Karma dla psa i kota na stawy: jak karmić przy chorobie zwyrodnieniowej stawów?

Jak karmić zwierzaka z chorobą zwyrodnieniową stawów?
Jak karmić zwierzaka z chorobą zwyrodnieniową stawów?

Coraz częściej pacjentami lecznic weterynaryjnych stają się psy i koty w podeszłym wieku.

Wraz z upływem lat zwierzaki stają się ociężałe, mniej ruchliwe, trudniej podnoszące się z posłania, czy niechętnie wychodzące na spacery z ciepłego, przytulnego domu.

Postępujący nieubłaganie proces starzenia się każdego żywego organizmu powoduje szereg zmian objawiających się pogorszeniem pracy mięśni szkieletowych, osłabieniem wytrzymałości kości, często rozwojem otyłości, a także zmianami w stawach, czego konsekwencją jest  choroba zwyrodnieniowa stawów.

Skąd tak duże zainteresowanie konkretnie tym problemem wśród setek innych potencjalnych chorób geriatrycznych?

To właśnie postępujący proces zwyrodnieniowy dotyczący aparatu ruchu, osteoarthritis uważany jest za najważniejszą przyczynę przewlekłego bólu negatywnie wpływającą na jakość życia, szczególnie dużych, molosowatych psów i, jak się ostrożnie szacuje, dotyczy aż około 20% populacji psów.

Jak więc widzimy liczba cierpiących pacjentów jest ogromna.

W swojej praktyce bardzo często spotykam się z pytaniami związanymi z tą jednostką chorobową i wszelkimi sposobami przynoszenia ulgi w cierpieniu, albo inaczej mówiąc – zapewnienia komfortu chorowania.

Właśnie o tych schorzeniach chcę opowiedzieć Ci w moim artykule.

Postaram się w przystępny sposób wyjaśnić skąd bierze się choroba zwyrodnieniowa stawów i co Ty możesz zrobić, aby uchronić przed nią swojego zwierzaka.

Co to jest osteoarthritis?

Choroba zwyrodnieniowa stawów (łac. Osteoarthritis) to złożony zespół zaburzeń, na który składa się proces niszczenia chrząstki stawowej, zapalenie błony maziowej, oraz zmiany w nasadach kostnych.

Konsekwencją jest uszkodzenie elementów budujących staw, upośledzenie jego funkcji oraz obecność objawów bólowych.

W nomenklaturze medycznej czasem określane jest mianem przewlekłego zniekształcającego zapalenia stawu (łac. Arthritis chronica deformans).

Cechą charakterystyczną tej choroby jest obecność objawów klinicznych dotyczących narządu ruchu i manifestujących się ostrym lub przewlekłym bólem, deformacją w obrębie stawów oraz w konsekwencji różnego stopnia ograniczeniem ruchu.

U cierpiącego zwierzaka obserwujemy obecność procesów zapalnych, które dotyczą stawu jako całości i obejmują:

  • kości,
  • tkanki miękkie,
  • więzadła,
  • ścięgna,
  • mięśnie,
  • kaletki.

Zmiany chorobowe mogą dotyczyć jednego lub kilku stawów na raz.

Mogą pojawiać się w następstwie dawniej przebytego urazu lub w wyniku obecności dysplazji, ale także jako konsekwencja nadwagi lub otyłości, czy nadmiernego obciążenia stawów.

Nadmierny wysiłek fizyczny czy zbyt forsowny ruch dotyczy wielu naszych pupili i nie ogranicza się tylko do ciężko pracujących psów policyjnych czy ratowniczych.

Obejmuje wszelkie osobniki dużo biegające, choćby goniące “listonosza” dookoła ogrodzenia czy obszczekujące przechodzących ulicą ludzi.

Przyczyny zwyrodnień stawów u psów
Przyczyny zwyrodnień stawów u psów

Co istotne przypadłość często dotyczy psów ras dużych i molosowatych, z owczarkami niemieckimi na czele oraz ciężkich kotów o dużej masie ciała np. maine coonów.

Najczęściej zmiany zwyrodnieniowe obejmują duże, ważne dla poruszania się stawy kończyn miednicznych, takie jak biodrowe i kolanowe, ale także staw łokciowy w kończynie piersiowej oraz stawy kręgosłupa, czyli uogólniając stawy narażone na duże obciążenia, mocno eksploatowane w trakcie życia każdego zwierzęcia.

Choroba ma niestety charakter przewlekły i charakteryzuje się postępującym przebiegiem z okresami zaostrzenia, w czasie których dochodzi czasem do znacznego ograniczenia aktywności zwierzęcia.

Co ważne towarzyszy jej ból, tym większy im większa ruchliwość zwierzęcia.

W przypadku zaś zwyrodnień dotyczących kręgosłupa dolegliwości bólowe wynikają z ucisku zmienionych chorobowo struktur na nerwy – pęczki nerwowe i naczynia. Postępującemu procesowi zwyrodnieniowemu towarzyszy oczywiście nieodłącznie stan zapalny.

W jego wyniku dochodzi do ograniczenia aktywności zwierzęcia i w jego konsekwencji do zaniku mięśni stabilizujących staw i do dość poważnego upośledzenia funkcji ruchowych.

I tutaj błędne koło się zamyka – chory osobnik nie chodzi, bo go boli, czego konsekwencją są zaniki mięśniowe i postępujące osłabienie stawu, w wyniku czego później nie ma siły żeby się poruszać.

Widzisz więc jak z ważnym problemem mamy do czynienia, tym bardziej, że dotyczy tak dużej liczby zwierząt.

Pamiętaj też, że proces chorobowy postępuje i póki co, nie umiemy go definitywnie wyleczyć…

Jedyne co nam pozostaje to spowalnianie  rozwoju choroby, oraz zwalczanie już istniejących objawów klinicznych, powodujących czasem cierpienie zwierzęcia.

Co możemy zrobić, aby pomóc choremu psu czy kotu?

Zanim lekarz podejmie się jakiegokolwiek leczenia, powinien poświęcić nieco czasu na wytłumaczenie właścicielowi istoty choroby.

Warto opisać wszelkie możliwości postępowania terapeutycznego oraz potencjalne skutki niepożądane stosowania leków stale lub okresowo znoszących ból i stan zapalny.

W każdym przypadku dążymy do uśmierzenia bólu i dzięki temu poprawienia ruchliwości zwierzęcia, ale także, jeśli to tylko możliwe, spowolnienia postępu choroby i zapobiegania jej następstwom.

Leki będące postawą farmakoterapii wprawdzie łagodzą objawy, ale jednocześnie mają bardzo ograniczony wpływ na tempo rozwoju zmian chorobowych, a przy tym szereg potencjalnych efektów niepożądanych.

Wszystkie leki powinny być stosowane w konsultacji z lekarzem prowadzącym i na jego wyraźne zalecenia. Nie wolno samemu podawać ogólnie dostępnych leków przeciwbólowych “ludzkich” zwierzętom, gdyż niejednokrotnie może prowadzić to do bardzo poważnych konsekwencji i objawów niepożądanych.

Niezwykle istotne pozostaje zatem wszelkie działanie niefarmakologiczne polegające na zmniejszeniu nadmiernej masy ciała.

Pomocne są wszelkie ćwiczenia zapobiegające zanikom mięśni i wzmacniające je, a w konsekwencji zapewniające prawidłową ruchomość stawów.

Pamiętaj również, że stwierdzenie choroby zwyrodnieniowej stawów będzie wiązało się z dożywotnim leczeniem zwierzęcia, stąd stosowane metody muszą być bezpieczne w perspektywie długoterminowej.

Niezwykle ważne okazuje się zatem odpowiednie żywienie chorego osobnika. Niektóre substancje oraz suplementy diety mają udokumentowane korzystne działanie w przypadku tego schorzenia.

Dieta w chorobie zwyrodnieniowej stawów

Dieta przy zwyrodnieniu stawów
Dieta przy zwyrodnieniu stawów

Zwierzę z nadwagą lub otyłością trzeba w miarę możliwości odchudzić, ponieważ istnieje ścisły związek pomiędzy chorobą zwyrodnieniową stawów, a nadmierną masą ciała.

Zwierzęta otyłe zapadały wcześniej na zwyrodnienia stawów, niż te z prawidłową masą ciała, a dodatkowo wykazywały bardziej nasilone objawy kliniczne.

Im większa bowiem waga, tym większe obciążenia wszelkich struktur kostno – stawowych, które szybciej ulegają “wyeksploatowaniu/zużyciu”.

Prawidłowy metabolizm chrząstki stawowej bezdyskusyjnie zależy od stałej dostępności składników odżywczych takich jak:

  • aminokwasy,
  • witaminy E,
  • witaminy C,
  • glukozy,
  • mikroelementów (selenu, magnezu, cynku, miedzi).

Karmienie zwierzęcia zbilansowaną dietą zawierającą wszystkie te składniki wspomaga leczenie farmakologiczne z jednej strony, z drugiej zaś ograniczając lub opóźniając jej rozwój, zmniejsza dolegliwości bólowe.

Warto więc wiedzieć, co podawać naszemu pupilowi.

Ważną grupą suplementów diety pobudzającą regeneracje chrząstek stawowych i mającą właściwości ochronne są bez wątpienia antyoksydanty, takie jak: selen, mangan, czy witaminy C i E.

Selen

Selen będąc pierwiastkiem śladowym wchodzi w skład enzymu zwanego peroksydazą glutationową.

Pełni on ważną rolę obronną w układzie antyoksydacyjnym. Wykazuje tym samym udokumentowane działanie przeciwnowotworowe, przeciwzapalne i immunoregulacyjne, co bez wątpienia jest cenne w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów.

W jej trakcie bowiem dochodzi do silnego spadku selenu, stąd jego uzupełnianie prowadzi do zmniejszenia obrzęków i sztywności stawów oraz zmniejsza stan zapalny.

Glukonian manganu

Z kolei glukonian manganu odpowiada za wytwarzanie siarczanu chondroityny, będącego ważnym składnikiem chrząstki stawowej i niezbędnego w procesie tworzenia się kości. Glukonian manganu reguluje również zawartość kolagenu w innych tkankach i jest niezbędny do metabolizmu witaminy E.

Witamina C

Witamina C, czyli kwas askorbinowy w znaczący sposób wpływa na metabolizm i wytwarzanie kolagenu. Jest niezbędna do prawidłowego rozwoju chrząstki powierzchni stawowych.

Będąc przeciwutleniaczem chroni komórki przed działaniem wolnych rodników tlenowych i wykazuje dzięki temu ważną rolę przeciwzapalną.

Witamina E

Podobne działanie przeciwzapalne co kwas askorbinowy wykazuje także witamina E. Uznaje się ją za jeden z silniej działających zamiataczy wolnych rodników tlenowych.

Nutraceutyki

Walcząc z chorobą zwyrodnieniową stawów u naszych podopiecznych nie sposób pominąć wszelkich innych nutraceutyków, czyli substancji o udowodnionym działaniu korzystnym, prozdrowotnym w kontekście tej choroby.

Hamując reakcje zapalne i degradację chrząstek stawowych poprzez ograniczenie produkcji pozapalnych eikozanoidów stanowią one bez wątpienia ważne wsparcie w leczeniu choroby zwyrodnieniowej. Warto się z nimi bliżej zapoznać, tym bardziej, że nutraceutyki nie powodują, tak jak chemioterapeutyki, niekorzystnych działań ubocznych.

Z pewnością warto wzbogacić dietę o kwasy tłuszczowe z rodziny omega 3, a szczególnie długołańcuchowe nienasycone kwasy tłuszczowe, do których należy kwas eikozapentaenowy (EPA) i kwas dokozaheksaenowy (DHA).

Występują one w większych ilościach w oleju rybim.

Działanie ich w dużym skrócie polega na hamowaniu wytwarzania silnych substancji pozapalnych, dzięki czemu powstający stan zapalny jest dużo mniejszy.

Stosowanie ich w chorobie zwyrodnieniowej stawów nie tylko blokuje szlak cyklooksygenazy indukowanej, ale także pozwala zmniejszyć dawki stosowanych leków przeciwzapalnych (np. karprofenu).

Dzięki temu minimalizujemy ryzyko działań niepożądanych.

Warto więc je stosować, tym bardziej że korzyści jakie uzyskujemy wydają się oczywiste.

Tradycyjna farmakoterapia

W walce z wieloma chorobami, przez wiele stuleci zanim wprowadzono tradycyjną farmakoterapię, pozostawała natura.

To bowiem w niej, korzystając z mądrości medycyny ludowej, możemy odnaleźć wiele substancji obecnych w roślinach, które umiejętnie zastosowane mogą okazać się bardzo pomocne w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów nie tylko u zwierząt, ale i u ludzi.

Hakorośl rozesłana

Rośliną, której właściwości lecznicze możemy wykorzystać jest z pewnością hakorośl rozesłana (łac. Harpagophytum procumbens), zwana potocznie “czarcim pazurem” lub “diabelskim pazurem“.

Surowcem zielarskim są jej korzenie zbierane po zakończeniu okresu kwitnienia.

Co istotne wykazuje ona działanie podobne do niesterydowych leków przeciwzapalnych, dzięki zawartości glikozydów irydoidowych. Hakorośl rozesłana zmniejsza stan zapalny i towarzyszącą mu bolesność stawów.

Ostryż barwierski

Inną rośliną o leczniczym działaniu jest ostryż barwierski (łac. Curcuma longa).

Surowcem zielarskim w tym przypadku są kłącza zawierające kurkuminoidy o właściwościach przeciwzapalnych, hamujących prostaglandyny i lipooksygenazę.

Kadzidłowiec indyjski

Jeszcze inną rośliną jaką możemy z powodzeniem wykorzystać w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów jest kadzidłowiec indyjski (łac. Boswellia errata).

W tym przypadku lecznicza jest żywica pochodząca z nacięć kory tej rośliny.

Żywica kadzidłowca indyjskiego wykazuje działanie terapeutyczne dzięki zawartości kwasu boswelinowego o silnych właściwościach przeciwzapalnych.

Phyllantus embolia

I wreszcie Phyllantus embolia, czyli amerykańska roślina wykorzystywana już przez Indian o udokumentowanym działaniu przeciwzapalnym.

Wyciągi wodne z owoców tej rośliny o aktywności chondroprotekcyjnej czyli chroniącej chrząstki stawowe mogą okazać się alternatywą dla tradycyjnej, konwencjonalnej terapii.

Suplementów diety o korzystnym działaniu w chorobie zwyrodnieniowej stawów jest oczywiści dużo więcej.

Są to choćby wyciągi z roślin:

  • korkowiec amurski czy
  • pomarańcza chińska,
  • wyciąg z zielonej herbaty, czy
  • wyciąg ze skórek winogron.

Okazuje się że korzystne działanie może mieć także podawanie błony ze skorupek jaj.

Wiele z nich wymaga jeszcze badań i opracowania dokładnego dawkowania u psów i kotów – stąd celowo zostały pominięte w artykule.

Wyciąg z omułka nowozelandzkiego

Ostatnio popularne stały się suplementy diety zawierające wyciągi z omułka nowozelandzkiego.

Póki co nie jest znany mechanizm działania tych substancji, wiadomo natomiast, że suplementy te okazują się skuteczne, warto więc pomyśleć o ich stosowaniu u psów.

Kwas hialuronowy

Z nowości stosowanych w żywieniu pacjentów cierpiących na chorobę zwyrodnieniową stawów warto wspomnieć o kwasie hialuronowym.

W naturalnej formie kwas hialuronowy powszechnie występuje w mazi stawowej.

Kwas hialuronowy stosowany jest głównie w formie iniekcji, ale dostępne są również preparaty w formie tabletek, do stosowania doustnego.

I choć pojawiają się liczne wątpliwości czy taka forma w ogóle się wchłania i w związku z tym działa, to badania naukowe dowodzą przydatności postaci doustnych.

Kwas hialuronowy może być dobrym wyborem w połączeniu z klasycznymi substancjami takimi jak glukozamina i chondroityna.

Leki stosowane w chorobie stawów

Leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów
Leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów

I wreszcie dotarliśmy do chyba najbardziej klasycznych substancji, od wielu lat stosowanych w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów u ludzi i zwierząt, czyli:

  • glukozaminy,
  • siarczanu chondroityny,
  • MSM.

Glukozamina

Glukozamina jest chyba najbardziej popularnym nutraceutykiem stosowanym w tej chorobie.

Dzieje się tak dlatego, że będąc składnikiem glikozaminoglikanów chrząstki i płynu stawowego buduje tkankę chrzęstną, nadaje jej sprężystość i odpowiednią twardość.

Działanie biologiczne glukozaminy objawia się przenikaniem do chondrocytów, ale również hamowaniem enzymu kolagenozy, enzymów lizosomalnych czy ograniczaniem produkcji wolnych rodników.

Niestety wraz z wiekiem jej produkcja spada, co przekłada się w prosty sposób na występowanie choroby zwyrodnieniowej stawów.

I tutaj bardzo pomocna może okazać się suplementacja, tym bardziej, że stosując tego typu preparaty nie notujemy niekorzystnych skutków ubocznych.

Dodatkowo często udaje się zmniejszyć dawki niesterydowych leków przeciwzapalnych, co bez wątpienia jest ogromną korzyścią dla pacjenta.

Podawanie glukozaminy przynosi jeszcze jeden bardzo istotny efekt, pozwala bowiem uzupełnić ilość mazi w chorym stawie, która jest zmniejszona na skutek leczenia lekami przeciwzapalnymi.

Siarczan chondroityny

Inną obok glukozaminy klasyczną substancją stosowaną w chorobie zwyrodnieniowej stawów jest siarczan chondroityny.

Stanowi on główny składnik proteoglikanów chrząstki i macierzy pozakomórkowej.

Badania naukowe wielokrotnie udowadniały, że stosowanie siarczanu chondroityny wraz z glukozaminą zmniejszały stopień uszkodzenia chrząstki stawowej poprzez obniżanie pozapalnych cytokin w płynie stawowym.

Dzięki temu udawało się znacznie ograniczać obrzęk stawu i łagodzić objawy bólowe.

I choć dokładny mechanizm działania chondroityny nie jest poznany, to dowiedziono, że hamuje ona chemotaksję, fagocytozę, uwalnianie enzymów lizosomalnych czy tworzenie ziarniny zapalnej.

Są to ważne składowe procesu zapalnego.

MSM (metylosulfanylometanina)

Na koniec warto wspomnieć o substancji zwanej MSM, czyli o metylosulfanylometanie, tym bardziej, że często jest umieszczany w składnie przeróżnych suplementów diety.

Otóż MSM będąc źródłem siarki wchodzi w skład tkanki łącznej, ale również stymulując syntezę kolagenu działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo dodatkowo regenerując tkankę chrzęstna.

W preparatach chondroprotekcyjnych jest łączony z glukozaminą i chondroityną uzupełniając ich działanie.

Ile trwa leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów?

Kuracja preparatami z grupy chondroprotetyków, do których należą chondroityna i glukozamina, powinna trwać minimum kilka tygodni (6-8 tygodni) ponieważ organizm potrzebuje czasu aby poprzez żywienie usprawnić funkcjonowanie stawu, odbudowę chrząstki stawowej.

Co istotne można jednocześnie stosować suplementację diety i tradycyjne leczenie przeciwzapalne znoszące objawy bólowe bez większego ryzyka niekorzystnych interakcji.

Na rynku preparatów będących suplementami diety, mamy ogromną ilość pozycji zawierających opisane wyżej substancje.

Karmienie psów z Osteoarthritis

Gotowa karma dla psa z chorobą stawów
Gotowa karma dla psa z chorobą stawów

Niezwykle pomocne mogą okazać się także gotowe karmy bytowe, dedykowane psom z chorobą zwyrodnieniowa stawów.

Dzisiaj praktycznie każda dobra firma produkująca karmy dla zwierząt towarzyszących ma w swym koszyku produkty przeznaczone dla psów z chorobą zwyrodnieniowa stawów.

Nie chciałbym reklamować konkretnych karm, ale więc naprawdę jest w czym wybierać – ważne jednak, aby dokładnie przeanalizować skład karmy.

Warto korzystać z dobrodziejstw natury, bo dzięki żywieniu możemy ograniczyć stosowanie leków przeciwzapalnych, które wywołując objawy niepożądane, nie pozostają obojętne dla organizmu.

Jest to o tyle istotne, że niestety bardzo często chore zwierzę wymaga długookresowego, o ile nie dożywotniego podawania leków, co zwiększa niestety ryzyko powikłań dotyczących choćby układu pokarmowego.

Starajmy się jednak przy tym wybierać produkty przeznaczone dla zwierząt, a nie ich ludzkie “odpowiedniki” z uwagi na troszkę inny skład i stężenie substancji czynnych.

Podsumowanie

Warto leczyć chorobę zwyrodnieniową stawów
Warto leczyć chorobę zwyrodnieniową stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów stanowi ogromne wyzwanie dla lekarzy weterynarii, ale też i właścicieli zwierząt w kontekście wydłużającego się życia naszych podopiecznych.

To właśnie brak leczenia przyczynowego choroby sprawia, że na rynku pojawiają się coraz to nowe produkty – substancje wykazujące korzystne działanie na zmienione chorobowo stawy.

Warto umiejętnie z nich korzystać, wybierając te dokładnie przebadane, bezpieczne, ale także skuteczne preparaty, które zmniejszając stan zapalny usprawniają funkcjonowanie stawów, znosząc tym samym bolesność.

Choroby zwyrodnieniowej stawów nie wyleczymy, ale jak w niewielu innych problemach, możemy znacznie opóźnić jej rozwój.

Dzięki temu zapewnimy odpowiedni komfort zwierzęciu, czasem na długie lata.

Warto to robić, aby cieszyć się jak najdłużej posiadaniem sprawnego psa, który może przysporzyć nam wiele radości podczas niejednego długiego spaceru, czego Państwu i sobie życzę.

 

Wykorzystane źródła >>

Lekarz weterynarii Piotr Smentek

Lekarz weterynarii Piotr Krzysztof Smentek

Absolwent Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW. Specjalista chorób psów i kotów. Specjalista administracji i epizootiologii weterynaryjnej. Pracuję od kilkunastu lat w Całodobowej Lecznicy Weterynaryjnej gdzie zajmuję się szeroko pojętą medycyną zwierząt towarzyszących głównie psów, kotów i gryzoni oraz z weterynaryjnej firmie farmaceutycznej w Dziale Rozwoju gdzie odpowiadam za bezpieczeństwo terapii.

Komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
guest
15 komentarzy
Zobacz wszystkie komentarze
Anita Chrobak
Anita Chrobak

Witam, jestem szczęśliwą posiadaczką goldena, który w ostatnim czasie zachorował na boleriozę i zbyt póżno została ta podstępna choroba zdiagnozowana. Mój synuś, bo tak go nazywam pieszczotliwie, ma dysplazję stawów od urodzenia. Pupil mój ma 9 lat i z tak ostra dysplazja typu D CAŁKIEM DOBRZE MU SZŁO. Zawsze dostawał dobre karmy, suplementy, swieże mięso i rybki, oleje i rózne specyfiki. Ostra kulawizna, jak sie okazało, nie byla do konca sprawą dysplazji, tylko boleriozy. Niestety teraz słabe stawy są jeszcze bardziej słabe,, dostaje leki niesterydowe, Antinol, Sizarol complex forte, kurze łapki, a chce jeszcze kupić czarci pazur. Chciałabym, żeby jeszcze ze mna został. Leczę mojego goldenka u dobrego lekarza, ale czy ma szanse na dłuższe zycie? Pozdrawiam.

Lek. wet. Karolina Cebulska
Lek. wet. Karolina Cebulska
Odpowiedz  Anita Chrobak

Dzień dobry. Jak rozumiem pies jest już wyleczony z boreliozy i jest to potwierdzone badaniami krwi? Jeśli tak, niestety oprócz suplementacji i ewentualnego zabiegu chirurgicznego, jest mało możliwości leczenia pieska. Może Pani spróbować fizjoterapii – widziałam psy, które po odpowiednim zestawie ćwiczeń czuły się o niebo lepiej. Nie zlikwiduje to jednak problemu Pani psiaka. Pozdrawiam serdecznie, lek. wet. Karolina Cebulska

alicja
alicja

bardzo dokladne przeczytalam artykul o chorobie zwyrodnieniowej i prawdopodobnie moj piesek ja ma. ma 15 lat,nalezy do mieszancow sredniej wielkosci[ 18 kg], nie jest otyla ale od kilku tygodni ma problemy ze wstawaniem. czasem mam wrazenie ,ze nie moze wstac na tylne lapki. przy chodzeniu tego nie widac,ale nie chce jej sie juz korzystac ze swojego poslania i zasypia gdzie popadnie. ciagle spi, ale jak idzie na spacer to bardzo sie cieszy i nawet podskakuje. czy moglby Pan napisac,jakie konkretne leki,suplementy mozna podac w tabletkach albo w proszku [ bezwonnym] zmieszanym z jedzeniem. strasznie tego duzo co Pan napisal, czy jest to wszystko -w jednym-,lub przynajmniej w czesci razem.jak pojde do sklepu to musze wiedziec o co pytac.

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Odpowiedz  alicja

Dzień dobry. Wymienione przez Panią objawy wcale nie muszą świadczyć o chorobie zwyrodnieniowej stawów – owszem, trudności ze wstawaniem mogą nasuwać takie podejrzenie, jednak niepokojąca jest nagła senność i zasypianie w dość nietypowych miejscach. Przed włączeniem suplementów proszę skonsultować się z lekarzem weterynarii oraz zgłosić się z pupilką na badanie kliniczne. Uważam też, że warto wykonać pieskowi kontrolne badanie krwi, aby sprawdzić, czy jej narządy wewnętrzne pracują w prawidłowy sposób i czy nie zaszkodzi jej Pani wprowadzając preparaty wspomagające stawy. Proszę też pamiętać, że suplementy diety dla psa nie rozwiążą problemu choroby zwyrodnieniowej – mogą wyhamować ujawnianie się objawów, często ułatwiają życie psa, ale czasem potrzebne jest też wprowadzenie dodatkowych leków (na przykład niesterydowych leków przeciwzapalnych) czy zabiegów, aby poprawić komfort życia pupila.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Ewa
Ewa

Moja kotka jest po usunięciu obu stawów biodrowych. Kiedy zapytałam o to, czy jest sens ją suplementować, lekarz odpowiedział, że kiedy nie ma stawów to nie ma już czego “smarować”. Zwyrodnienia oczywiście postępują dalej. Kotka ma dobre samopoczucie, ale pewnie zawdzięcza to dużej odporności na ból (jeszcze przed operacjami, z bardzo ciężką dysplazją potrafiła z miejsca wskoczyć na parapet). Nie wiem, czy dobrze postąpiłam decydując się na operacje. Jak mogę jej pomóc?

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Odpowiedz  Ewa

Dzień dobry.
Suplementy diety nie działają tylko na wyznaczone stawy, działają na cały organizm. Jeśli w badaniu klinicznym oraz w badaniach obrazowych zostało potwierdzone postępowanie zwyrodnień, suplementacja odpowiednimi preparatami jest jak najbardziej słuszna. Proszę jednak pamiętać, że kot po tak poważnym zabiegu, powinien mieć nieco ograniczoną możliwość ruchu, aby nie pogorszyć swojego stanu – nie jestem pewna, czy pupilka powinna wskakiwać na parapet. Proszę przemyśleć przystosowanie domu do potrzeb kota – na przykład poprzez ustawienie stołka przy parapecie, by mogła podzielić skok na dwa razy. Niestety, co do słuszności zabiegu, nie jestem w stanie się wypowiedzieć. Nie wiem, jak wyglądały wyniki pacjentki ani jak zachowywała się przed zabiegiem.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Dariusz
Dariusz

U mojego psa ( chow chow. 13 miesięcy ) została zdiagnozowana poprzez RTG i Tomografię komputerową dysplazja stawów łokciowych przednich łap, zdaniem lekarzy dość zaawansowana ( stwierdzono zwyrodnienia, fragmentacje wyrostka dziobiastego itd ) , ale nieoperacyjna na tą chwilę, a dokładniej na tą chwilę operacja nie poprawiłaby stan pieska. Pies nie zdradza objawów klinicznych , nie kuleje , czasem przez chwilkę chodzi trochę sztywno zaraz po wstaniu ze snu . Lekarz nie zaproponował mi żadnej suplementacji – mam czekać aż będzie gorzej, wtedy ewentualnie będzie próbował poprawiać coś operacyjnie. Pies praktycznie od 2 miesiąca życia jest suplementowany sizarolem complex forte, być może dlatego piesek nie kuleje . Czy w tej sytuacji może dać jakiś efekt dodatkowa suplementacja antinolem i czy można antinol łączyć z sizarolem . Pozdrawiam

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Odpowiedz  Dariusz

Dzień dobry.
Cieszę się, ze nie zignorował Pan problemu i szuka Pan sposobu na uniknięcie dalszego rozwoju wad u Pańskiego pupila. Odpowiadając na Pana pytanie – antinol zawiera w swoim składzie lipidowy ekstrakt z małż nowozelandzkich, podejrzewam, że jego działanie ochronne na stawy ma być związane z wysoką zawartością minerałów w owych małżach. Nie znalazłam informacji o konkretnych substancjach czynnych, myślę że można go połączyć z sizarolem (który ma już ściśle określoną gramaturę substancji czynnych). Zaczęłabym jednak od niskich dawek – w razie wystąpienia jakichkolwiek zaburzeń ze strony układu pokarmowego, należy zrezygnować wtedy z antinolu. Proszę pamiętać, że suplementy działające wspomagająco na stawy mogą obciążać nieco wątrobę, dlatego przez okres przyjmowania suplementów raz na 2-3 miesiące warto oznaczyć enzymy wątrobowe. To, co może dodatkowo pomóc Pańskiemu pupilowi to zapewnienie odpowiednich warunków życia. Warto zapewnić stabilne podłoże do chodzenia (dywan, wykładzina, a nie śliskie panele czy płytki), dostosować ilość i jakość ruchu do możliwości zwierzęcia. Dobrym rozwiązaniem, wspomagającym stawy mogą być też zabiegi fizjoterapeutyczne.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Krystyna
Krystyna

Witam. Mam starego psa tosainu[9 lat] Do tej pory dostawał batony mięsne ale od kilku tygodni zjada mniej niż zawsze, natomiast zaczyna mu smakować sucha karma. Mam pytanie jaką karmę wybrać dla mojego seniora uwzględniającą chorobę stawów. Będę wdzięczna za podpowiedź . Obecnie testuję która najbardziej mu posmakuje.

received_749579615578978.jpeg
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Odpowiedz  Krystyna

Dzień dobry.
Wybierając karmę dla psa, należy kierować się nie tylko jej smakowitością, ale przede wszystkim jej składem. Na pierwszym miejscu listy składników powinno się znaleźć mięso, najlepiej jeśli jest to mięso mięśniowe a nie podroby (one są ciężkostrawne i znacznie podnoszą ilość tłuszczu w karmie). Węglowodany, zawarte w wybranej karmie, powinny być dodatkiem a nie podstawą składu. Warto, by znalazły się w karmie warzywa a także dodatki mineralno – witaminowe. Skład karmy powinien być krótki, bez konserwantów i wzmacniaczy aromatu. Krótki powinien być też termin przydatności do spożycia. Przypomnę, że sucha karma dla psa powinna być zużyta w ciągu 2 tygodni od otworzenia opakowania. Niestety, im lepszy skład karmy, tym zwierzęta mniej chętnie chcą ją jeść. Jeśli wybierze Pani produkt o przyzwoitym składzie, może się okazać, że pupil postanowi zrobić strajk głodowy – proszę mimo wszystko zachęcić go do spożywania jedzenia. W przypadku kompletnego braku apetytu, warto wykonać badanie krwi, badanie USSG jamy brzusznej oraz upewnić się, czy zęby pupila są w dobrym stanie.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Olinek
Olinek

A proszę mi powiedzieć czym żywic psa przy zwyrodnieniu?chodzi mi tu o co mam jej gotować żeby schudła.moja labradorka ma 5.5 roku i zjada raz dziennie miseczkę mała puszki .No natomiast ja również borykam się ze zwyrodnieniem biodra i kolana więc ona nie ma zapewnionego spaceru długiego, 15 min na podwórku i czasem chce się pobawić ale z reguły pospaceruje sobie chwilkę.

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Odpowiedz  Olinek

Dzień dobry.
Odchudzanie pupili jest równie ciężkie, co odchudzanie u ludzi. Najprościej jest kupować gotowe pożywienie i dawkować je ściśle wedle zaleceń producenta- przy czym należy brać pod uwagę wagę, jaką pies powinien mieć, a nie taką, jaką ma. Dotyczy to zarówno karmy mokrej jak i suchej, a przy żywieniu mieszanym należy redukować ilość chrupek, zgodnie z kalorycznością karmy mokrej. Należy też wyeliminować przekąski, smakołyki, a jeśli pupilka jest do nich bardzo przyzwyczajona, warto zastąpić je surowymi warzywami. Przypomnę, że pies o prawidłowej masie ciała powinien mieć wyraźnie zaznaczoną talię, podkasany brzuch, zarysowane ostatnie żebro oraz dobrze widoczne kolano. Jeśli chodzi o aktywność fizyczną, ułatwia ona znacząco utratę nadprogramowych kilogramów. Domyślam się, że spacery nie są wskazane z Pani schorzeniem, jednak jest sporo zabawek, które zaktywizują pupilkę, bez Pani wysiłku – rzucanie piłeczki, frisbee, ciągnięcie liny wymagają dużo ruchu psa i niezbyt wiele ruchu opiekuna. Może udałoby się Pani poprosić kogoś znajomego o spacer z pupilką, chociaż raz na jakiś czas. Proszę się nie zrażać, jeśli waga psa nie zacznie szybko spadać.
Pozdrawiam i życzę powodzenia, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Aleksandra Gorska
Aleksandra Gorska

Bardzo dziękuję za odpowiedź,tyle że ja to już wiem …Co do karmy Kora jest bardzo fusiasta .Próbowałam chyba że 30 różnych karm i jak zjadła trochę to już później nie chciała jeść .Ona lubi jak jej gotuje dodaje dużo ziół i z ryżem chętnie zjada.Gotujac jej co powinno znaleźć się w “zupie”rozpoczęłam chwilowo przygodę z gotowej mieszanki mokrego jedzenia jest to firma bardzo dobra a co za tym idzie i bardzo droga,fakt że ja Kora lubi niestety schudła 20dkg w ciągu 1.5 miesiąca, niestety nie stać jest mnie by ją tym karmić .Więc co i jak gotować by zaczęła chudnąć…
Pozdrawiam serdecznie
Aleksandra

Ewelina
Ewelina

Witam! Moja kotka od kilku dni dostaję chwilowego paraliżu kończyn tylnych podczas leżenia w pozycji skulonej. Gdy się podnosi i próbuje iść zaczyna się przewracać. Po kilku minutach to ustępuje. Czy może być to spowodowane nieprawidłowym leczeniem zwyrodnienia stawów?

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Odpowiedz  Ewelina

Dzień dobry.
Nie jestem w stanie stwierdzić, czy Pani kot ma prawidłowo dopasowane leczenie. Rzadko się jednak zdarza, by leczyć zwyrodnienie stawów nieprawidłowo – zazwyczaj podawana jest wtedy kombinacja suplementów i leków przeciwzapalnych. Proszę mieć świadomość, że zwyrodnienia nie pojawiły się w dzień ani w dwa, może upłynąć sporo czasu, zanim terapia przyniesie oczekiwane efekty. Przy długotrwałym przebywaniu w pozycji nadwyrężającej stawy, kot czy pies cierpiący z powodu zwyrodnienia, może mieć problem z “rozchodzeniem” się. Ciekawe jest natomiast, dlaczego kotka leży w pozycji skulonej? Może oprócz zwyrodnienia stawów ma inne problemy zdrowotne, nad którymi warto się pochylić. Jeśli ma Pani wątpliwości, co do skuteczności i słuszności zaleconej przez lekarza terapii, rozsądnie będzie omówić to z lekarzem prowadzącym.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami. 

WYPEŁNIJ POLA, ABY POBRAĆ MATERIAŁY W PDF 👇

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.