Powiadomienia
Clear all

Powracający problem z uporczywym drapaniem się

Avatar photo
Posty: 1
Aktywny użytkownik
Inicjator dyskusji
 

Witam, zapewne będzie to długi post, ale muszę wszystko dokładnie opisać, szukam pomocy dla mojego psa który ma ciągle nawracające problemy z drapaniem się. Cosmo 4 letni shih tzu. Pierwszy raz problem pojawił się 3 lata temu, w październiku, zaczął przeraźliwie i prawie nieustannie się drapać. Również w środku nocy. Pojechałam z nim dk veta, vetka stwierdziła że może mieć alergie na karmę, bo najczęstszym uczulaczem jest mięso wiec zaleca zmienić karmę na rybną i przepisała tabletki na 3 tyg, pierwsze 2 po 2 dziennie, 3 tydzień po jednej. Tabletki to apoquel 3.6 mg. Po kilku tabletkach faktycznie przestał się drapać, karmę zmieniłam na karmę rybną gdzie 70% to mięso ryby (sucha) i czasem dostaje mokra z tej samej serii z ryba. Problemu nie było aż do października następnego roku. To samo znowu drapanie znowu vet, lekarka stwierdziła ze skoro ta alergia występuje raz do roku i przechodzi po lekach to nie ma sensu robić testów alergicznych bo są drogie. Podejrzewałam ze skoro o podobnej porze roku to moze jakies pylenie go uczula. Znowu po tabletkach przeszło. Teraz historia powtarza się po raz kolejny ale dla odmiany zaczęło się w lipcu. Znowu wizyta znowu dostal tabletki. Tylko tym razem nie przeszlo mu po nich. Początkowo troche przeszlo, teraz skończył tabletki i znowu drapie sie przerazliwie. Pchel nie ma, skora nie jest zaczerwieniona, nie ma ran ani strupow, skore o dziwo ma ladna i czysta. Alw drapie sie tylna lapa po brzuchu, gryzie sie po tylnych łapach i gryzie czasem przednie łapy. Potrafi zerwac sie nagle z3 spania i zaczac gryzc. Szukam pomocy tutaj dlatego że mieszkam w anglii i z tego co widzę to tutejsi weterynarze to ignoranci, tylko przypisuja tabletki a nie chca znalezc przyczyny. Nie wiem co mam robić, obawiam sie ze tam gdzie zawsze chodzimy znowu mu nie pomogą i tylko wydam pieniadze w błoto, a polski weterynarz przyjmujacy w najblizszej okolicy akurat jest na urlopie. Szkoda mi go bo sie biedny męczy, jego groomerka jak i vetka ktora badala go ostatnio mowia ze po skorze nic nie widac jest ladna, czysta, w składzie karmy niby tez nie widać nic uczulajacego. Wode zmienilam z kranowki na butelkowana. Zaczynam myśleć o przestawieniu go na dietę barf, moze to pomoze, szukam jakiegoś punktu zaczepienia co moze mu byc bo po przeczytaniu objawów roznych chorób zawszw cos nie do konca pasuje. Bede wdzięczna za rady i sugestie jak i w ogole przeczytanie tego tematu

 
Opublikowany : 23/08/2018 18:08
Lek. wet. Magda Zdanowska
Posty: 338
Ekspert
 

Dzień dobry.

Przede wszystkim przy alergiach pokarmowych należy stosować karmę o wysoko zhydrolizowanym białku, o bardzo niskiej masie cząsteczkowej. Wówczas takie mikroskopijne cząsteczki przenikają przez błonę śluzową jelita nie wywołując odpowiedzi alergicznej.

Do takich karm należą tylko nieliczne diety lecznicze firm produkujących karmy weterynaryjne. Niestety z powodu trudnego procesu ich wytwarzania oraz konieczności posiadania odrębnej linii produkcyjnej, aby nie było zanieczyszczeń z innych składników pokarmowych, diety te są stosunkowo drogie. Z polecanych przez lekarzy weterynarii i dietetyków zwierzęcych diet można wymienić Royal Canin Anallergenic, Royal Canin Hypoallergenic, Hill's z/d.

Pies po jakimś czasie przyjmowania karmy z rybą mógł się na nią niestety uczulić, początkowo było to nowe źródło białka, ale po pewnym czasie doszło do rozwoju odpowiedzi ze strony organizmu. Jeśli alergia jest faktycznie pokarmowa, jedynym wyjściem jest podawanie karm hydrolizowanych, proszę nie myśleć o karmieniu barfem.

Odnośnie leku Apoquel, niestety zdarza się, że u niektórych psów lek ten zaczyna po jakimś czasie gorzej działać. Dostępne są jeszcze inne leki stosowane w alergiach, takie jak cyklosporyny oraz glikokortykosterydy. Niestety mają one większe działania uboczne. Nowym, bezpiecznym, ale dość drogim środkiem są przeciwciała monoklonalne w zastrzykach – Cytopoint – do podawania co miesiąc.

Proszę pamiętać, że pies alergik powinien być regularnie, co 3 miesiące odrobaczany i przez cały rok chroniony przeciwko pchłom. Nie wolno robić przerw w stosowaniu preparatów przeciw pasożytom zewnętrznym.

Korzystne są także kąpiele 1-2 razy w miesiącu przy użyciu specjalnych szamponów dla alergików, na przykład z dodatkiem mąki owsianej Dechra Veterinary DermAllay Oatmeal Szampon czy też Allermyl szampon.

Można także stosować zewnętrznie pianki czy spraye kojące Dechra Dermallay Oatmeal Spray Conditioner odżywka w sprayu przeciwświądowa, a także zawierające fitosfingolizynę, na przykład preparat Allerderm spot-on czy też spray przeciwświądowy Cortavance.

Jeśli pies dodatkowo cierpi na atopowe zapalenie skóry, często występujące łącznie z alergią pokarmową, warto zadbać o czystość środowiska bytowania zwierzęcia i usuwać z otoczenia alergeny. Niezbędna jest rezygnacja z silnie pachnących płynów do mycia, proszków do prania, zapachowych aerozoli itp. Warto jest stosować hipoalergiczne, bezzapachowe detergenty.

Ponadto zalecane jest jak najczęstsze odkurzanie pomieszczeń, nawet codziennie, przy użyciu odkurzaczy z wysokiej klasy filtrami hepa. Wskazane jest także usuwanie roztoczy w mieszkaniu, na przykład przydatny jest tu preparat w spreju Fee.

Najważniejsze jest jednak, aby wykluczyć wszystkie możliwe niealergiczne przyczyny świądu, czyli grzybice, dermatofitozy, zapalenia bakteryjne, choroby pasożytnicze czy stresowe. Do tego celu należy wykonać dodatkowe badania dermatologiczne, czyli zeskrobiny, cytologię skóry, a nawet biopsję skóry.

Pozdrawiam, lek. wet. Magda Zdanowska.

Forum weterynaryjne Co w Sierści Piszczy

 
Opublikowany : 25/08/2018 07:17
Avatar photo
Posty: 1
Nowy użytkownik
 

witam.
Mam podobny problem z psem jest to Jack Russel terier.Historia wygladala dokladnie tak samo, ten sam problem, te same tabletki, ktore w koncu gorzej zaczely dzialac. Miesiac temu dostal pierwszy zastrzyk cytopoint, po 10 dniach zaczelo powolnie wracac swedzenie.Nie wiem co dalej?

 
Opublikowany : 19/06/2019 16:21
Lek. wet. Magda Zdanowska
Posty: 338
Ekspert
 

Dzień dobry.

Cytopoint nie zawsze działa na każdego psa z taką samą siłą. Proszę udać się do lekarza, będzie zastanawiał się jak dalej pokierować leczenie.

Pozdrawiam, lek. wet. Magdalena Zdanowska.

Forum weterynaryjne Co w Sierści Piszczy

 
Opublikowany : 24/06/2019 20:42
Avatar photo
Posty: 1
Nowy użytkownik
 

Witam serdecznie. Jak to jest właśnie że cytopoint nie działa na każdego psa?przeszliśmy z apoquellu który zaczął już słabo działać na 1 zastrzyk cytopoint który zadziałał bardzo słabo. Dlaczego tak się dzieje skoro w lecznicy zapewniali że to bardzo skuteczny zamiennik tabletek.

 
Opublikowany : 19/12/2022 11:09
lekarz weterynarii Julia Kostrzewa
Posty: 39
Ekspert
 

Szanowna Pani,
Nie znam sytuacji oraz procesu leczenia Pani psa, także trochę ciężko mi się dokładnie wypowiedzieć w sprawie. Natomiast w ulotce preparatu Cytopoint producent wyraźnie podkreśla (cytując): “Jeżeli w ciągu miesiąca po podaniu pierwszej dawki nie będzie odpowiedzi na leczenie lub będzie ona ograniczona, poprawa może być obserwowana po podaniu drugiej dawki miesiąc później’’. Może trzeba poczekać, aż preparat zacznie działać- każdy organizm jest inny i każdy organizm reaguje inaczej na leczenie- tak samo jak u ludzi. Żywe organizmy czasem potrafią zaskoczyć i nie potrafimy wszystkiego przewidzieć- więc reakcja na leczenie może być różna. U niektórych dany preparat działa bez zarzutu od razu po podaniu, w innych przypadkach na efekt trzeba poczekać, bądź może być on mniej spektakularny. Producent zaleca również, aby w przypadku atopowego zapalenia skóry kontrolować psy w kierunku zakażeń bakteryjnych (zakażenia bakteryjne często towarzyszą atopowemu zapaleniu skóry) i efekt działania preparatu może być niezadowalający poprzez nakładanie się dwóch jednostek chorobowych na siebie. Zalecam konsultacje z Pani lekarzem prowadzącym, który na pewno rozwieje Pani wszelkie wątpliwości na temat działania preparatu.
Pozdrawiam, Julia Kostrzewalekarz weterynarii.

 
Opublikowany : 22/12/2022 14:16

Odpowiedz

Twoje imię

Twój email

Tytuł *

Maksymalny dopuszczalny rozmiar pliku 25MB

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.