Lwi piesek: charakter i choroby [Lek wet Małgorzata Miłosz]

Pochodzenie lwiego pieska, znanego na świecie jako Lowchen, Little Lion Dog, lub Petit Chien Lion do dziś jest owiane tajemnicą i trudno tak naprawdę powiedzieć skąd się wywodzi.

Lwi piesek
Lwi piesek | Źródło: Wikipedia

Choć nazwa rasy jest niemiecka, psy te pojawiły się ok. 500 lat temu nie tylko w tym kraju, a wiele egzemplarzy spotkać można było w Holandii, Włoszech, a także we Francji, którą to uznano oficjalnie za ich ojczyznę.

Najczęściej spotykano je na dworach królewskich i w środowisku arystokratycznym, gdzie służyły damom dworu jako typowe “psy na kolana” oraz (podobno) termofory.

Lwie pieski pochodzą prawdopodobnie od długowłosych psów tybetańskich, a w ich rodowodzie dopatruje się również udziału bichonów, pudli i spanieli kontynentalnych.

Wizerunki Lowchenów wielokrotnie pojawiały się na malowidłach sławnych artystów takich jak Goja, Dürer, Breughel, czy Van Eyck, na podstawie których można stwierdzić, że przez lata ich wygląd pozostał praktycznie niezmieniony.

W okresie renesansu ten mały lewek stał się symbolem odwagi i jak głosi jedna z legend, rycerz, który zginął w walce, chowany był razem ze statuetką lwa, a ten, który zakończył żywot z przyczyn naturalnych – z figurką Lowchena.

Po II Wojnie Światowej lwie pieski podzieliły losy większości ras i zostały zdziesiątkowane. Za ich największą orędowniczkę uznaje się pochodzącą z Belgii madame Bennert, która przy współpracy z niemieckimi hodowcami uratowała Lowcheny przed niechybnym wyginięciem.

AKC oficjalnie uznało rasę w 1999 roku. Obecnie psy te są rzadko spotykane, aczkolwiek w Polsce są zarejestrowane w ZKwP aktywne hodowle szczeniaków rasy lwi piesek.

Według klasyfikacji FCI lwi piesek należy do grupy 9.

Lwi piesek charakter

Lwi piesek charakter
Lwi piesek charakter | Źródło: Wikipedia

Lwi piesek jest psem żywym, wesołym i przywiązanym do właściciela, czyli posiada te cechy, które charakteryzują większość tzw. psów do towarzystwa.

Nie potrzebuje dużo ruchu, ale jak każdy pies z radością pobawi się na świeżym powietrzu i pospaceruje miejskimi uliczkami lub leśnymi ścieżkami.

Ze względu na małe rozmiary nadaje się do utrzymywania w mieszkaniach, ale nie przepada za spędzaniem czasu w samotności.

Chętnie powyleguje się na kanapie przez pół dnia, ale najlepiej w towarzystwie któregoś z domowników.

Lowcheny lubią być w centrum uwagi i często domagają się przytulania i głaskania, wpatrując się w swojego pana maślanym wzrokiem i chodząc za nim krok w krok.

Są nastawione przyjacielsko do innych zwierzaków, więc bez większych problemów mogą być utrzymywane zarówno z przedstawicielami własnego gatunku jak i z kotami, aczkolwiek zdarza im się zaczepić większego i silniejszego od siebie psa, nie zdając sobie chyba sprawy z własnych rozmiarów. Muszą w końcu zasłużyć na swój przydomek, a my być gotowi na ratowanie naszego małego bohatera z opresji.

Lubią też kontakt z dziećmi, wobec których są łagodne i stale gotowe do zabawy. Jak większość psów małych ras lubią sobie poszczekać zaalarmowane najmniejszym szmerem na klatce schodowej, więc by ułatwić życie sobie i sąsiadom, warto ukrócić te zapędy od szczenięctwa poprzez właściwe szkolenie psa.

Lewki są też ciekawskie bystre, więc szybko się uczą nowych sztuczek i sprawdzą w takich dyscyplinach jak agility czy obedience.

Lwi piesek opis rasy

Opis rasy
Opis rasy | Źródło: Wikipedia

Lwi piesek to mały pies o kwadratowej sylwetce, proporcjonalnej budowie i charakterystycznym wyglądzie podkreślanym przez specyficzny rodzaj strzyżenia na tzw. “lwa” z wygoleniem sierści na tylnej części tułowia i pozostawieniem włosa na koniuszku ogona oraz łapach.

Lwi piesek waga i wielkość

Wysokość w kłębie dorosłego osobnika wynosi ok. 26 – 32 cm przy masie wahającej się pomiędzy 4 a 8 kg.

Wygląd

  • Głowa szeroka i krótka, noszona dumnie, jak na lwa przystało, z umiarkowanie zaznaczonym stopem.
  • Kufa szeroka, zakończona czarną lub brązową truflą nosa, w zależności od umaszczenia.
  • Fafle przylegające o barwie również zależnej od umaszczenia.
  • Zęby ustawione w zgryzie nożycowym, z dopuszczalnym niekompletnym uzębieniem – brakiem P1 (pierwszego przedtrzonowca).
  • Oczy ciemne, duże i okrągłe okolone pigmentowanymi powiekami.
  • Uszy średnio długie, wiszące, obficie owłosione.
  • Szyja lekko wysklepiona przechodzi w prosty grzbiet.
  • Klatka piersiowa głęboka, a brzuch wyraźnie podkasany. Lędźwie szerokie i krótkie.
  • Ogon średniej długości, osadzony wysoko, noszony zawinięty nad grzbietem.
  • Kończyny smukłe i proste z małymi i okrągłymi łapami.

Umaszczenie

Okrywa włosowa długa i jedwabista.

Włos jest falisty, ale nie kręcony. Brak podszerstka.

W umaszczeniu dopuszczalne wszystkie kolory i ich kombinacje.

Lwi piesek pielęgnacja i żywienie

Długa i jedwabista sierść, aby taka pozostała, musi być odpowiednio pielęgnowana. Rozczesujemy sierść psa kilka razy w tygodniu, by zapobiec plątaniu i usunąć martwy włos.

Lwi piesek wymaga również strzyżenia, jeśli chcemy zachować jego oryginalny look. Włos z natury rośnie na całym jego ciele, zatem uzyskanie “lwiego wyglądu” z krótkim tyłem i pędzlem na ogonie wymaga ingerencji z zewnątrz.

Jeśli pies nie jest wystawowy możemy go również strzyc na tzw. “szczeniaczka”.

Wykonania tych zabiegów możemy podjąć się sami lub oddać zwierzaka w ręce specjalisty groomera.

Raz na kilka tygodni urządzamy psu kąpiel, pamiętając o dokładnym rozczesaniu przed i po.

Okresowo sprawdzamy czystość uszu i długość pazurów, które w razie potrzeby skracamy.

Lowcheny żywić możemy zarówno gotowymi karmami przeznaczonymi dla psów ras małych lub przyrządzać im posiłki sami, pamiętając o zbilansowaniu składników odżywczych.

Lwi piesek choroby

Lwi piesek choroby
Lwi piesek choroby | Źródło: Wikipedia

Zaćma

Zaćma (cataracta) jest to choroba narządu wzroku, a ściślej soczewki gałki ocznej.

Polega ona na stopniowym i postępującym zmętnieniu soczewki na skutek wytrącania się nierozpuszczalnych struktur białkowych.

Konsekwencją są zaburzenia widzenia, a z czasem i ślepota.

W przypadku zaćmy dziedzicznej, czyli tej, która występuje u ras predysponowanych, chore osobniki powinny być wykluczane z hodowli.

Do diagnostyki niezbędne jest wykonanie badań z użyciem oftalmoskopu lub lampy szczelinowej.

Zaćmy nie można skutecznie leczyć farmakologicznie, zatem jedyną dostępną metodą jest zabieg chirurgiczny przeprowadzany w specjalistycznych placówkach po uprzednim zakwalifikowaniu pacjenta.

Zabieg ten wykonywany jest metodą fakoemulsyfikacji, która polega na rozbiciu mas soczewki ultradźwiękami. Następnie powstałe fragmenty są odsysane, a na miejsce rozbitej soczewki wstawia się nową, sztuczną.

Zwichnięcie rzepki

Zwichnięcie rzepki, zwane także wypadaniem, występuje często u psów ras małych.

Fizjologicznie rzepka umiejscowiona jest w bloczku kości udowej. Jest ona połączona z guzowatością kości piszczelowej za pomocą więzadła rzepki, które jest elementem ścięgna mięśnia czworogłowego uda.

By zatem staw kolanowy pracował prawidłowo, wszystkie te elementy muszą ze sobą współgrać i być ustawione w jednej osi.

Przy istnieniu predyspozycji do wypadania rzepki, jest ona podczas prostowania kończyny niejako ściągana na jedną stronę i z bloczka wypada. Wówczas pies zaczyna na łapę kuleć, lub częściej, trzyma ją uniesiona w górze.

Gdy rzepka wskoczy na swoje miejsce po manipulacji kończyną pies chodzi już normalnie. Tak najczęściej wyglądają pierwsze objawy wskazujące na problem zwichania. W praktyce skalę zwichnięcia określa się z użyciem 4 stopni:

  1. Brak lub rzadko występująca kulawizna.
  2. Przejściowa kulawizna.
  3. Stała kulawizna – rzepkę można nastawić manualnie, ale wypada ona samoistnie przy ruchu.
  4. Stała kulawizna – rzepka jest poza bloczkiem.

Przypadki pierwszych stopni można poddać fizjoterapii, natomiast silna kulawizna jest wskazaniem do zabiegu operacyjnego.

Wykorzystuje się różne metody m.in. przemieszczenie guzowatości kości piszczelowej, pogłębienie bloczka kości udowej, czy plastykę powięzi szerokiej.

Rokowanie po zabiegu jest dobre i większość psów wraca do pełnej sprawności po kilku tygodniach.

Przetrwały przewód tętniczy

Przetrwały przewód tętniczy jest wrodzoną wadą dotyczącą układu krążenia.

Tak zwany przewód tętniczy Botalla łączy aortę z tętnicą płucną w życiu płodowym ssaków.

Jego drożność umożliwia wówczas pominięcie krążenia płucnego, które jest u płodu nieczynne.

Po narodzinach szczenięcia przewód ten ulega obkurczeniu w ciągu 1 – 2 dni na skutek wzrostu ciśnienia parcjalnego tlenu we krwi.

Jeśli nie dojdzie do jego zamknięcia powstaje przeciek lewo – prawy, prowadzący do nadciśnienia płucnego i przeciążenia serca.

Charakterystyczne jest występowanie ciągłego szmeru – tzw. szmeru maszynowego, który słyszalny jest podczas osłuchiwania z lewej strony klatki piersiowej.

Leczenie wady polega na operacyjnym zamknięciu przewodu Botalla.

Cukrzyca młodzieńcza

Cukrzyca jest jedną z częściej występujących u zwierząt chorób metabolicznych.

Jej istotą jest stale podniesiony poziom glukozy we krwi, związany z niedoborem insuliny (typ 1) lub zaburzonym jej transportem na skutek braku odpowiednich receptorów (typ 2).

W przypadku cukrzycy młodzieńczej ma ona charakter insulinozależny.

Do najczęściej spotykanych objawów cukrzycy młodzieńczej należą:

  • zwiększone pragnienie i oddawanie moczu,
  • nadmierny apetyt,
  • chudnięcie,
  • zaćma.

Do diagnostyki wykorzystuje się badania krwi – pomiar stężenia glukozy na czczo i fruktozaminy oraz badanie ogólne moczu.

Leczenie opiera się na podawaniu insuliny iniekcyjnej, codziennie i przewlekle.

Ilość jednostek podawanej substancji oznaczana jest na podstawie krzywej cukrowej, czyli kilkukrotnym oznaczaniu poziomu glukozy we krwi w ciągu dnia. Terapia cukrzycy podlega okresowej kontroli.

Dla kogo Lowchen będzie idealnym psem?

Lowcheny, jak każda inna rasa, mają swoje plusy i minusy związane z cechami, które są dla nich charakterystyczne, ale oczywiście każdy osobnik ma też swoje indywidualne “ja”.

Jeśli zatem chcemy mieć małego, bystrego i żywiołowego psiaka, który nie potrzebuje dużo ruchu i nie jest hiperaktywny, linieje w niewielkim stopniu, jest przyjacielski dla naszych gości i pięknie się prezentuje, to możemy spokojnie myśleć o zakupie szczeniaka Lowchena.

Pamiętać jednak musimy o tym, że psy te mają też tendencje do nadmiernego szczekania, nie lubią zostawać same w domu oraz potrzebują systematycznej pielęgnacji.

Muszą być też odpowiednio wcześnie socjalizowane, by uniknąć nadmiernej podejrzliwości lub nieśmiałości w stosunku do innych. W związku z małą popularnością rasy na szczeniaka Lwiego pieska z hodowli najpewniej będziemy musieli poczekać w kolejce, nie wspominając o cenie.

 

Wykorzystane źródła >>

Lekarz weterynarii Małgorzata Miłosz

Lekarz weterynarii Małgorzata Miłosz

Absolwentka UWM w Olsztynie z 2012 r. Specjalista weterynaryjnej diagnostyki laboratoryjnej. Doświadczenie internistyczne i chirurgiczne zdobywałam w olsztyńskich i bydgoskich przychodniach dla małych zwierząt. Aktualnie mieszkam i pracuję w Krakowie.

Komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Zobacz wszystkie komentarze

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami. 

WYPEŁNIJ POLA, ABY POBRAĆ MATERIAŁY W PDF 👇

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.