Hej. Mam taką sprawę. Parę miesięcy temu mój kot zaczął chorować. Wizyty u weterynarza, wyniki, sprawdzenie kału w stronę lambli - wszystkie wyniki dobre, lamblii brak, a kot dalej wymioty i biegunka. Nie miał zmian humoru ani apetytu ale chudł potwornie. Dostawał kroplówki itd. Po którejś serii kroplówek doktor dał probiotyki i kazał wrócić jakby kotu nie przeszło. Otóż nie przeszło. Wróciliśmy z pytaniami, czy on może być zarobaczony. Odpowiedz "a skąd on miałby robaki wziąć" lekko zbiła nas z tropu, ale kupiłam kropelki i gada odrobacxylam. Wszystko przeszło praktycznie po jednym dniu.
Dzisiaj rano zaczęły się ponownie delikatnie pokazywać objawy, jeszcze nie w dużym stopniu jak wcześniej, ale już wiem, że zaraz będzie to samo. Odrobacxylam go miesiąc temu, czy mogę powtórzyć odrobaczenie teraz?
Dzień dobry.
Najrozsądniej byłoby sprawdzić, czy aby na pewno przyczyną są pasożyty wewnętrzne - warto wykonać badanie kału, najlepiej z próbki zebranej z 3 kolejnych dni. Jeśli chodzi o poprawne odrobaczenie kota, przy podejrzeniu inwazji pasożytniczej warto powtórzyć odrobaczenie po 2 tygodniach od podania pierwszej dawki leku, wtedy zwiększamy szansę na pełne wyleczenie. Proszę jednak pamiętać, że opisywane przez Panią objawy są bardzo mało specyficzne, dlatego oprócz odrobaczenia warto upewnić się, czy kot nie cierpi z powodu zapalenia trzustki, stanu zapalnego żołądka, jelit, czy nie ma żadnej choroby ogólnoustrojowej a także czy spożywany przez niego pokarm aby na pewno jest odpowiedni, czy nie wywołuje alergii, nie jest za tłusty. Nie bez znaczenia jest stan uzębienia pupila - bolące zęby uniemożliwiają prawidłowe jedzenie, a często są pomijane w badaniu zwierzęcia. Odpowiadając na Pani pytanie - tak, może Pani podać dawkę leku odrobaczającego i powtórzyć podanie po dwóch tygodniach.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.