Buda dla psa: jaką wybrać i gdzie ją postawić?

Buda dla psa
Buda dla psa

Każdy opiekun psa, posiadający podwórko, udostępnia je swojemu pupilowi.

Świeże powietrze, duża ilość bodźców ze świata zewnętrznego, obecność roślin do powąchania i owadów do złapania, oraz możliwość nieograniczonego ruchu sprawiają, że dostęp do podwórka jest świetną rozrywką dla psa.

Zarówno domowe pieszczochy, wypuszczane tylko na chwilkę, jak i psy spędzające całe swoje życie na dworze, powinny mieć swoje miejsce – kojec dla psa lub budę.

Jest to schronienie, bezpieczna przystań i miejsce do odpoczynku, po pełnym emocji spacerze czy wysiłku.

Jak dobrać idealną budę dla swojego psa?

Jak powinna wyglądać, i gdzie ją postawić?

Postaram się odpowiedzieć na te pytania w poniższym artykule.

Jak dobrać rozmiar budy do psa?

Na wstępie zaznaczę, że pies powinien mieć swobodny dostęp do budy, ale też do nieco większego terytorium wokół niej, wydzielonego kojcem dla psa, lub nawet do całego podwórka.

Jestem przeciwnikiem używania łańcuchów, aby utrzymać psa przy budzie, w bliskiej od niej odległości i w jednym miejscu – jest to niehumanitarne.

Jeśli pies ma mieć ograniczone miejsce do życia, należy wtedy wybrać kojec, a nie budę i uwięź.

Tak jak wspomniałam na początku, buda powinna być wygodna, dopasowana rozmiarem do psa.

Nie może być zbyt duża, za wysoka i szeroka – pies nie poczuje się w niej bezpiecznie i komfortowo, dodatkowo w czasie zimy nie będzie mógł się ogrzać.

Dla dużego psa warto wybrać budę xxl, ponieważ zbyt mała będzie powodować urazy i dyskomfort przy wchodzeniu i wychodzeniu, pies nie zmieści się w niej w całości.

Wysokość budy i jej szerokość powinna być dopasowana do rozmiaru pupila.

Pies powinien swobodnie do niej wejść i wyjść, zatem otwór wejściowy powinien mieć taką wielkość jak pies w kłębie – należy jednak pamiętać, że zbyt duży otwór wejściowy będzie przyczyną nadmiernego wychładzania budy zimą.

Wysokość budy natomiast powinna być taka, jak wielkość psa od palców do uszu.

Szerokość powinna być także dopasowana do wielkości czworonoga – pies powinien się móc w niej swobodnie obrócić i wygodnie ułożyć.

Długość budy można wyliczyć na podstawie długości ciała pupila – należy do tej wartości doliczyć jeszcze 30% na swobodne przemieszczenie się w środku budy.

Każdy pies powinien mieć swoją budę – jest to jego indywidualne terytorium, którego nie powinien z nikim dzielić.

Wyjątek to psy, które razem wychowują się od czasów szczenięcych i są do siebie bardzo silnie przywiązane.

W takich przypadkach należy zainstalować budę podwójną, uwzględniającą rozmiary obu pupili.

Rodzaje psich bud

Różnorodność konstrukcji, dostępnych w sklepach zoologicznych i marketach budowlanych jest ogromna.

Budy drewniane wyglądają bardzo ładnie, jednak bywają nieco nietrwałe – mogą łatwo ulec zniszczeniu przy kontakcie z wodą, jeśli są zaimpregnowane w nieodpowiedni sposób.

Nie mniej drewno izoluje od mrozu i upałów zdecydowanie lepiej, niż tworzywo sztuczne.

Są dość solidne w budowie.

Budy z tworzywa sztucznego nie zapewniają tak dobrej ochrony przed mrozem, w trakcie upałów mogą nagrzewać się do wysokich temperatur. Są za to wodoodporne, co jest dużą zaletą.

Ważne, aby ściany były podwójne, z wolną przestrzenią między ścianą zewnętrzną a wewnętrzną – w takich budach można zastosować dodatkowe ocieplenie budy dla psa na zimę.

Dach budy jest bardzo ważną jej częścią.

Należy zadbać o to, by był szczelny – nikt nie lubi, gdy w czasie deszczu woda dostaje się do mieszkania. Dach może być jedno lub dwuspadowy, może też być zupełnie płaski (w takim przypadku należy zadbać, aby padająca deszczówka nie zalegała na nim).

Buda dla psa może być wyposażona w taras, lub przedsionek, częściowo osłonięty przed działaniem czynników atmosferycznych.

Jest to dobra opcja, szczególnie dla psów spędzających cały czas na podwórku – dodatkowe “pomieszczenie” powoduje lepszą izolację w czasie zimy i latem. Daje także ciekawy efekt wizualny.

Wyposażenie budy

W budzie powinno być miejsce przede wszystkim dla pupila.

Dobrze, jeśli zmieści się tam ulubiony koc, legowisko lub kilka zabawek dla psa.

Miska z wodą powinna być ustawiona przed budą, aby pies mógł swobodnie napić się w razie potrzeby.

Włożona do wnętrza budy będzie przeszkadzała w swobodnym z niej korzystaniu.

Ocieplana buda dla psa

Jeśli buda ma służyć przez cały rok, należy odpowiednio przygotować ją do zimy.

Nie powinna być ustawiona bezpośrednio na ziemi, zatem jeśli nie jest wyposażona w nóżki, warto ustawić ją na podeście, deskach lub styropianie, aby była dobrze odizolowana od podłoża.

Środek budy oraz jej ściany powinny być obite materiałem izolacyjnym – styropianem lub wełną mineralną, oraz zabezpieczone tak, aby pies nie mógł wygryźć ocieplenia.

Otwór wejściowy na czas zimy można przykryć kocem lub zainstalować klapkę na zawiasach, która go przykryje i umożliwi wejście do środka, aby ciepło nie uciekało zbyt szybko.

Niektóre budy dla psa są wyposażone w system ocieplania elektrycznego, sterowany za pomocą pilota.

Należy jednak pamiętać, że nawet najlepiej ocieplona buda dla psa nie zapewni komfortu w trakcie mrozów, dlatego przy dużym spadku temperatur warto przenieść pupila do bardziej komfortowych warunków.

Idealne miejsce na budę

Tak jak w przypadku kojca, warto znaleźć odpowiednie miejsce do postawienia budy.

Przede wszystkim, warto wybrać możliwie cichy kąt ogrodu, z dala od ulicy i brzegów posesji – wszak buda ma stanowić ostoję spokoju i miejsce wypoczynku.

Dobrze jest ustawić ją w cieniu drzew lub przy jakimś budynku, aby latem znajdowała się w cieniu.

Pies powinien mieć do niej swobodny dostęp, dlatego należy wybrać miejsce, gdzie na przykład nie będzie postawiony samochód, huśtawka ogrodowa, grill. Warto ustawić ją w taki sposób, by pies mógł obserwować całe podwórko.

Czy buda sprawdzi się u każdego psa?

Każdy pies, który ma swobodny dostęp do ogrodu, powinien mieć tam swoją budę – tak jak wspomniałam, dobrze by pupil miał swoje schronienie i miejsce do odpoczynku.

Jednak nie każdy pies powinien spędzać całe swoje życie, mając dostęp jedynie do budy.

Psy z niewielką ilością podszerstka (zwłaszcza reprezentanci ras małych lub miniaturowych), nieprzystosowane do chłodu, nie powinny być zostawiane w budzie, kiedy temperatury spadają – nawet najlepiej ocieplana buda dla psa nie zapewni odpowiedniego komfortu.

 

Wykorzystane źródła >>

lek wet Katarzyna Hołownia-Olszak

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak

Jestem absolwentką wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Do moich zainteresowań należą medycyna zwierząt egzotycznych, chirurgia oraz onkologia. Obecnie pracuję w gabinecie weterynaryjnym we Wrocławiu. Od zawsze zakochana w kotach, szczęśliwa posiadaczka dwóch przedstawicieli rasy Maine Coon- Chałwy i Kokosa.

Komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Zobacz wszystkie komentarze

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami. 

WYPEŁNIJ POLA, ABY POBRAĆ MATERIAŁY W PDF 👇

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.