Shih-tzu: opis, charakter i choroby [zalecenia weterynarza]

Shih-tzu
Shih tzu

Historia rasy

Shih-tzu to mały, mocno owłosiony psiak. Shih tzu powstał w Tybetcie i niekiedy określany jest psem chryzantemy. Shih tzu należy do 9 grupy klasyfikacji FCI.

Charakter shih tzu

Shih tzu charakter
Shih tzu charakter

Ten z pozoru spokojny, mały piesek jest osobnikiem bardzo wesołym i krzepkim. Shih tzu to pies niezwykle inteligentny, żywy oraz czujny – zwraca baczną uwagę na otoczenie.

W zgodnej opinii wszystkich opiekunów i wielbicieli tej rasy, psy shih tzu to prawdziwe lwy salonowe ze względu na królewskie maniery. Psy shih tzu charakter mają przyjaźnie usposobiony, zarazem niezależny oraz zuchwały.

Wygląd Shih-tzu

Jak wygląda shih-tzu?
Jak wygląda shih-tzu?

Niewielkie pieski shih tzu mają długą sierść, są obficie owłosione i krzepkie.

Shi-tzu wielkość psa

WysokośćWielkość psa to około 27 cm.
WagaIch waga to od 5 kg do 8kg.

Shi-tzu opis rasy

Mocna budowa oraz pysk przypominający chryzantemę, jest powodem pseudonimu psa: chrysanthemum dog.

GłowaMocno owłosiona, okrągła i szeroka.
TrzewioczaszkaWyraźnie skrócona, z nosem płaskim lub lekko zadartym. Ze względna budowę czaszki, psy ozdobne tej rasy należą do grupy psów brachycefalicznych, czyli krótkoczaszkowych.
SzyjaDługa, łukowata, o długości odpowiedniej, by Shih-tzu mógł nosić głowę dumnie.
KończynyKrótkie, muskularne o mocnym kośćcu.
Klatka piersiowaMocna, nisko położona oraz szeroka.
OgonWysoko osadzony, mocno owłosiony.
SzataDługa i gęsta, prosta lub lekko falująca.
PodszerstekObfity.
Shi-tzu opis rasy

Shih tzu umaszczenie

Pies shih tzu może mieć maść we wszystkich kolorach – jednolitą lub z białymi znaczeniami. Biała strzałka na głowie i biały koniec ogona są bardzo cenione u łaciatych psów.

Jak wygląda rasa shih tzu możesz również zobaczyć na poniższym filmie

pure breed shih tzu

Shih-tzu pielęgnacja

Shih tzu pielęgnacja
Shih tzu pielęgnacja

Obfity, gęsty włos okrywowy wymaga starannej pielęgnacji polegającej na czesaniu psa kilka razy w tygodniu. Czesanie zwierząt ma na celu odpowiednie ułożenie włosa, usunięcie włosa martwego lub słabo osadzonego, rozczesanie kołtunów, a także (co jest zalecane u psów tej rasy) po zabiegu czesania wiązanie kucyków na głowie. Kucyk na głowie piesków dodaje psom uroku, jednocześnie odsłaniając oczy i zwiększając pole widzenia. Do takich celów wykorzystywane są różnego rodzaju spinki, gumki ozdobne.

Ze względu na krótki pysk, często obserwujemy łzawienie powiązane z przebarwieniem włosa w kąciku oczu. Spowodowane jest to niedrożnymi kanalikami nosowo-łzowymi, dlatego zalecana jest pielęgnacja tej okolicy preparatami do pielęgnacji oczu.

Zabiegi kąpieli są kolejną bardzo ważną czynnością, w utrzymaniu prawidłowej szaty Shih-tzu. Ze względu na dużą popularność psów tej rasy, dorosłe shih tzu posiadają dedykowaną linię szamponów przeznaczonych przede wszystkich dla nich, dlatego nie ma na sensu rozpisywać się na temat rodzajów szamponów.

Wyjątkiem może być sytuacja, w której lwi pies ma zapalenie skóry (wtedy stosujemy szampony dermatologiczne) lub alergię na któryś ze składników szamponu (wtedy zalecany jest szampon hipoallergenic).

Psy rasowe Shih tzu choroby

Shih tzu choroby
Psy rasowe Shih tzu choroby

Dwurzędowość rzęs

U Shih-tzu może u nich wystąpić tzw. dwurzędowość rzęs polegająca na obecności podwójnego rzędu rzęs. Rzęsy dodatkowe powodują drażnienie rogówki i spojówki powodując ich stan zapalny.

Długie i mocne działanie uszkadzające rzęs, może w końcowym efekcie prowadzić do rozwinięcia się wrzodu rogówki. Takie przypadki należy również różnicować z nieprawidłowym wiązaniem włosów na głowie.

Długie włosy nad oczami lub przy kącikach oczu często opadają i podrażniają spojówkę oka, dlatego ważne jest dokładne badanie kliniczne oraz wywiad lekarski.

Leczenie dwurzędowości rzęs

Leczenie tej wady polega na chirurgicznym (najczęściej za pomocą elektrokautera) usunięciu rzęs.

Wypadnięcie gruczołu trzeciej powieki

Jednocześnie u psów rasy Shih-tzu obserwujemy wypadnięcie gruczołu trzeciej powieki. Przyczyna tego zaburzenia nie jest znana, lecz uważa się, że powodem może być osłabienie połączenia podstawy gruczołu z tkanką okołooczodołową.

Zaburzenie najczęściej dotyka psy młode, do 2 roku życia, jedno lub obustronnie. W badaniu klinicznym w okolicy wewnętrznego kąta oka obserwuje się kulistą, różową tkankę wystającą spod trzeciej powieki.

Leczenie w przypadku wypadnięcia gruczołu trzeciej powieki

Nieleczony gruczoł ulega przerostowi, zmniejsza się produkcja łez i dochodzi do zapalenia spojówek. Leczenie polega na chirurgicznej repozycji wypadniętego gruczołu.

Niedrożność kanalików nosowo-łzowych

Ze względu na skrócenie pyszczka, często u takich psów występuje niedrożność kanalików nosowo-łzowych.

Objawia się to nadmiernym łzawieniem z oczu, a tak naprawdę wypływ łez poza szparę powiekową, a nie tak jak to powinno być przez kanaliki do jamy nosowej.

Leczenie niedrożności kanalików nosowo-łzowych

Przypadki niedrożności kanalików nosowo-łzowych wymagają ich płukania. Zabieg wykonuje się na zwierzęciu uspokojonym farmakologicznie. W przypadku zarośnięcia kanalików, wykonuje się nacięcie odtwarzające ujście.

Wypadnięcie gałki ocznej

Skrócenie twarzoczaszki skutkuje spłyceniem oczodołu. Te zwierzęta domowe narażone są na wypadnięcie gałki ocznej. Do takich sytuacji dochodzi podczas urazów, wypadków a także niewinnej zabawy.

W przypadku wypadniętej gałki ocznej widoczne jest jej obrzmienie, przez brak możliwości odpływu cieczy wodnistej z gałki ocznej, często naczynia krwionośne są nastrzykane krwią, oko patologicznie wystaje poza obręb oczodołu. W takich sytuacjach bardzo ważna jest szybka interwencja. Gałkę należy obłożyć gazą nasączoną solą fizjologiczną. Jeżeli interwencja została podjęta od razu po wypadnięciu, można łatwo dokonać repozycji gałki, lecz w przypadku mocnego jej obrzęku, repozycja dokonywana jest chirurgicznie.

Rokowanie na ogół jest dobre. Rzadko występuje konieczność usunięcia oka.

Rozszczep podniebienia u shih tzu

Na uwarunkowany genetycznie rozszczep podniebienia jest podatna rasa shih tzu.

U tych zwierząt manifestuje się szczelinowatym połączeniem między jamą ustną i jamą nosową. Wadzie tej może towarzyszyć rozszczep warg. Szczeniaki shih tzu z tą wadą posiadają problem z pobieraniem pokarmu, pieski kichają, a z nosa wydobywa im się mleko. Ta anomalia prowadzi do zachłystowego zapalenia płuc.

Jedynym wyjściem jest chirurgiczna korekta wady.

Przerost odźwiernika żołądka

Predyspozycją genetyczną u psów rasy Shih-tzu dotyczącą przewodu pokarmowego jest również przerost odźwiernika żołądka. Morfologicznie stwierdza się pogrubienie błony śluzowej okolicy odźwiernikowej żołądka oraz przerost samego odźwiernika. Dochodzi do zaburzenia pasażu treści z żołądka do dwunastnicy, czego efektem jest niedożywienie zwierzęcia.

Objawy występują u szczeniąt po odsadzeniu od matki. Wraz z przejściem na pokarm stały pieski mają wymioty krótko po posiłku, które na samym początku nie wpływają na samopoczucie szczeniąt. Utrzymujące się wymioty prowadzą do odwodnienia, wychudzenia i zahamowania rozwoju zwierząt.

Leczenie przerostu odźwiernika żołądka

Leczenie zwierząt ma na celu przywrócenie równowagi wodnej. Początkowo podaje się pokarm gotowany. W przypadku braku poprawy podaje się leki regulujące motorykę żołądka oraz leki hamujące wydzielanie soku żołądkowego. Niekiedy konieczna jest chirurgiczna korekta odźwiernika.

Zatoka (torbiel) skórzasta

Niekiedy u Shih-tzu, szczególnie młodych, mogą wzdłuż grzbietu wyrastać pokręcone włosy. Kępki włosów mogą wystawać z niewielkich otworów w skórze, a omacywaniem wyczuwa się zgrubiałą powrózkowato tkankę. Jest to zatoka (torbiel) skórzasta, która będąc pozostałością cewy nerwowej, wynika z niecałkowitego oddzielenia się skóry i cewy nerwowej w rozwoju embrionalnym. Zatoka jest zagłębieniem skóry, przechodzący przez kanał kręgowy do opony twardej. Często dochodzi do zapalenia tej struktury.

Leczenie torbieli

Zmiana powinna zostać usunięta chirurgicznie, ponieważ ma tendencje do wtórnych, nawracających zakażeń. Psy dotknięte tą patologią nie powinny być przeznaczone do rozrodu.

Wady krtani, nozdrzy oraz podniebienia

Psy ozdobne tej rasy należą do grupy zwierząt brachycefalicznych. Oznacza to, że rasa posiada bardzo mocno skróconą trzewioczaszkę w wyniku czego występują u niej wady krtani, nozdrzy oraz podniebienia.

Obserwujemy u psów zwężenie nozdrzy przednich, co utrudnia wdychanie powietrza, wydłużony żagielek podniebienny, który zbyt długi wpada do światła krtani powodując duszność, oraz wady rozwojowe chrząstek krtaniowych. Wady te powodują u zwierzęcia objawy duszności, bezdechów oraz chrapania.

Uwaga: przy mocno rozwiniętych wadach, jako skutek uboczny może wystąpić wada w budowie serca.

Leczenie wad krtani

Niestety, jako że te wady u psa są wadami anatomicznymi i wrodzonymi, jedyną korektą i sposobem leczenia są zabiegi chirurgiczne. Zabiegi chirurgiczne polegają na skróceniu podniebienia miękkiego, wykonaniu klinowatego wycinka w nozdrzach przednich aby zwiększyć otwory do jamy nosowej oraz korekta chrząstek krtaniowych.

Dyskopatia u Shih tzu

Dyskopatia u Shih tzu
Dyskopatia u Shih tzu

Jedną z najpoważniejszych chorób prowadzących do zaburzenia poruszania się jest dyskopatia, czyli choroba krążka międzykręgowego. Odwodnione i schrzęstniałe jądro miażdżyste ma tendencje do przerwania pierścienia włóknistego, wylewając się jednocześnie do kanału rdzenia kręgowego, powoduje ucisk na rdzeń kręgowy.

U Shih-tzu dotkniętych dyskopatią obserwujemy:

  • ból,
  • paraliż tylnych kończyn z zaburzeniem czucia głębokiego,
  • niedowład przy którym mały pies może lub nie chodzić.

W zależności od wystąpienia tych objawów przyjmuje się skale pięciostopniową, od “1” do “5”. “5” wiąże się już z zaburzeniem czucia głębokiego i bezwolnym oddawaniem moczu. Występowanie objawów zależne jest także od miejsca patologii. W przypadku obecności zmian w odcinku szyjnym występuje ból szyi, rzadziej niedowłady kończyn. Zmiany w odcinku piersiowym występują rzadko, natomiast w piersiowo-lędźwiowym i lędźwiowym, bardzo często. Wtedy mamy do czynienia z niedowładami i bolesnością kręgosłupa. Jedynym możliwym sposobem zlokalizowania i rozpoznania choroby jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego lub badania za pomocą rezonansu magnetycznego (MRI).

Leczenie dyskopatii u Shih tzu

Leczenie zachowawcze polega na ograniczeniu ruchu zwierzęcia lub założenie gorsetu piersiowo-szyjnego (w przypadku zmian w odc. szyjnym) na okres 4 tygodni. W terapii również można stosować leki przeciwbólowe lub niesteroidowe leki przeciwzapalne. Niestety w przypadku braku poprawy zalecone jest leczenie chirurgiczne, mające na celu usunięcie zwapniałego jądra miażdżystego.

Dla kogo Shih-tzu będzie idealnym psem?

Shih tzu charakterystyka rasy
Shih tzu charakterystyka rasy

Shih-tzu są pięknymi psami, będącymi ozdobą niejednego domu. W przypadku starannej pielęgnacji pies shih tzu może być powodem do dumy opiekuna. Rasa shih tzu nadaje się do życia zarówno w domach o dużym podwórku, jak i do mieszkań w blokach.

Przyjazne usposobienie psów tej rasy pozwalana przebywanie z dziećmi zarówno w okresie niemowlęcym jak i w okresie buntowniczym. Mimo dużej populacji na polskim rynku, są one pacjentami klinik weterynaryjnych zazwyczaj na wizytach kontrolnych i profilaktycznych, dlatego opiekunowie tych psów mogą się cieszyć ich zdrowiem.

 

Wykorzystane źródła >>

Lek. wet. Jarosław Sałek

Lekarz weterynarii Jarosław Sałek

Lek.wet. Jarosław Sałek- absolwent Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UWM w Olsztynie. Już w trakcie studiów zdobywał doświadczenie w Olsztyńskich przychodniach weterynaryjnych. Obecnie pracuje w podwarszawskich przychodniach i klinikach weterynaryjnych. Jego główne zainteresowania to chirurgia małych zwierząt oraz ultrasonografia. Prywatnie właściciel parki kolorowych Amadyn Wspaniałych.

Komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
guest
40 komentarzy
Zobacz wszystkie komentarze
Iwona Icia Lis
Iwona Icia Lis

Witam, za półtora miesiąca dostaniemy pieska. Za parę dni mam odpowiedzieć czy na pewno biorę. Boje się jednak bo nie ma u nas na miejscu fryzjera… Czy sama mogę podciąć sierść? W mojej okolicy nie ma fryzjera dla psa i musiałabym jechać az 70 km.

Co w Sierści Piszczy
Co w Sierści Piszczy
Odpowiedz  Iwona Icia Lis

Dzień dobry.
Nie wiem jakiej rasy będzie piesek i jak miałaby wyglądać jego pielęgnacja. Oczywiście można samemu strzyc psa, znam wielu właścicieli, którzy kupili maszynki do strzyżenia zwierząt i robią to na własną rękę, na pewno nie gorzej niż fryzjer. Z reguły jednak na pierwsze strzyżenia właściciel przychodzi do fryzjera, żeby podpatrzeć jak to fachowo zrobić. Wprawdzie można także poszukać odpowiednich filmów w internecie. Jeśli jednak jest to dla Pani problem, ponieważ na pewno nie każdy poradzi sobie ze strzyżeniem psa w domu, może warto pomyśleć o psie krótkowłosym, wówczas uniknie Pani kłopotliwej pielęgnacji długiej szaty. Należy pamiętać, że psy długowłose, czyli na przykład w typie shih-tzu, jorka (https://cowsierscipiszczy.pl/yorkshire-terrier/) czy też maltańczyka (https://cowsierscipiszczy.pl/maltanczyk/)najlepiej jest strzyc 3-4 razy w roku oraz regularnie czesać, aby zapobiec kołtunieniu i filcowaniu się sierści.
Pozdrawiam, lek. wet. Magda Zdanowska.

Anna Kopińska
Anna Kopińska

Moja kochana 2-miesięczna Tosiacomment image

Co w Sierści Piszczy
Co w Sierści Piszczy

Dzień dobry.
Nie ma potrzeby wykonywania dodatkowych badań, wynik gastroskopii jest jednoznaczny. Wiele piesków małych ras musi jeść 2-3 razy dziennie, bo w przeciwnym razie dochodzi do zapalenia żołądka i wymiotów.
Warto jest zastosować leczenie osłaniające błonę śluzową żołądka i zmniejszające wydzielanie kwasu solnego. Są to leki w postaci mleczka oraz tabletek. Po wygojeniu zmian w śluzówce żołądka piesek może odzyskać apetyt..
Proszę spróbować lekko podgrzewać jedzenie, czasami to zwiększa chęć pobrania pokarmu. Niestety, jeśli piesek sam nie je należy go karmić z ręki.
Pozdrawiam, lek. wet. Magda Zdanowska.

Co w Sierści Piszczy
Co w Sierści Piszczy

Dzień dobry.

Nie istnieje taka wada wrodzona jak „zarastanie źrenicy”.

Lekarz stawiający diagnozę powinien Pani podać konkretną jednostkę chorobową lub odesłać do specjalisty. Pełne badanie okulistyczne polega na dokładnym obejrzeniu wszystkich struktur oka przy użyciu specjalistycznej aparatury, na przykład lampy szczelinowej czy tez oftalmoskopii.

Lekarz pierwszego kontaktu nie posiada takiej aparatury jak i specjalistycznej wiedzy i doświadczenia.

Jeśli chce Pani pomóc pieskowi proponuję udać się do okulisty, na przykład dr Jacka Garncarza (Warszawa) czy też dr Pawła Stefanowicza (Kraków).

Okulista powie Pani na jaką konkretnie chorobę cierpi piesek i jakie są możliwości leczenia.

Pozdrawiam, lek. wet. Magda Zdanowska.

Joanna
Joanna

Witam mam shih Tzu ktory ma 8ty I od wczoraj zaczol kulec na przednia lapke. Tak to wyglada jak by nie mogl ustac na tej lapce I ja bardzo przekzywia czasami sie przewroci wiem ze ma dopiero 8ty I jest mala niezdara ale nie wyglada to ok. Sprawdzilam mu lapke nic go nie boli. Pozdrawiam I prosze o pomoc. Dzikuje

Co w Sierści Piszczy
Co w Sierści Piszczy
Odpowiedz  Joanna

Dzień dobry.
Jeśli kulawizna nie przejdzie w ciągu jednego-dwóch dni koniecznie proszę udać się z pieskiem do lekarza weterynarii.
Pozdrawiam, lek. wet. Magda Zdanowska.

Joanna
Joanna

Bardzo dziekuje bylam juz u lekarza i powiedzial ze wszystko wyglada dotykowo ok ale chce sprawdzic czy nie ma jakiegos uszkodzenia wewnetrznego wiec idziemy jutro do weterynarza na przeswietlenie lapki pozdrawiam

Magda
Magda

Witam ,
Moja 3,5 letnia sunia Shih-tzu cierpi na przypadłość której nie udało się zdjagnozować a mianowicie raz na 2 miesiące niespodziewanie , najczęściej w nocy podczas snu nagle zaczyna piszczeć , nie może się ruszyć i na koniec posikuje się .
Czy może ktoś z państwa spotkał się z takimi przypadłościami i ewentualnie w jakim kierunku zrobić badania ?

Co w Sierści Piszczy
Co w Sierści Piszczy
Odpowiedz  Magda

Dzień dobry.
Możliwe, że suczka wykazuje objawy ataku padaczkowego. Forma łagodna padaczki w postaci częściowych napadów może przejawiać się w różny sposób, brak możliwości ruchu i oddawanie moczu mogą przemawiać za ta chorobą. Oczywiście, mogą to być także napady bólowe, na przykład ze strony kręgosłupa, ale wówczas suczka raczej przejawiałaby ból przez kilka dni, a tu atak i objawy ustępują szybko.
Pozdrawiam, lek. wet. Magda Zdanowska.

Magda
Magda

Bardzo dziękuję za odpowiedz , W jaki sposób diagnozuje się tą chorobę i ewentualnie czy leczy się ją farmakologicznie ? Jakie są okowania ?

Marts
Marts
Odpowiedz  Magda

To prawdopodobnie są ataki padaczki. Moj piesek tez to ma. Niestety nieuleczalne, ale piesek może z tym żyć

Co w Sierści Piszczy
Co w Sierści Piszczy

Dzień dobry. Prosimy zerknąć na artykuł poświęcony temu tematowi: https://cowsierscipiszczy.pl/padaczka-psa-kota/

Izabela Samiec
Izabela Samiec

Witam mój shih tzu (obecnie 11 tygodni) urodził się bez jednego oczka, a drugie ma takie zamglone, lekarz mówił że to wada genetyczna że chodzi o zarastanie źrenicy, piesek podobno widzi że jest dzień /noc i ciemne kolory, nigdzie na internecie nie mogę znaleźć takiej choroby, a chciałabym się dowiedzieć więcej, czy jest np możliwość leczenia takiej choroby, czy ewentualnie skonsultować się z psim okulistą. Pozdrawiam serdeczniecomment image

Elzbieta
Elzbieta

Moj shit tzu ma cysty sa to guzki i jezt w nich taka maz czy jest jakies lekatstwo na te cystu

Lekarz weterynarii Magdalena Zdanowska
Lekarz weterynarii Magdalena Zdanowska
Odpowiedz  Elzbieta

Dzień dobry.
Nie wiem dokładnie co to za guzki – cysty. Może są to kaszaki – torbiele mieszków włosowych i gruczołów łojowych? W takim przypadku można nie robić nic, jeśli jednak rosną czy pękają należy udać się do lekarza, który zaleci odpowiednie postępowanie.
Pozdrawiam, lek. wet. Magdalena Zdanowska.

Liliana
Liliana

Kupilismy shih tzu 2 misiecznego troche sie dziwilamze tak wczesnie sprzedaja .dziwnie chrumkal ale wlascicielka powiedziela ze taka jego uroda.Zaniepomojona. w pierwszym dniu poszlam do wetrynarza czy nie ma jakiejs wady. Stwierdzil ze chrumka tz to wyglada tak jak ktos ma katar i ciagnie nosem do srodka. Weterynarz zbadal pieska nie byl przeziebiony nic mu nie dolegalo poza tym chrumkaniem jak to my omrslilismy.POZA TYM JEST ZA MALY by cos stwierdzic. Dzis ma juz czwarty miesiac sie dobrze ma apetyt wagowo wzrosl do 2 kg ale chrumka dalej co bardzo nas niepokoi. Rozszczepienia podniebienia. lekarz nie stwierdzil.Co to moze byc.

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Odpowiedz  Liliana

Dzień dobry.
Rasy brachycefaliczne, czyli takie, które mają bardzo krótki pyszczek, są szczególnie narażone na rozwój “zespołu ras brachycefalicznych”. Na zespół składa się zwężenie nozdrzy, przerost podniebienia, deformacja krtani i pierścieni tchawicy. Chrumkanie i głośne chrapanie, a także szybkie męczenie się na spacerach może być pierwszym objawem, że zespół dotyczy właśnie Pani pupila. Proszę udać się do lekarza i poprosić o ocenę drożności nozdrzy. Niestety, jeśli chodzi o długość podniebienia, bardzo ciężko jest to zbadać na przytomnym i świadomym pacjencie, aby ocenić ten parametr pacjent musi zostać spremedykowany. Proszę nie ignorować problemów z oddychaniem – jeśli jest to kwestia zbyt wąskich nozdrzy, trudności w przepływie powietrza mogą napędzać rozwój dalszych wad. W przypadku prawidłowego uformowania nozdrzy i podniebienia prawidłowej długości, należy rozważyć poszerzenie diagnostyki – możliwe, że chrapliwy oddech jest spowodowany infekcją bakteryjną lub wirusową. Warto wtedy wprowadzić odpowiedni antybiotyk oraz preparaty wspomagające odporność.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Marcin Lipowski
Marcin Lipowski

Mój ma 2 miesiące i wszystko gryzie nawet mnie i zone czy to jormalne

Alicja Zygiel
Alicja Zygiel
Odpowiedz  Marcin Lipowski

To mój 9 – letni Borys. Pies praktycznie bezproblemowy. Trudno powiedzieć, że kameleon, ale co jakiś czas zmienia umaszczenie. Jako szczenię był rudy, potem beżowy, popielaty, teraz jak widać na zdjęciu grafitowy. Poza tzw. syndromem suchego oka, inne choroby szcześliwie go omijają

Magdalena Cieślak
Magdalena Cieślak
Odpowiedz  Alicja Zygiel

Kocham moje dzieciaki. Ciemna to Zuza mama Jagi i Pako. Jaga Ur się w czepku(pierwsza) siłami natury a Pako prawie martwy po cesarce. Od małego miał problemy zdrowotne, dusił się, nie mógł spać. Prosiliśmy weta żeby robiła wszystko co może. Dostał dużo leków, sterydy… Obecnie jest najzdrowszy z mojej trójki. Praktycznie nie choruje. Włosy rosną im bardzo szybko. Średnio chodzimy do fryzjera co 1 – 1.5 miesiąca. A spanie? no oczywiście z nami w łóżku. Kocham je bardzo. To członkowie naszej rodziny.

Ewa Drożdż
Ewa Drożdż

Obrażona po wizycie u fryzjera😊. Najcudowniejsza rasa, sama miłość. Ciągle chce się bawić, uwielbia przytulanie i spanie w łóżku. Jest bardzo uparta, potrafi skutecznie udawać, że nie słyszy co do niej mówię. Pielęgnacja sierści jest rzeczywiście bardzo czasochłonna, stąd wizyty u fryzjera, mniej czesania i łatwiej wykąpać i pies szczęśliwszy. Zdrowotne nie mamy większych problemów. Jak była młodym psem, w czasie zabawy wypadło jej oko, ale udało się je uratować.

Żaneta
Żaneta

Witam mój shih tzu ma 4 miesiące jednak na środku noska pomiędzy dwoma dziurkami ma jeszcze jedna taka malutka co to może być? Ponieważ moja pani weterynarz mówi że pierwszy raz coś takiego widzi. Piesek tak słucha na nosku co jakiś czas czy to może być coś groźnego?

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Odpowiedz  Żaneta

Dzień dobry.
Dodatkowe otwory w nie do końca spodziewanych miejscach zawsze powinny być uważnie kontrolowane. W taki sposób objawia się na przykład zatoka skórzasta. Jest to co prawda jednostka spotykana głównie u psów rasy rhodesian ridgeback, ale nie wolno wykluczać tej możliwości. Z pewnością warto określić, gdzie kończy się znaleziony przez Panią otwór – czy jest ślepo zamknięty, czy uchodzi na przykład do jamy nosowej. Nie do końca rozumiem, jak wygląda słuchanie na nosku, jednak tak jak wspomniałam warto przeprowadzić dodatkowe badania, aby ustalić, czym jest ta zmiana. Domyślam się, że pies się zdrowo rozwija, nic mu nie dolega, poza tym niewielkim defektem?
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Monika
Monika

Dobry wieczór mam pytanie mojej Tosi koło noska zrobiła się taka narosl nie wiem czy jest to że np sobie czymś nakula na spacerze lub zmarzł jej nosek bo pojawiło się to właśnie na drugi dzień po spacerku w mroźny dzień nie rośnie jej to ani nie boli jak dotykam. Ma to już z 2 tyg.

IMG_20220103_192928.jpg
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Odpowiedz  Monika

Dzień dobry.
Każda zmiana, która pojawiła się na ciele pupila nagle, która rośnie, przeszkadza, powinna być niezwłocznie zbadana przez lekarza weterynarii. Niestety, na podstawie zdjęć nie da się określić, czym może być spowodowana zmiana skórna, która znajduje się przy nosie Tosi. Widoczne jest wyłysienie w tej okolicy oraz znaczne zaróżowienie skóry. Tak jak wspomniałam, powinna się Pani umówić na wizytę do swojego lekarza weterynarii. Warto wykonać cytologię i biopsję ze zmiany, na podstawie wyników tych badań uda się ustalić, co to za zmiana i czy należy podjąć dodatkowe kroki terapeutyczne. Do czasu ustalenia terminu wizyty, warto chronić zmianę przed ewentualnym uszkodzeniem (należy założyć kołnierz ochronny). Należy też utrzymać jak największą higienę tej okolicy – skrócić włosy w sąsiedztwie zmiany oraz używać łagodnych środków do dezynfekcji skóry.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Elwira
Elwira

Witam, jestem zdesperowana… mam dwa shih tzu mamę i jej córkę, obie są bardzo delikatne żołądkowo, kupujemy najlepsza karmę suchą ale i tak często są chore tzn. wymiotują i biegunka. Duzy problem jest ze starszym pieskiem ma 13 lat, nie tyje często wymiotuje i ma bigunkę jest bardzo osłabiony. Co możemy zrobić zeby nasze pieski nie wymiotowały, nie pomógl nam żaden weterynarz, jama brzuszna jest w normie badania ogólne też …jaka jest przyczyna

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Odpowiedz  Elwira

Dzień dobry.
Jeśli objawy faktycznie są tak nasilone, jak to Pani opisuje, warto powtórzyć wykonane badania, zaczynając od badania krwi (ze szczególnym uwzględnieniem lipazy dggr, poziomu witaminy b12 i kwasu foliowego), badanie kału pod kątem pasożytów wewnętrznych, poprzez badanie USG jamy brzusznej, skończywszy na gastroskopii. Jeśli którekolwiek partie jelit lub żołądka będą wykazywały zaburzenia w swojej budowie, warto pobrać próbki do dalszych badań, na przykład badania histopatologicznego. Gdzieś musi być przyczyna problemów trawiennych pupilek. Myślę, że warto też zastanowić się nad dietą obu piesków. Jeśli występują problemy z trawieniem, zawsze należy pamiętać o możliwości wystąpienia alergii na składniki pożywienia – przypomnę, że alergizować mogą nie tylko białka. Warto podawać karmę hipoalergiczną, o możliwie krótkim składzie. Dodatkowo, karma powinna być w miarę szybko zużywana, raz otwarty worek powinien być wykorzystany w czasie maksymalnie dwóch tygodni (większe opakowania należy poporcjować i zamrozić). Przechowywanie karmy przez dłuższy czas sprawia, że rozwijają się w niej roztocza, jełczeją też tłuszcze w niej zawarte. Przy podawaniu karmy hipoalergicznej bardzo istotny jest reżim dietetyczny – psy powinny jeść tylko, wyłącznie swoją karmę, bez żadnych dodatków ludzkiego jedzenia. Proszę też zwrócić uwagę na zwyczaje obu pupilek, może lubią lizać lub zjadać coś, co się do tego nie nadaje, może wymioty przybierają na sile, gdy używa Pani jakiś konkretnych detergentów, albo gdy chodzi Pani z nimi na spacery w inne niż zwykle miejsce.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Moni
Moni

Witam, mam 6 tygodniowe szczenie shih tzu piesek jest bardzo aktywny, glosno szczeka, ladnie zjada ale niepokoji mnie to ze od jakiegos tygodnia raz lub 2 razy dziennie czasem jest przerwa na 2 dni zdarzy sie ze piesek nagle sie budzi I zaczyna pluc piana I zaczyna biegac na chwile trwa to niecala minute, piesek zabkuje, zauwazylam ze takie zachowania zaczely sie zaraz po odrobaczeniu pieska I niewiem czy mam sie niepokoic czy moze to byc oznaka jakiejs choroby bardzo prosze o porade dziekuje

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Odpowiedz  Moni

Dzień dobry.
Nawet u młodych psów ras brachycefalicznych może wystąpić BOAS. Warto udać się do swojego lekarza prowadzącego, aby ocenił, czy nos pupila jest drożny, a jeśli nie – nawet w młodym wieku, w skrajnych przypadkach, należy zastanowić się nad korekcją skrzydełek nosa. Odkrztuszanie i plucie białą pianą może być objawem zaburzeń drożności dróg oddechowych – pies nie wentyluje się prawidłowo, przez co może pojawić się obrzęk krtani. Warto też upewnić się, czy pupil nie ma zapalenia gardła i krtani, a także, czy nie występuje u niego młodzieńcze zapalenie dziąseł (częste przy ząbkowaniu). Dodatkowo, skoro niepokojące objawy wystąpiły bezpośrednio po odrobaczeniu, rozsądne byłoby wykonanie badania kału pod kątem pasożytów wewnętrznych, jednorazowe podanie leku może być niewystarczające aby pozbyć się wszystkich pasożytów, zwłaszcza przy intensywnej inwazji. W dalszej kolejności należy przeanalizować otoczenie pupila pod kątem ewentualnych alergenów.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Arek
Arek

Emi suczka 7 lat juz z nami i od 2-3 lat problem ze skórą bardzo mocno się przetłuszcza co skutkuje brzydkim zapachem, dostaje Apoquel , zastrzyki , specjalne szampony i nadal nic, jesteśmy już bezradni, weterynarze w Polsce jak i w Holandii wydaje mi się mocno eksperymentują, sprawdzają czy jest uczulona tzn. nakłuwają skore i sprawdzają okazuje się ze nie jest i juz nie mamy pomysłów, czy ktoś ma taki problem lub miał lub podpowie w którą stronę iść ??

Lekarz weterynarii Weronika Kalinowska
Lekarz weterynarii Weronika Kalinowska
Odpowiedz  Arek

Dzień dobry,
Problem łojotoku skóry u psów jest bardzo niewdzięczną do leczenia i trudną do diagnostyki sprawą. W przypadku zaburzeń procesów keratynizacji czyli rogowacenia i złuszczania naskórka można wyróżnić takie schorzenia jak: łojotok suchy ( gdzie dochodzi do nieprawidłowego złuszczania się naskórka w postaci białych łusek), łojotok tłusty ( kiedy dochodzi do nadprodukcji frakcji olejowej w skórze psa, co związane jest często z jej nieprzyjemnym zapachem) oraz łojotokowe zapalenie skóry ( kiedy ogólny stan zapalny skóry wpływa na proces keratynizacji). Ważniejszy może być dla Pana podział łojotoku ze względu na jego przyczynę, czyli czy pies ma problem z łojotokiem pierwotnym ( kiedy problem jest schorzeniem wrodzonym, często dziedzicznym) czy łojotokiem wtórnym, kiedy jego przyczyny powinno się doszukiwać w innych schorzeniach, jak choroby pasożytnicze, metaboliczne, hormonalne ( jak torbiele na jajnikach, cukrzyca czy choroba Cushinga) czy choćby wykluczane przez lekarzy prowadzących alergie. Dopóki nie zdiagnozuje się dokładnie przyczyny łojotoku, leczenie może być często tylko objawowe- czyli dokładne oczyszczanie i nawilżanie skóry.
Warto taki zawiły przypadek skonsultować z specjalistą w dziedzinie dermatologii weterynaryjnej, który na miejscu może wykonać wiele badań, różnicujących wspomniane przeze mnie powyżej schorzenia. Niestety schorzenie, z którym Pański pies się boryka jest jednym z najbardziej przewlekłych, mozolnych, trudnych diagnostycznie i ciężkich finansowo problemów dermatologicznych.
Pozdrawiam i życzę dużo cierpliwości i wytrwałości,

lek. wet. Weronika Kalinowska, specjalista chorób psów i kotów

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami. 

WYPEŁNIJ POLA, ABY POBRAĆ MATERIAŁY W PDF 👇

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.