Dlaczego pies zjada odchody i jak go tego oduczyć?

Dlaczego pies zjada odchody
Dlaczego pies zjada odchody?

Zjadanie odchodów, czyli koprofagia jest dosyć częstym problemem z jakim muszą mierzyć się opiekunowie psów.

Co możemy nazwać koprofagią? Jakie mogą być przyczyny takiego zachowania u psiaka? Jak zapobiegać tym nieprzyjemnym psim zachowaniom?

Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w tym artykule.

Dlaczego pies je odchody?

Zjawisko zjadania odchodów określa się terminem koprofagia. Dotyczy ono zwłaszcza psiaków młodych, dopiero kształtujących swoją osobowość. Możemy wyróżnić dwie formy koprofagii:

  • koprofagię fizjologiczną,
  • koprofagię patologiczną.

Koprofagia fizjologiczna

Koprofagia fizjologiczna występuje u suk karmiących
Koprofagia fizjologiczna występuje u suk karmiących

Koprofagia fizjologiczna występuje w dwóch sytuacjach:

  1. U suk karmiących. Naturalnym zachowaniem każdej psiej mamy jest zjadanie odchodów swoich potomków. Dzięki temu utrzymuje ona czystość w gnieździe, pobudza maluchy do wypróżniania, a w naturze, eliminując zapachy, chroni swój miot przed drapieżnikami. Taką sytuacją nie należy się martwić. Kiedy maluchy same rozpoczną wydalać, suka powinna przestać zjadać odchody.
  2. U szczeniąt. Małe psiaki często papugują swoje mamy – “a skoro mama je moją kupkę, ja też spróbuję”. Nie wspomnę już o przeogromnej ciekawości maluszków, które wszystkiego muszą dotknąć, spróbować, powąchać. Nie inaczej sytuacja ma się z odchodami i to niekoniecznie psimi. Jeśli więc jesteś właścicielem czteronożnego malucha, nie spuszczaj go z oczu na spacerach. Najlepiej, aby maluch był wyprowadzany na smyczy. Z czasem, problem ten powinien zanikać.

Koprofagia patologiczna

Występuje u psów z następującymi zaburzeniami, lub niedoborami w diecie:

  • niedobory witamin – w szczególności te z grupy B,
  • zaburzenia flory bakteryjnej, np. przy antybiotykoterapii,
  • pasożyty wewnętrzne,
  • częste stany zapalne żołądka,
  • niedobory enzymów trawiennych, np. przy schorzeniach trzustki czy chorobach wątroby,
  • niestrawność,
  • błędy dietetyczne: za mało białka w diecie,
  • problemy z trawieniem i procesem wchłaniania – w kale znajdują się częściowo strawione resztki pokarmowe, więc łatwiejsze może być ich przyswajanie przez psa,
  • zaburzenia behawioralne czy atawizm pozostały po wilczych przodkach – kiedyś wilki uzupełniały swoją dietę o białko, które pochodziło właśnie z odchodów.

Jeśli więc Twój psiak zjada odchody, może to świadczyć o problemach zdrowotnych.

Gdy problem ten, mimo upływającego czasu, nie znika udaj się z psiakiem do lekarza weterynarii. Uważa się, że koprofagia jest zjawiskiem niepokojącym, w momencie, gdy pies zjada swoje własne odchody.

Jeśli zaś, jego smakołykiem są odchody innych zwierząt, bądź ludzkie, jest to mechanizm normalny.

W ten sposób zwierzęta zaspokajają swoją ciekawość, czy niedobory obecne w organizmie.

Problemy związane z psychiką, które mogą wywołać koprofagię

Nuda

U młodych zwierząt jest to często nuda czy chęć zwrócenia uwagi właściciela.

Jeśli poświęcasz swojemu psiakowi zbyt mało uwagi ten będzie starał się o nią poprzez zachowania, które wywołają Twoją reakcje.

A który z właścicieli nie zwróci uwagi na psa, który zjada odchody?

Aby temu zapobiec, poświęcaj codziennie czas swojemu Burkowi, baw się z nim, wyprowadzaj na spacery.

Problem koprofagii będzie Ci wówczas obcy.

Stres

Koprofagia może pojawić się w dużych grupach zwierząt
Koprofagia może pojawić się w dużych grupach zwierząt

Kolejnym powodem może być stres.

Jeśli choć raz, zbyt mocno skarcisz swojego psa, kiedy wydarzy mu się wypadek i załatwi się w domu, licz się z tym, że wystraszony może zjadać “dowody zbrodni”.

Problem koprofagii może pojawiać się również w dużych grupach zwierząt, gdzie konkurencja o pożywienie jest większa.

U psów takich występują zaburzenia trawienia, które po pewnym czasie prowadzi do koprofagii.

Jeśli więc Twój weterynarz wykluczył problemy zdrowotne u Twojego pupila, a problem koprofagii nie znika, skonsultuj się z behawiorystą.

Odpowiednio podjęta terapia, powinna zniwelować problem.

Do czego może doprowadzić koprofagia?

Jedzenie odchodów, oprócz nieprzyjemnych walorów estetycznych, może wiązać się z niektórymi chorobami.

Odchody, bowiem, to nic innego, jak odpadki organizmu.

Oprócz resztek pokarmowych mogą zawierać takie niebezpieczne składniki jak:

Kiedy Twój psiak zjada swoje odchody, zagrożenie dla zdrowia jest stosunkowo niewielkie, wzrasta jednak, kiedy za przysmak obrał sobie odchody innych zwierząt czy ludzi.

Jak zapobiegać zjadaniu odchodów przez psa?

Jak zapobiegać koprofagii?
Jak zapobiegać koprofagii?

Jeśli weterynarz stwierdził, iż Twój psiak jest wolny od chorób, a problem zjadania odchodów nie mija, weź pod uwagę następujące aspekty.

Po pierwsze zadbaj o odpowiednią dietę Twojego czworonoga.

Udowodniono, że psy, które mają dietę ubogą w białko i witaminy, szczególnie te z grupy witamin B, wyrównują ich poziom poprzez zjadane odchody.

Jeśli więc jesteś właścicielem kilkumiesięcznego szczeniaka, podaj mu karmę typu Junior.

Jest ona odpowiednio zbilansowana, tak aby zapewnić psiakowi wszystkie potrzebne mu składniki odżywcze.

Możesz też w okresie szczenięcym uzupełnić karmę suplementami dla psa.

Po drugie zadbaj o odpowiednią kondycję naturalnej flory bakteryjnej Twojego psa.

Jeśli np. psiak był poddawany antybiotykoterapii, a w szczególności antybiotykoterapii doustnej, uzupełnij jego dietę o probiotyki.

Środkiem, który często niweluje problem koprofagii są środki z suszonymi żwaczami wołowymi.

Występują one w formie gryzaków, proszku albo tabletek (Rumen Tabs).

Są one źródłem bakterii wspomagających pracę układu pokarmowego. Działają, więc jak naturalne probiotyki.

Kolejnym sposobem na zapobieganie zjadaniu odchodów jest wyprowadzanie psa na smyczy i w kagańcu.

Będziesz miał wtedy większą kontrolę nad tym, co psiak zjada. Jest to również jedna z metod kontroli koprofagii spowodowanej zaburzeniami behawioralnymi.

Jeśli Twój pies zwęszy kąsek, odciągnij jego uwagę czymś przyjemniejszym – zabawką, smakołykiem czy innymi rzeczami, które psiak lubi.

Jeśli mimo moich wskazówek psiak nie ogranicza swoich nieestetycznych zapędów, lekarz weterynarii stwierdził, że jest zdrowy, skontaktuj się z behawiorystą. Jego rady powinny pomóc Ci przezwyciężyć problem.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że mój artykuł pomógł Ci zrozumieć problem zjadania odchodów u psów, nauczył jak im przeciwdziałać i jak leczyć powstały problem.

Jeśli jednak masz pytania, pytaj śmiało w komentarzu pod artykułem. Odpowiem tak szybko jak to możliwe.

 

Wykorzystane źródła >>

Lek. wet. Karolina Cebulska

Lekarz weterynarii Karolina Cebulska

Jestem absolwentką Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UWM w Olsztynie. Doświadczenie zdobywałam w olsztyńskich, kieleckich, a od niedawna, krakowskich przychodniach i klinikach weterynaryjnych. Obecnie praktykuję w Nowohuckiej Przychodni Weterynaryjnej. Moje główne zainteresowania to choroby wewnętrzne małych zwierząt, a także choroby zakaźne. Jestem opiekunką kota Benia.

25 komentarzy do “Dlaczego pies zjada odchody i jak go tego oduczyć?”

    • Dzień dobry.
      Na początek należy wykluczyć podłoże chorobowe jako przyczynę zjadania kału. Można więc tu wymienić stany zapalne jelit, nieprawidłowe trawienie i wchłanianie, niedobory żywieniowe, zarobaczenie. Warto więc udać się do lekarza, który oceni stan zdrowia szczeniaka i przeanalizuje jego dietę. Jeśli pod względem zdrowotnym jest wszystko w porządku można wprowadzić do diety psa probiotyki (np. Bioprotect), suplementy ze żwacza wraz z drożdżami piwnymi (np. Rumentabs) jako naturalny probiotyk oraz źródło witamin z grupy B, selenu, biotyny czy tez specjalny suplement do zapobiegania zjadania odchodów Dolvit Cayenne. Można także próbować posypać kał ostrą papryką lub popsikać preparatem Bitter spray. Mają one nieprzyjemny smak i zniechęcą pieska do zjadania kału. Inną przyczyną może być złe wychowanie psa i nadmierne karcenie go za załatwienie potrzeb fizjologicznych w niepożądanych miejscach. Czasami właściciele za zrobienie kupy w domu przez szczeniaka krzyczą, potrząsają nim, wkładają nos w kał. Niestety szczenie rozumie tylko tyle, że Pan nie chce kupy w domu, więc następnym razem ukrywa swoje wydaliny, zjadając je i unikając kary. Jeśli takie sytuacje miały miejsce wówczas jedyną pomocą będzie porada behawiorysty, który przyjdzie do domu, oceni zachowanie szczenięcia i zaleci odpowiednie postępowanie.
      Pozdrawiam, lek. wet. Magdalena Zdanowska.

      Odpowiedz
  1. Witam mam problem masz piesek boston terier 5 miesięcy jak pozostaje sam w domu zjada swoje odchody czy to wynik stresu i niego ?Bo będą na spacerach tego nie robi czy jak załatwi się na ogrodzie tez nie zjada swojej kupki

    Odpowiedz
    • Dzień dobry.
      Jeśli takie zachowanie ma miejsce tylko w sytuacji pozostania samemu w domu to faktycznie należy rozważyć podłoże stresowe na przykład lęk separacyjny.
      Pozdrawiam, lek. wet. Magdalena Zdanowska.

      Odpowiedz
  2. Dzień dobry moja sunia York miniaturka zjada swoje odchody jak nikt nie widzi ,a jak ktoś patrzy odchodzi i ja to nie interesuje. Dodam że jestem z nią cały czas w domu i wychodzimy na spacery i tam też ja nie interesuje to co zrobi. Do jedzenia dostaje karmę Royal Canin i gotuję jej mięso z drobiu.

    Odpowiedz
  3. Szanowna Pani, mam w domu psa i kota. Kot załatwia się do kuwety, a mój pies zjada odchody kota. Jeśli kot załatwi się w czasie, gdy nie ma mnie w domu to nie mam szans na uniemożliwienie tego procederu. Pies dostaje suchą karmę dobrej jakości, więc raczej mu niczego nie brakuje. Ma 12 lat, kłopoty z wątrobą i cukrzycę (jest leczony). Nie wiem, na ile szkodliwy jest jego zwyczaj i czy można go tego oduczyć.

    Odpowiedz
    • Dzień dobry.
      Obawiam się, że czeka Panią dość trudne zadanie. Kocie odchody są dość bogate w białko, są zatem bardzo atrakcyjne dla psa. Zjadanie kocich kup jest szkodliwe dla psa, może spowodować podrażnienie żołądka, zatrucie pokarmowe. Biorąc pod uwagę schorzenia Pani pupila, należy postarać się uniemożliwić mu zjadanie odchodów kota. Najlepiej jest ustawić kuwetę dla kota w miejscu, do którego pies nie będzie miał dostępu – może dobrym pomysłem będzie umieszczenie jej na podwyższeniu, tak aby pies nie mógł jej dosięgnąć. Można przemyśleć wymianę kuwety, na taką która jest zabudowana – kot nie będzie miał problemu z wejściem, pies już raczej będzie miał. Inną metodą jest przekierowanie psiej uwagi na zabawki, maty węchowe, kongi, tak aby nie miał czasu na zjadanie kup.
      Pozdrawiam i życzę powodzenia. Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

      Odpowiedz
  4. Witam mam pytanko mam pieska grzywacza chińskiego ma 14 miesięcy i czasem zdążą mu się zjeść kupkę na dworze na spacerze innych psów jaka jest przyczyna tego ?

    Odpowiedz
    • Dzień dobry.
      Rozumiem, że pies zjada odchody tylko innych zwierząt, nie swoje własne? Zjadanie odchodów innych zwierząt, zwykle świadczy o niedoborach mineralno witaminowych. Najczęściej, wprowadzenie preparatu o bogatym składzie, rozwiązuje problem koprofagii. Czasem jednak, przyczyny tkwią w zachowaniu zwierząt – psy, które były często karcone za defekację w domu, mają tendencje do zjadania odchodów. Koprofagia rozwija się też jako efekt zaburzeń w mikroflorze jelitowej – czy pies miewa biegunki, zatwardzenia, gazy? Powinna się Pani udać z pupilem na wizytę lekarską i porozmawiać o tym problemie. Jeśli pies jest zdrowy, nie ma żadnych niepokojących objawów związanych z układem pokarmowym, wprowadzenie suplementów witaminowych powinno rozwiązać problem koprofagii. Do tego czasu proszę nakładać pupilowi kaganiec na spacerach, aby uniemożliwić zjadanie odchodów innych zwierząt. Najlepiej się sprawdza kaganiec fizjologiczny, który umożliwia zianie, chłodzenie się, ale utrudnia zjedzenie czegokolwiek. Proszę też pamięć o regularnym odrobaczaniu pupila lub wykonywaniu badania kału – koprofagia stwarza ryzyko zakażenia pasożytami jelitowymi.
      Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

      Odpowiedz
  5. Od dwóch tygodni mam psa ze schroniska. Pies ma pięć lat, jest żywiołowy, energiczny, ale martwi mnie to, że je odchody innych psów. Zanim go adoptowalam, brałam go często na spacery w schronisku przez kilka miesięcy i nigdy nie zauważyłam, żeby robił coś takiego.
    Poczytałam trochę na ten temat, i właściwie dalej nie wiem, co jest powodem. Ma teraz jedzenie, oczywiście nie daję mu tyle, ile by chciał, bo pies ma ogromny apetyt ( wiadomo, pies ze schroniska).
    To mój trzeci pies ze schroniska, żaden z poprzednich nie jadł kału innych psów.
    Pies zachowuje czystość w domu i je tylko kał innych psów.
    Najważniejsze pytanie, jak go tego oduczyć? Puszczam go wolno, tam, gdzie nie ma ludzi i innych psów, ponieważ ma naprawdę dużo energii i musi się wybiegać. Właśnie wtedy zdarza mu się ” podjesc”.
    Pozdrawiam
    Mirka

    Odpowiedz
    • Dzień dobry.
      Zjadanie odchodów może mieć podłoże behawioralne lub zdrowotne. Psy karcone intensywnie lub karane za defekację w domu, mogą rozwinąć ogromną chęć “ukrycia” dowodów winy, w związku z tym zaczynają zjadać swój kał, a potem kał innych zwierząt. Podłoże zdrowotne jest spowodowane niedoborami mineralno – witaminowymi lub nieprawidłowym składem w mikroflorze przewodu pokarmowego. U wielu psów rozwiązaniem problemu jest wprowadzenie preparatu o bogatym składzie na około miesiąc, oraz codzienne podawanie probiotyku. Do czasu ustabilizowania, proszę zakładać kaganiec na spacery, lub nie odpinać psa ze smyczy – w myśl prostej zasady, że jeśli inie będzie miał możliwości zjedzenia odchodów, do koprofagii nie dojdzie. Psy zjadające odchody są szczególnie narażone na inwazję pasożytów jelitowych, zatem proszę pamiętać o regularnym odrobaczaniu pupila (raz na 3 miesiące) lub wykonywaniu kontrolnego badania kału.
      Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

      Odpowiedz
  6. Mój pies 2 letni maltańczyk zjada odchody kotów mojej sąsiadki które załatwiają swoje potrzeby w moim ogrodzie jaka może być przyczyna

    Odpowiedz
  7. witam, mój 5 miesięczny szczeniak zjada odchody ptaków – jak go tego oduczyć, jaki preparat z suplementami kupić i czy jest jakiś na odrobaczanie bez recepty

    Odpowiedz
    • Dzień dobry.
      Wszelkie środki stosowane do odrobaczania kupi Pani u lekarza weterynarii. Z tego co wiem, również niektóre sklepy zoologiczne oferują tabletki odrobaczające. Przed zakupem takowej, czy to będzie w gabinecie czy w sklepie, proszę zważyć pupila – większość leków wydawana jest na konkretną masę ciała psa. Jeśli chodzi o zjadanie odchodów, proszę nie pozwalać na takie zachowanie. Odciąganie na smyczy, uniemożliwianie zjadania oraz nagrody, gdy spacer minie bez zjedzenia odchodów są skuteczną metodą nauki w takich przypadkach. Czasem konieczne jest nakładanie kagańca fizjologicznego na spacery. Jeśli chodzi o suplementy, proszę przede wszystkim zwrócić uwagę na skład spożywanej przez psa karmy. Powinno to być pożywienie dla juniora, z wysoką zawartością witamin i minerałów oraz z dużym procentowym udziałem mięsa w składzie. Jeśli pies je karmę dobrej jakości, warto przez miesiąc, dwa miesiące suplementować dodatkowo preparat wielowitaminowy. U moich pacjentów sprawdza się dobrze Dolvit Junior, ale najbezpieczniej jest dobrać preparat w gabinecie lekarskim, po badaniu klinicznym pupila.
      Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

      Odpowiedz
  8. Ja uważam ze ludzi się powinno nauczyć jak nie zostawiać psich kup. Każdy to ma psa ma obowiązek posprzątania po nim. Sama od lat używam woreczków są biodegradowalne i ekologiczne. Mojm zdaniem to najlepsze rozwiazanie na rynku!

    Odpowiedz
  9. Dzień dobry od około miesiąca mam w domu szczenię owczarka niemieckiego. Psina ma prawie 3 miesiące, szczepiona i odrobaczania zgodnie z kalendarzem. Jest za to problem ze zjadaniem własnych kup. Od pierwszego dnia zjada własne odchody i co dziwne częściej gdy załatwi się na podwórku niż w domu. Również częściej gdy kupa jest mniej zbita. Nie wiem już jak ja tego oduczyć. Weterynarz radzi zniechęcać co też czynimy tyle tylko że efekt marny. Proszę o radę to nie pierwszy mój pies ale takie zachowanie to novum

    Odpowiedz
    • Dzień dobry.
      Koprofagia jest dość częstym zjawiskiem u szczeniąt. Jak sama Pani mogła wyczytać w artykule, jest to dość złożony problem. Przede wszystkim warto upewnić się, czy pies nie robi tego z nudów – odchody są dość interesujące z psiego punktu widzenia, mają inny zapach i konsystencje niż otoczenie. Koprofagia pojawia się w momencie niedoborów mineralno witaminowych. Pies poszukuje czegoś, czym mógłby owe niedobory wyrównać. Bardzo często koprofagie da się zwalczyć podając preparaty wielowitaminowe dla szczeniąt szybkorosnących. Są preparaty, które zmieniają smak i konsystencje kału (dolvit cayenne), jednak rozgryzienie takiej tabletki może spowodować niechęć do przyjmowania jakichkolwiek tabletek w przyszłości. Osobiście nie polecam żwaczy, które są często zalecane w przypadku koprofagii – są ciężkostrawne, mogą wywołać podrażnienie przewodu pokarmowego, biegunkę i wymioty. Proszę regularnie sprzątać wszystkie pozostawione przez psa odchody – im mniej pokus, tym szybciej pupil zapomni o koprofagii.
      Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

      Odpowiedz
  10. Czy kupa mlodziutkiej perskiej koteczki może być nieodparta pokusą dla młodej dalmatynki, oczywiście zawsze glodnej.

    Odpowiedz
    • Dzień dobry.
      Tak, koci kał może być bardzo atrakcyjną przekąską dla wiecznie głodnego psa. Z powodu różnic w sposobie odżywiania, kał kota jest zachęcający dla psa. Proszę nie pozwalać psu na zjedzenie kocich odchodów. Zazwyczaj są one pokryte żwirkiem lub innym rodzajem podłoża, które może zaburzyć perystaltykę jelit psa. Same odchody mogą one wywołać podrażnienie żołądka i jelit psa, nie wspominając o zagrożeniu parazytologicznym. Co więcej, kocia karma również może być bardzo kusząca i także może wywołać rewolucje żołądkowo – jelitowe. Jeśli chodzi o psa, apetyt na nie do końca jadalne rzeczy może być wywołany przez niedobory mineralno witaminowe, dobrze byłoby przeanalizować żywienie pupilki i upewnić się, czy jej zapotrzebowanie jest prawidłowo zaspokojone.
      Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

      Odpowiedz
  11. Super artykuł, myślałam, ze tylko mój tak ma bo byl długo bezdomny i ratował się jak mógł. Jest to obrzydliwe ale widzę, że problem jest dość powszechny. Zjada on jedynie kocie kupy :/. Teraz żyje w grupie 4 psów. Jest to taki mieszaniec przypominający owczarka szwajcarskiego. Kiedy do nas trafił był całkowicie wychudzony, widać ze przez wiele miesięcy się błąkał i walczył o przetrwanie do dziś nie można zostawić kosza bo nocą wszystko przegrzebuje 🙂

    Odpowiedz
  12. Dzień dobry. Jestem właścicielem prawie 3 letniego coton de turlear. Kupowałam karmę dla szczeniąt Dolina Noteci. W tej chwili jest cały czas na karmie mokrej tej samej marki tylko dla psów dorosłych. Podaje jej tabletki Rumen Tabs 2x dziennie i CoproVet 1xdziennie. Nic nie pomaga. Chodzi na smyczy i w kagańca ale w dalszym ciągu ludzkie odchody to dla niej najlepszy przysmak. Jestem bezsilna. Nie Wiem co robić.

    Odpowiedz
    • Dzień dobry.
      W przypadku psów, które mimo wszelkiej suplementacji i dobrego pożywienia podawanego jako karma bytowa, nadal z lubością zjadają odchody, sugeruję noszenie kagańca w trakcie spacerów. Dobrze dobrany kaganiec fizjologiczny umożliwia swobodne oddychanie, czasami nawet picie i jednocześnie chroni przed zjadaniem nie do końca jadalnych rzeczy znalezionych w trakcie spacerów. W przypadku młodych psów, czasami zalecam wprowadzenie witamin dla szczeniąt, ale w nieco wyższej niż zalecają producenci dawce. Taki zastrzyk witamin i minerałów czasami pomaga w przypadkach koprofagii. Jeśli chodzi o badania, jakie warto wykonać, koprofagia może pojawić się w przypadkach zaburzeń w składzie flory jelitowej, zatem można spróbować wykonać posiew z kału (lekarz prowadzący z pewnością poinstruuje Panią jak należy pobrać i zabezpieczyć próbkę). Rozsądnie będzie wykonać badania krwi, ze szczególnym uwzględnieniem witamin z grupy B oraz kwasu foliowego, by wykluczyć zaburzenia w organizmie pupila.
      Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami. 

WYPEŁNIJ POLA, ABY POBRAĆ MATERIAŁY W PDF 👇

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.