Powiadomienia
Clear all

Czy nadnercza mogą się zwiększać i zmniejszać?

Avatar photo
Posty: 2
Aktywny użytkownik
Inicjator dyskusji
 

Mój pies jest diagnozowany w kierunku zespołu Cushinga. Właściwie pierwszy raz badanie kortyzolu do kreatyniny robiliśmy jakieś 4 lata temu i wtedy współczynnik K miał wartość prawidłową, ale w badaniu USG lekarz opisał powiększenie nadnercza. Powtórzyliśmy USG po 6 mc i było to samo. Po około 2 latach od tego czasu ponownie miała badanie USG jamy brzusznej i wtedy lekarz stwierdził że nadnercza są normalnej wielkości. Nie mogłam w to uwierzyć i jakiś miesiąc później znowu zrobiłyśmy USG jamy brzusznej, ale u lekarki i na sprzęcie na którym dwa poprzednie badania były robione i o dziwo, potwierdziła że nie widać powiększenia nadnercza. Jako, że pies ma już 11 lat to co roku lub co 6 mc robimy kontrolne badania w tym USG i teraz z kolei wyszło powiększenie nadnercza. Oprócz tego w wynikach krwi pies ma podwyższony znacznie poziom fosfatazy zasadowej, lekko obniżone CK, lekko podwyższone GGTP (tu wspomagaliśmy wątrobę przez jakiś czas i czynnik ten spadał), lekko obniżone chlorki i sód (całe życie tak miewała okresowo) i WBC 5,30. Teraz jak ponownie zrobiłam badanie stosunku kortyzolu do kreatyniny to współczynnik K wychodził już powyżej normy. Inne badania nie były robione. Tak się zastanawiam czy mogą być inne przyczyny wzrostu kortyzolu we krwi niż Cushing? A jeśli tak to jakie? Czy nadnercza mogę się tak powiększać i zmniejszać?

 
Opublikowany : 24/07/2022 09:53
lek wet Katarzyna Hołownia-Olszak
Posty: 779
Ekspert
 

Dzień dobry.

Aby jednoznacznie wykluczyć lub potwierdzić chorobę Cushinga, warto wykonać test stymulacji ACTH albo test hamowania niskimi dawkami deksametazonu. Dzięki wynikom tych testów można ustalić z dużą pewnością, czy pies ma problem z odpowiednim funkcjonowaniem nadnerczy, czy też nie. Wymienione przez Panią parametry mogą, ale nie muszą jednoznacznie wskazywać na zespół Cushinga, ich wyniki nie potwierdzają jednoznacznie konieczności wprowadzenia odpowiedniej terapii. Jeśli chodzi o inne możliwości podnoszenia się poziomu kortyzolu to przede wszystkim stres – parametr ten znacząco rośnie u zwierząt, które są rozemocjonowane, zestresowane, lękliwe. Może podnosić się w czasie przyjmowania preparatów sterydowych, ale także u zwierząt z cukrzycą oraz otyłych.

Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszaklekarz weterynarii.

Forum weterynaryjne Co w Sierści Piszczy

 
Opublikowany : 29/07/2022 08:52

Odpowiedz

Twoje imię

Twój email

Tytuł *

Maksymalny dopuszczalny rozmiar pliku 25MB

 

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.