Powiadomienia
Clear all

Jak leczyć niedoczynność tarczycy u psa?

Avatar of jaska bara
Nowy forumowicz
Inicjator dyskusji
 

Witam. Czy to poważna choroba? Jakie leki podawać przy niedoczynności tarczycy?

 
Opublikowany : 12/12/2017 04:57
Lek. Wet. Ewelina marcola
Zaufany forumowicz Administrator
 
Opublikowany przez: Jaska Bara

Witam. Czy to poważna choroba? Jakie leki podawać przy niedoczynności tarczycy?

Dzień dobry

Niedoczynność tarczycy jest coraz częściej diagnozowaną jednostką chorobową u psów starszych. Występuje częściej u psów ras dużych, nie zauważono jednak predyspozycji płciowej.

Przyczyną zaburzeń w funkcjonowaniu tarczycy jest głównie proces autoimmunologiczny lub stan zapalny, rzadką przyczyną jest niewydolność tego gruczołu spowodowana nowotworem przysadki mózgowej lub urazem głowy.

Objawy kliniczne, diagnostyka oraz leczenie pozostają takie same, niezależnie od przyczyny niedoczynności. Więcej an ich temat dowie się Pani z artykułu "Niedoczynność tarczycy u psa".

Zmiany, które można zaobserwować sa dość charakterystyczne. Należą do nich:

Właściciel może być zaniepokojony apatią i ospałością psa. Często występuje również brak rui u samicy oraz spadek libido u samca.

Diagnostyka w tym przypadku jest prosta-należy oznaczyć stężenie T4 we krwi.

Leczenie niedoczynności tarczycy polega na podawaniu 2-krotnie w ciągu dnia lewotyroksyny. Po 2 miesiącach należy skontrolować stężenie T4 we krwi w celu weryfikacji dawki.

Niedoczynność tarczycy jest chorobą, którą można leczyć bez trudności, ważne jest rozpoznanie oraz regularne podawanie leków, wówczas pupil będzie zdrów.

Pozdrawiam, lek. wet. Ewelina Marcola

 
Opublikowany : 12/12/2017 05:04
Forum weterynaryjne psy i koty ⋆ co w sierści piszczy
 Joanna P.
Nowy forumowicz Gość
 

Nasz pies, adoptowany 2 m-ce temu ze schroniska, mieszaniec 2 lata 9 m-cy, ok. 12 kg wagi, od początku bycia z nami robi rzadkie kupy. Dieta została w związku z tym przestawiona na wołowinę i mięso indyka, karma mokra i sucha. Ponieważ pies gubi coraz więcej sierści (kudły są wszędzie w dużych ilościach) i drapie się mocno, zostały zlecone przez lekarza badania laboratoryjne w kierunku tarczycy. Wynik T4 wyniósł 0,89 ug/dl (norma 1-4), cholesterol w normie: 289 mg/dl (127,71-359,91). Lekarz przepisał lewotyroksynę 100 mikrogramów 2 x dz. Zaobserwowaliśmy ostrą biegunkę, a to jest wpisane w objawy niepożądane leku. Zostały też zlecone badania wypadającej sierści w kierunku grzybów. Wyników jeszcze nie ma.

Martwimy się tym stanem, bo pies w I badaniu po adopcji wyglądał  zdrowo, był normalnie zaszczepiony i odrobaczany. Teraz też zachowuje się jak zwykle, ma normalny apetyt, nie ma gorączki. Obawiamy się jakiejś alergii pokarmowej. Lekarz zalecił zmianę karmy na Gastrointestinal 25 GI Royal Canin. Czekam na przesyłkę.

Co jeszcze można zrobić, by pies się nie "wykończył" i nie wyłysiał do zera??????

 
Opublikowany : 06/08/2019 16:54
Lekarz weterynarii katarzyna hołownia
Zaufany forumowicz Administrator
 

@Joanna P.

Dzień dobry.

W diagnostyce chorób związanych z przewodem pokarmowym należy przede wszystkim wykluczyć najbardziej podstawowe przyczyny nawracających biegunkę. Należy przeprowadzić badanie kału i wykluczyć obecność pasożytów wewnętrznych. Warto przeprowadzić także test na obecność Giardia spp – ten pierwotniak żyje w ścianie jelit, namnaża się w kosmkach i okresowo powoduje ich rozpadanie co w efekcie daje własnie biegunkę, czasem z domieszką pasm śluzu i krwi. W przypadku podejrzenia alergii pokarmowej, warto zdecydować się na karmę hipoalergiczną. Zwykle takie diety mają jedno źródło białka, które nie jest zbyt często spotykane w karmach komercyjnych (na przykład mięso strusia, owady), albo białko hydrolizowane – w tym procesie traci ono swoje właściwości immunogenne. Pies powinien przyjmować tylko tą karmę, bez dodatków ludzkiego jedzenia oraz smakołyków. Doraźnie, proszę przemyśleć włączenie suplementów, które wpływają na gęstość kału i są polecane przy problemach z przepełniającymi się gruczołami okołoodbytowymi. Warto wprowadzić do diety psa Fibor lub Periaxan, ale bez ustalenia przyczyny problemu, biegunki będą powracały przy odstawieniu preparatów. Proszę także przemyśleć wykonanie dokładnego USG przewodu pokarmowego. Możliwe, że pies ma problem z budową ściany jelita, możliwe, że ma przewlekłe zapalenie jelit – warto by to sprawdzic.

Pozdrawiam i życzę powodzenia w dalszym diagnozowaniu pacjenta, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Forum weterynaryjne Co w Sierści Piszczy

 
Opublikowany : 07/08/2019 18:46
Forum weterynaryjne psy i koty ⋆ co w sierści piszczy
 tadeusz
Nowy forumowicz Gość
 

Tarczyca i ….   Tarczyca została zdiagnozowana. Co piesiur dostaje?  Euthyrox  100. Dwa razy dziennie.  Ponieważ mam zamiar podawać , a mam dwa flaty, - "Bio  - selen, cynk" a selen 'normalizuje' ? czynności tarczycy, mam pytanie. Pozostać przy dotychczasowym podawaniu dwóch tabletek 100 czy, czy …, no właśnie. Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam, Tadeusz

 
Opublikowany : 27/01/2020 11:14
Forum weterynaryjne psy i koty ⋆ co w sierści piszczy
 Laura
Nowy forumowicz Gość
 

Mój piesio ma niedoczynność tarczycy, ma również guza nie wiem czy złośliwego czy też nie, ponieważ badania, które polecił nam weterynarz są bardzo drogie. Piesio natomiast jest bardzo radosny, ruchliwy, nie ma żadnych objawów choroby. Dostałam leki na niedoczynność tarczycy, dodam, że wyniki morfologii oraz biochemii są bardzo dobre. Nie wiem co mam o tym myśleć..

 
Opublikowany : 18/04/2020 12:22

Odpowiedz

Twoje imię

Twój email

Tytuł *

Maksymalny dopuszczalny rozmiar pliku 10MB

 

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.