Powiadomienia
Clear all

Powikłania po operacji diamentowego oka

Forum weterynaryjne psy i koty ⋆ co w sierści piszczy
 Natalia
Nowy forumowicz Gość
Inicjator dyskusji
 

Witam, 

Dwa tygodnie temu pies (dog niemiecki, 2 lata) przeszedł plastykę oczu ze względu na diamentowe oko, po 10 dniach pojechaliśmy na ściągnięcie szwów jedno oko (lewe) goiło się prawidłowo natomiast drugie cały czas było spuchnięte okazało się że goi się poprzez ziarninowanie podczas ściągania szwów rana się całkowicie rozeszła, tkanka podskórna w ogóle się nie zrosła z tego względu że piesek został uspany do ściągnięcia szwów (dzień wcześniej nie pozwolił się dotknąć)  od razu Profesor przystąpił do operacji: usunął cała ziarnine która miała wielkość maliny, powieka górna i dolna została ponownie poddana plastyce. Za 10 dni mamy stawić się na ściągnięcie szwów natomiast wczoraj zauważyłam na oku dokładnie na strupku szew który tak jakby się rozwiązał, dzisiaj zauważyłam że całkowicie brakuje szwów na powiece górnej, okolice oka od początku były obrzęknięte i czerwone co bardzo mnie niepokoi. Nie jest możliwością aby pies wydrapał sobie szwy (tak usłyszałam) ponieważ chodzi cały czas w kołnierzu a co więcej siedzę z nim w domu 24/7 i pilnuje aby nawet nie kładł się na operowanej stronie. Rana delikatnie się rozeszła obawiam się aby to się nie pogłębiło. Naprawdę nie wiem co mogę zrobić w tej sytuacji bardzo sie martwię, nie chciałabym znów usypiać psa ponieważ za każdym razem dostaje wzdęć co jak wiadomo w przypadku doga niemieckiego jest bardzo niebezpieczne (mimo że ma 2 lata był już usypiany 5 razy). Proszę o odpowiedz czy miał ktoś podobna sytuacje, jaki może być powód że szwy puściły i co mogę zrobić aby przyspieszyć gojenie i uniknąć kolejnej operacji. 

Z góry dziękuję za odpowiedzi. 

 
Opublikowany : 08/11/2020 17:43
Lekarz weterynarii katarzyna hołownia
Zaufany forumowicz Administrator
 

Dzień dobry.

Powinna Pani przekazać te zdjęcia lekarzowi, który wykonywał zabieg. Taka rana może znowu goić się przez ziarninę, a to znacznie zaburzy efekt przeprowadzonego wcześniej zabiegu. Jeśli chodzi o ściągnięcie szwów, niestety, w zabiegach okulistycznych, kołnierze klasyczne są często niewystarczającym zabezpieczeniem - pies może podrapać się o wystający róg kanapy, albo o dywan. Przy zabiegach w obrębie powiek lub gałki ocznej warto zakupić kołnierz okulistyczny, ma dodatkowe pręty z przodu, które zapobiegają takim sytuacjom. Wierzę, że starała się Pani ze wszystkich sił, aby pilnować psa, jednak na załączonym zdjęciu nie widzę szwów, pies musiał w jakiś sposób je rozdrapać. Myślę, że niepokojące jest też znaczne zawilgocenie tej okolicy - rana pooperacyjna powinna być sucha, czysta, bez żadnej wydzieliny i wypływów. Proszę delikatnie spróbować oczyścić te miejsce, używając borasolu - wylewamy preparat na płatek kosmetyczny i delikatnie dotykamy do zabrudzonych miejsc, bez pocierania! Pozdrawiam i trzymam kciuki za szybkie wygojenie powiek, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Forum weterynaryjne Co w Sierści Piszczy

 
Opublikowany : 11/11/2020 08:11

Odpowiedz

Twoje imię

Twój email

Tytuł *

Maksymalny dopuszczalny rozmiar pliku 10MB

 

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.