Powiadomienia
Clear all

Anaplazmoza

Avatar photo
 Domi
Posty: 1
Nowy użytkownik
Inicjator dyskusji
 

Witam,
Aktualnie to już nic pilnego bo niestety pies nie przeżył, ale chciałabym uzyskać informację:
1. Czy podczas anaplazmozy mogła również być jakaś inna współistniejąca choroba, która przyczyniła się do tak drastycznego przebiegu? (szybka hemoliza, wysoki współczynnik kreatyniny na początku diagnozy)
2. Czy pies mógł ulec zatruciu skoro nerki tak szybko wysiadły?
3. czy gdyby inny lekarz weterynarii zajął się naszym psem to miałby większe szanse na przeżycie np transfuzja na już albo porządne do żylne przepłukanie, pies był głównie leczony podskórnie?

Przebieg jego choroby wyglądał tak:
Pies rasy Border Collie, wiek 5 lat i 8 miesięcy, samiec, bez wcześniejszych problemów zdrowotnych
dzień 1: wróciliśmy z dalekiej podróży razem z psem do domu, zauwazyliśmy że pies ma zaparcia oraz brak apetytu, łaknienie w normie, siku również, wszystkie czynności wykonuje z mniejszym entuzjazmem niż dotychczas, podejrzewaliśmy że to choroba lokomocyjna lub przed podróza się najadł obficie i ma zaparcie z tego.
dzień 2:Zastanawiamy się czy jechać do weterynarza ale psu się poprawiło, zjadł niewielkie porcje jedzenia, aktywny fizyczni ale kupy wciąż nie zrobił
dzień 3: pies osowiały. Rano zabieramy go do weterynarza. Weterynarz robi mu badanie morfologii krwi. Czerwone ciałka krwi 5,04 (stwierdzony początek anemii), trombocyty 74 tys/mm3, Leukocyty 6 tys/mm3, Hematokryt 29,2%, AP 1200 U/L, Kreatynina 7,1 mg/dl, ALT 432, Bun 84 mg/dl. Badania wykazały anaplazmozę, na pozostałe choroby odkleszczowe wynik ujemny. dostał rokowania pozytywne, ustalono że jest na początku fazy rozwoju choroby o przebiegu ostrym. Zastosowano leki Synulox 1,5ml ml podskórnie, meloven podskórnie 1ml, Ferran 5 mg domięsniowo, catosal 1ml oraz płyn elektrolitowy 300ml podskórnie, recepta to unidox 2,5 tabletki po 2 w ciągu dnia (w formie zawiesiny)
dzień 4 : Pies bardzo słaby, oczy czerwone w wyniku wysokiej hemolizy, błony i skórka żółta, przestaje robić siku.
Morfologia: MCV 57 fL, MCH 24.1 pg, MCHC 42,2, erytrocyty 4.05, Hematokryt 23,1%, Hemoglobina 9,8 g/dl, Leukocyty 9,8 tys/mm3, trombocyty 64 tys
wszystko podskornie: synulox 3ml, tolfine 5ml, ferran domiesniowo 10ml, płyn wieloelktrolitowy 1000ml, duphalite 30 ml, renalvet 4 kapsułki, cerenia 4ml
dzień 5 (niedziela) Pojechaliśmy do innej kliniki najpierw na badania wstępne, potwierdzili anaplazmozę bez dodatkowych chorób odklesczzowych, erytrocyty przypominały strukrutę gąbki a nie dysków.
Jedziemy do banku krwi na tranfsuzje, znowu badania wstępne i przetaczanie krwi, Pies dostał osłonowe leki oraz na odrzucenie transfuzji. Po transfuzji pies dalej "bez życia".
Wieczorem dostał delikatnie apetyt, zjadł porcję mięsa, napił się. wieczorem robi siku. erytrocyty miał 3,3, trombocyty 22 tys
dzień 6: Pies bardzo słaby, wracamy do lekarza prowadzącego:
erytrocyty 2,43, Hematokryt 13,7%, Hemoglobina 5,9 g/dl, leukocyty 26,4, trombocyty 75 tys, hemoglobina 5,9, leukocyty 26,4 trombocyty 75 tys
Biochemia: Bun ponad 200 mg/dl, Glu 110mg, ALP poza skalę,, T-Pro 6,1, Alt 96, Cre 17,5 mg/dl
Odmówienie leczenia
Zadzwoniliśmy od innych weterynarzy potwierdzono niepracujące nerki. Musieliśmy się pogodzić że nie da się go nigdzie już leczyć.

 

 
Opublikowany : 04/09/2020 14:03
Słowa kluczowe tematu
lek wet Katarzyna Hołownia-Olszak
Posty: 777
Zaufany użytkownik
 

Dzień dobry.

Bardzo mi przykro, że spotkała Panią tak przykra sytuacja. Niestety, mimo starań, nie zawsze udaje nam się wygrać walkę z chorobą. Odpowiadając na Pani pytania, tak, istnieje możliwość chorób współistniejących w przebiegu anaplazmozy. Możliwe, że pies został zainfekowany dawno, tygodnie, miesiące od początkowych objawów, a do rozwoju objawów klinicznych doszło z powodu jakiegoś osłabienia organizmu, zatrucia pokarmowego. Na początku diagnostyki zauważalna jest podwyższona wartość kreatyniny – świadczy to o uszkodzeniu funkcji nerek, zwłaszcza w połączeniu z podwyższonym BUN (azot mocznikowy). Możliwe, że miało to związek z anaplazmozą, jednak równie prawdopodobne jest wcześniejsze uszkodzenie narządu i niewydolność nerek. Co do drugiego pytania, tak jak wspomniałam, możliwe, że nerki wcześniej zaczęły tracić swoją funkcjonalność, wcale nie musiało to być powiązane z anaplazmozą. Z pewnością rozwój objawów chorobowych przyczynił się do pogarszania funkcji tego narządu. Leczenie Pani pupila było przeprowadzone zgodnie z objawami i wynikami badań laboratoryjnych. Literatura donosi że unidox jest preparatem zalecanym w terapii zwierząt dotkniętych anaplazmozą. Płynoterapia podskórna jest efektowna, a w przypadku anemii nawet nieco bezpieczniejsza, niż dożylna. Transfuzję warto rozważać, gdy hematokryt spada poniżej 23%, zatem wcześniejsze jej przeprowadzenie nie miałoby większego uzasadnienia. Tak jak wspomniałam, bardzo mi przykro, że to Panią spotkało. Tutaj przebieg choroby był bardzo szybki, gwałtowny, objawy rozwinęły się piorunująco.

Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Forum weterynaryjne Co w Sierści Piszczy

 
Opublikowany : 15/09/2020 17:18

Odpowiedz

Twoje imię

Twój email

Tytuł *

Maksymalny dopuszczalny rozmiar pliku 25MB

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.