Powiadomienia
Clear all

Polineuropatia obwodowa u psa z niedoczynnością tarczycy

Forum weterynaryjne psy i koty ⋆ co w sierści piszczy
 Agnieszka
Nowy forumowicz Gość
Inicjator dyskusji
 

U mojego psa jest podejrzenie neuropatii obwodowej przy niedoczynności tarczycy. Pies nie chodzi. Zanikł mu głos. Apetyt ma i pije. Z dnia na dzień stał się psem leżącym. Podjęto leczenie w tym kierunku uprzedzając mnie że może potrwać długo i cierpliwie czekać trzeba na efekty. Albo ich nie będzie. Pies ma 10 lat i jest średniej wielkości mieszańcem. Jakie leki oprócz oczywiście hormonu tarczycy podaje się psu przy takiej chorobie i ile potrwa leczenie? Wiem że bierze metronidazol. Czy ten lek jest ok?

 
Opublikowany : 03/11/2021 14:25
Lekarz weterynarii katarzyna hołownia
Zaufany forumowicz Administrator
 

Dzień dobry.
Neuropatia obwodowa dość często towarzyszy niedoczynności tarczycy, zwłaszcza jeśli parametry są znacznie poniżej normy. Niestety, czasami może przyjąć postać dystalnej choroby odnerwiającej lub przewlekłej neuropatii demielinizacyjnej, co źle rokuje jeśli chodzi o odzyskanie pełni sprawności. Pacjent powinien mieć podawane hormony tarczycy, po 3 tygodniach należy wykonać kontrolny pomiar ich stężenia we krwi, aby upewnić się, czy stosowana dawka jest odpowiednia. Warto wprowadzić niskotłuszczową, lekkostrawną dietę, nadmiar cholesterolu przyczynia się do neuropatii demielinizacyjnej. Zanik głosu, o którym Pani wspomniała, jest najprawdopodobniej objawem częściowego porażenia krtani, proszę zwracać uwagę, czy pupil przełyka bez trudności. Metronidazol jest antybiotykiem o dość szerokim spektrum, stosowanym zazwyczaj w przypadku problemów żołądkowo – jelitowych, a także przy inwazji giardii. Nie badałam Pani pieska, nie wiem, dlaczego metrodniazol został zalecony. Co do leków wspomagających, proszę porozmawiać z lekarzem prowadzącym o możliwości podawania witamin z grupy B, galantaminy oraz karsivanu – preparaty te zalecane są w przypadkach niedowładów, myślę, że u Pani pieska mogłyby być wskazane.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Forum weterynaryjne Co w Sierści Piszczy

 
Opublikowany : 11/11/2021 08:59

Odpowiedz

Twoje imię

Twój email

Tytuł *

Maksymalny dopuszczalny rozmiar pliku 10MB

 

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.