Dzień dobry, mój pies to chihuahua, ma trzy lata jest po kastracji, która była w 2016 roku i niestety od tego czasu zaczął tyć. Obecnie waży 5.5 i gdzieś od ok. roku próbujemy go odchudzić ale jak do tej pory nieskutecznie. Jeśli tylko trochę schudnie to za chwilę znów tyje. Miał stwierdzoną niedoczynność tarczycy brał leki, później przeszła w nadczynność obecnie hormony są wyregulowane. je tylko karmę weterynaryjną suchą, długi spacer raz dziennie nic nie podjada i efekty zerowe. Zaczynam się coraz bardziej martwić.
Dzień dobry.
Jaką karmę dla psa Państwo podajecie?
Zalecaną dietą przy otyłości jest Royal Canin Satiety Support Small Dog, dostępna w postaci suchej lub wilgotnej – puszki. Ważne, aby stosować porcje zgodnie z tabelą umieszczoną na opakowaniu, uwzględniającej procentową nadwagę u psa.
Posiłki należy podzielić na dwa, a nawet trzy podania w trakcie dnia. Ważne, aby proces odchudzania nie był zbyt szybki, nie więcej niż 1% tygodniowo. Psa należy ważyć kontrolnie raz w w tygodniu.
Inną polecaną karmą jest dieta Hill’s Metabolic. Należy także pamiętać o regularnym ruchu, ćwiczeniach z pieskiem, i oczywiście zakazie podawania czegokolwiek innego do jedzenia poza karmą.
Pozdrawiam, lek. wet. Magda Zdanowska.
Witam, podpinam się do tematu i bardzo proszę o radę.
Mam 11 letnią sunię po sterylizacji, waga 12,3 kg, kundelek. Nadwaga ok. 3 kg(bardzo przytyła po sterylizacji). Myślę, że powinna ważyć 9,5 kg. Zalecane karmy przeczytałam wyżej. Ale chciałabym wiedzieć jakie jest jej zapotrzebowanie kaloryczne na teraz i na kolejne etapy odchudzania. Biorąc pod uwagę jej wiek i otyłość czy bardziej właściwa jest karma sucha czy mokra? Piesek na ogół je suchą karmę, w wyjątkowych sytuacjach np. po zabiegu dentystycznym dostawała mokrą karmę i odniosłam wrażenie że była lżejsza dla pieska, lepiej się trawiła i piesek czuł się lepiej.
Pozdrawiam serdecznie!
Dzień dobry.
Przybliżone zapotrzebowanie kaloryczne dla suczki, której docelowa waga ma wynosić 9 kg to początkowo około 363 kcal, jeśli zwierzę nie chudnie można po 4 tygodniach zmniejszyć do 312 kcal. Po osiągnięciu celu, do utrzymania wagi zalecana wartość energetyczna to około 330-345 kcal. Proszę pamiętać, że nie tylko kaloryczność produktu jest ważna, ale także odpowiednie zbilansowanie karmy, ilość i rodzaj włókna pokarmowego, obniżenie zawartości tłuszczu i węglowodanów, odpowiednia podaż wysokiej jakości białka, dodatek witamin i mikroelementów. Ciężko jest samemu prawidłowo zbilansować dietę, dlatego zazwyczaj polecamy gotowe karmy sprawdzonych marek lub konsultację z psim dietetykiem.
Pozdrawiam, lek. wet. Magda Zdanowska.
Moja 3- letnia sunia, którą przygarnęłam rok temu wazyła 18kg i karmiona była suchą karmą /ostatnio acaną/.Po sterylizacji przytyła 3kg ,pomimo sugerowanych porcji karmy,którą podzieliłam na 3xdziennie ,jest wciąż głodna. Kupiłam suchą karmę Royal Canin satiety weight management,ale nie wiem , ile gramów dziennie mam jej dawać.Proszę o pomoc. DZIĘKUJĘ.
Moja 3- letnia sunia, którą przygarnęłam rok temu wazyła 18kg i karmiona była suchą karmą /ostatnio acaną/.Po sterylizacji przytyła 3kg ,pomimo sugerowanych porcji karmy,którą podzieliłam na 3xdziennie ,jest wciąż głodna. Kupiłam suchą karmę Royal Canin satiety weight management,ale nie wiem , ile gramów dziennie mam jej dawać.Proszę o pomoc. DZIĘKUJĘ.
Dzień dobry.
Producenci karm dość ściśle określają dawkowanie swoich produktów. Na opakowaniu powinno być rozpisane ile karmy powinien spożywać pies o określonej masie ciała, przy czym proszę pamiętać, że chodzi o masę jaką chcemy, aby pies osiągnął, a nie tą, którą ma obecnie. Jeśli mimo tego pupil jest cały czas głodny, warto zmniejszyć nieco ilość porcji na rzecz świeżych warzyw, na przykład surowej marchewki – zawierają dużo błonnika, dają uczucie sytości na długo, pies przez jakiś czas jest zajęty, bo przecież warzywa należy pogryźć przed zjedzeniem. W przypadku tak nagłego wzrostu wagi warto przeprowadzić badanie pupilki, aby upewnić się, że nie cierpi z powodu niedoczynności tarczycy, zaburzeń w funkcjonowaniu trzustki ani wątroby. Każdy nadprogramowy kilogram masy ciała psa jest jak około 7 kg masy ciała człowieka. Otyłość może doprowadzić do groźnych dla życia zaburzeń, problemów ze stawami, mobilnością zwierzęcia, cieszę się, żę podjęła Pani decyzje o odchudzaniu pupilki.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.