracające stany infekcyjne należy poddać dłuższej terapii, minimum czternaście dni, czasami nawet do dwóch miesięcy. Warto jednak przy podejmowaniu długotrwałej terapii antybiotykowej, szczególnie przy nawracających zakażeniach, wykonać posiew, tak aby móc dobrać antybiotyk zgodnie z antybiogramem i wrażliwością bakterii na substancje lecznicze. W przypadku infekcji dróg oddechowych może to być wymaz z gardła, wymaz z nosa pobrany w trakcie badania endoskopowego lub też posiew z popłuczyn z tchawicy.

Pozdrawiam, lek. wet. Magdalena Zdanowska.

Forum weterynaryjne Co w Sierści Piszczy

 
Opublikowany : 20/05/2019 19:17
Avatar of slawo67
 sławomir
Nowy forumowicz Gość
 

Dzień dobry. 

Dziękuję bardzo za wyczerpujące informacje Pani doktor.

Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję

 
Opublikowany : 21/05/2019 06:49

Odpowiedz

Twoje imię

Twój email

Tytuł *

Maksymalny dopuszczalny rozmiar pliku 10MB

 

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.