Powiadomienia
Clear all

Dziwne ataki u psa

Avatar photo
Posty: 1
Nowy użytkownik
Inicjator dyskusji
 

Witam, mój pies ostatnio dostał dziwnego ataku, byliśmy u weterynarza, pies jest przebadany, miał rezonans bo był podejrzewany guz mózgu, nic nie wykazał, wszystko jest ok, a pies dostaje ataków takich jak na przesłanym filmiku. Czy to padaczka czy objaw czegoś innego? Mogę prosić o podpowiedź ?

 
Opublikowany : 13/01/2021 08:46
Słowa kluczowe tematu
lek wet Katarzyna Hołownia-Olszak
Posty: 772
Ekspert
 

Dzień dobry.

Rozumiem, że chodzi Pani o to dziwne położenie się i drżące powieki oraz policzki, tak? Może to być łagodny atak padaczkowy, zwłaszcza, jeśli po ustąpieniu objawów pupil jest zdezorientowany a w trakcie zdarza mu się popuścić mocz. Z pewnością warto jednak wykonać poszerzone badanie krwi i upewnić się, że pupil nie ma żadnych zaburzeń w jonogramie, problemów z wątrobą ani z tarczycą. Jeśli drżenia dotyczą tylko policzków, należy sprawdzić, czy piesek nie ma problemów stomatologicznych – ból w jamie ustnej może wywołać mimowolne drżenia policzków, ślinienie, częste oblizywanie się. Rozumiem, że pies nie wykazuje żadnych innych niepokojących objawów? Jak często zdarzają się ataki, takie jak na przesłanym przez Panią filmiku? W przypadku tak łagodnych ataków zazwyczaj nie wprowadza się klasycznych leków przeciwpadaczkowych, jednak nie można zostawić ich zupełnie bez terapii. Istnieją leki przeciwbólowe, które mają również działanie wyciszające – świetnie sprawdzają się w tego typu schorzeniach. Proszę porozmawiać ze swoim lekarzem prowadzącym o doborze odpowiedniej dawki.

Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Forum weterynaryjne Co w Sierści Piszczy

 
Opublikowany : 14/01/2021 19:29
Avatar photo
Posty: 1
Nowy użytkownik
 

@katarzynaholownia Witam, dziękuję za odpowiedź, nie wiem czy poprzedni post, który napisałam Pani dostała, ponieważ go nie widzę, więc napiszę jeszcze raz. Chodzi mi o te dziwne porażenie, które kładzie psa na ziemi, później następują te ruchy przednimi łapkami, mruganie i oblizywanie się. Oprócz tych objawów pies jest osowiały, słaby, nie chce mu się chodzić na spacery. Mocz oddał raz, w nocy chodził w kółko i na końcu wysikał się na dywan. Miał wykonane badanie krwi, MRI głowy, pobrany płyn. Pierwszego ataku dostał 5 stycznia. później codziennie kilka ataków, po badaniu został wdrożony lek na padaczkę, który nie pomagał, więc dostał kortyzol i teraz ataków nie ma. Lekarze tutaj powiedzieli, że mogą to być powikłania poszczepienne, które pies miał rok temu. Trochę rozkładają ręce i proponują kolejne badania. Proszę mi powiedzieć czy to mogą być powikłania? I jeszcze jedno czy pobrany płyn wskaże przy chorobie jaka jest przyczyna? (wirus, bakteria, pasożyty itp.). Pozdrawiam.

 
Opublikowany : 21/01/2021 10:24
lek wet Katarzyna Hołownia-Olszak
Posty: 772
Ekspert
 

Dzień dobry.

Nie spotkałam się z takimi powikłaniami po szczepieniu, czy to na wściekliznę czy na choroby zakaźne. Myślę, że warto mimo wszystko wykonać badania dodatkowe, aby ustalić czym konkretnie jest to spowodowane. Fakt, że ataki ustąpiły po podaniu kortyzonu już jest jakimś tropem. Czy pupil miał wykonywane testy na choroby odkleszczowe? Niektóre z nich mogą powodować objawy neurologiczne w formie przewlekłej. Jeśli chodzi o badanie płynu mózgowo - rdzeniowego, jego badanie powinno przynieść odpowiedź, oczywiście o ile jest to związane z chorobami wirusowymi lub bakteryjnymi. Myślę, że warto wykonać to badanie, a także skontrolować ponownie badanie krwi, morfologię, biochemię oraz jonogram. Dobrze byłoby powtórzyć badanie USG jamy brzusznej, ze szczególnym uwzględnieniem nadnerczy.

Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Forum weterynaryjne Co w Sierści Piszczy

 
Opublikowany : 27/01/2021 21:19
lek wet Katarzyna Hołownia-Olszak
Posty: 772
Ekspert
 

Dzień dobry.
Obniżona fruktozamina może sugerować za niski poziom glukozy w ciągu dnia, ale może też spadać gdy stężenie białka i albumin jest za niskie. Proszę poinformować o wystąpieniu ataków swojego lekarza prowadzącego. Na takie sytuacje warto mieć pod ręką preparaty w formie wlewek doodbytniczych, przerywające atak (proszę porozmawiać o tym ze swoim lekarzem prowadzącym). Tak jak wspomniałam w jednej z wcześniejszych wypowiedzi, badanie płynu mózgowo- rdzeniowego, jeśli zostało zalecone przez lekarza prowadzącego, może przynieść odpowiedź co do przyczyny niepokojącego zachowania pupila. Proszę też skonsultować się z neurologiem weterynaryjnym, zwłaszcza biorąc pod uwagę ostatni atak.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Forum weterynaryjne Co w Sierści Piszczy

 
Opublikowany : 08/02/2021 20:02
Avatar photo
Posty: 1
Nowy użytkownik
 

A czym jest zywiony piesek? Lub jesl;i dieta zostala zmieniona to czym byl?

 
Opublikowany : 30/07/2021 14:18

Odpowiedz

Twoje imię

Twój email

Tytuł *

Maksymalny dopuszczalny rozmiar pliku 25MB

 

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.