Powiadomienia
Clear all

Poroże jako gryzak

Avatar photo
 Iza
Posty: 1
Nowy użytkownik
Inicjator dyskusji
 

Dzień dobry,

Chciałabym spytać co Państwo sądzą o porożu, np. jelenim, jako gryzaku dla psa. Aktualnie w Polsce są one coraz bardziej popularne i wszyscy je zachwalają (zajmuje psu czas, kamień z ich zębów znika). Pojawiają się jednak pojedyncze informacje o złamanych zębach... Na zagranicznych forach, gdzie takie gryzaki już jakiś czas są na rynku, tez wiele pochwał, ale też trochę ostrzeżeń. Jak takie gryzaki wpływają na zdrowie psa? Jak sytuacja z zębami - ryzyko ich złamania, starcia, zniszczenia szkliwa. Wszędzie można znaleźć opinie użytkowników, ale praktycznie niemożliwym jest znalezienie profesjonalnej opinii lekarzy weterynarii (w gabinecie weterynaryjnym, gdzie chodzę, byli wręcz zdziwieni, że poroże służy jako gryzak). Czy mogę prosić o odpowiedź na moje pytania? Czy jest szansa na pojawienie się artykułu na ten temat?

 
Opublikowany : 29/01/2020 10:15
Słowa kluczowe tematu
lek wet Katarzyna Hołownia-Olszak
Posty: 770
Ekspert
 

Dzień dobry.

Osobiście jestem przeciwna podawaniu kości lub kostnych tworów dla psów – połknięcie zbyt ostrych fragmentów może doprowadzić do przebicia żołądka, jelit, spowodować zaburzenia w perystaltyce przewodu pokarmowego. Owszem, poroże jest coraz bardziej popularne jako gryzak, również wśród moich pacjentów. Korzystanie z gryzaków bardzo często powoduje spowolnione odkładanie płytki nazębnej – ruchy żucia, zwiększony przepływ śliny i pobudzenie krążenia przez masowanie dziąseł sprawiają, że płytka bakteryjna dużo wolniej się osadza na szkliwie. Nie zaobserwowałam jednak spektakularnego efektu czyszczącego na zębach psów, które mają do dyspozycji poroże – efekty są porównywalne ze zwykłymi gryzakami stomatologicznymi. Jeśli chodzi o zajmowanie psu casu, myślę, że są bezpieczniejsze dla czworonoga metody – maty węchowe, kongi, zabawki logiczne. Jeśli jednak będzie się Pani decydowała na zakup poroża, proszę pamiętać, aby wybrać te, które jest zapakowane w szczelne opakowanie, wyczyszczone i zdezynfekowane, aby zminimalizować ryzyko rewolucji żołądkowych po kontakcie z porożem.

Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Forum weterynaryjne Co w Sierści Piszczy

 
Opublikowany : 03/02/2020 21:26

Odpowiedz

Twoje imię

Twój email

Tytuł *

Maksymalny dopuszczalny rozmiar pliku 25MB

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.