Dzień dobry,
jestem właścicielką 13-sto letniej spanielki. Suka nigdy nie rodziła.Niestety, ostatnia cieczka sporo się wydłużyła, dlatego udaliśmy się do weterynarza po poradę. Obecnie czekamy na wyniki badań krwi, ale lekarz nie wyklucza ropomacicza.
Jednak czy taka choroba może rozwijać się całkowicie bezobjawowo? Wydzielina, którą obserwujemy u suki to ewidentnie krew, pies ma apetyt, pije normalnie nie ma podwyższonej temperatury i nie jest osowiały.
Dzień dobry.
Ropomacicze raczej rzadko rozwija się bez żadnych objawów klinicznych, jednak czasem objawy te są bardzo delikatnie wyrażone. Pierwszym sygnałem do niepokoju jest własnie przedłużająca się cieczka, albo bardziej obfite niż zwykle krwawienie. Jeśli w tym czasie rogi macicy są pogrubione a w ich świetle jest widzialna treść na USG, pacjentkę należy włączyć do grupy ryzyka. Objawem, który najczęściej niepokoi opiekunów, jest zmniejszenie aktywności, zwiększenie ilości wypijanych płynów i oddawanego moczu (polidypsja i poliuria), spadek apetytu. Przy ropomaciczu otwartym obserwowany jest wypływ wydzieliny z dróg rodnych – może być krwisty (mylony z krwią), śluzowy, śluzowo – ropny. Przy ropomaciczu zamkniętym zauważalny może być zwiększony obrys jamy brzusznej – gromadząca się treść nie ma możliwości odpływu. Nawet u psów w takim wieku warto wykonać zabieg kastracji, czyli usunięcia jajników i macicy. Z każdą kolejną cieczką zwiększa się ryzyko wystąpienia hormonozależnych guzów na listwie mlecznej oraz wystąpienia ropomacicza. Warto zaplanować zabieg tak, aby nie był on zabiegiem ratującym życie (tak jak kastracja w trakcie ropomacicza).
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.