Powiadomienia
Clear all

Czy to zapalenie trzecie powieki?

Avatar photo
 Sebastian
Posty: 1
Nowy forumowicz Gość
Inicjator dyskusji
 

Witam,

potrzebuje pomocy. Od czasu do czasu u mojego beagle’a pojawia się w oku taka jakby czerwonawa narośl. Po umiejscowieniu wydaje mi się ze to może być zapalenie trzeciej powieki, ale ja weterynarii nie kończyłem 😅. Czy może ktoś spojrzeć na zdjecia i pomóc? Co to może być? Beagle ma 4 miesiące. 

 
Opublikowany : 02/01/2022 12:10
Lekarz weterynarii katarzyna hołownia
Posty: 729
Zaufany forumowicz Administrator
 

Dzień dobry.
Czerwona narośl, o której Pan wspomina i która jest widoczna na zdjęciach, jest najprawdopodobniej gruczołem trzeciej powieki. Produkuje on film łzowy, dzięki czemu powierzchnia oka jest prawidłowo nawilżana. Wypada u psów, które mają płytki oczodół, a także po urazach, uszkodzeniach w okolicy oka. Niestety, beagle są rasą u której szczególnie często dochodzi do wypadnięcia gruczołu trzeciej powieki. Gruczoł, w momencie, gdy wypada, powinien być odprowadzony i umocowany, tak, aby nie dochodziło do ponownych takich epizodów – każde wypadnięcie może spowodować zaburzenia w odpływie produkowanej wydzieliny, każde kolejne wypadnięcie sprawia, że gruczoł jest jeszcze słabiej ufiksowany. Jeśli gruczoł znowu się wysunie, powinien Pan odwiedzić swojego lekarza prowadzącego, aby umówić się na zabieg odprowadzenia gruczołu. Uprzedzę też, że zdecydowanie niewskazane jest usuwanie gruczołu oraz trzeciej powieki- może to predysponować do powstania zespołu suchego oka.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Forum weterynaryjne Co w Sierści Piszczy

 
Opublikowany : 08/01/2022 12:29

Odpowiedz

Twoje imię

Twój email

Tytuł *

Maksymalny dopuszczalny rozmiar pliku 10MB

 

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.