Powiadomienia
Clear all

Krawy stolec- prosze o pomoc

Co w Sierści Piszczy logo
Posty: 3
Aktywny użytkownik
Inicjator dyskusji
 

Witam, 

Od miesiąca mam problem ze swoim 5-miesiecznym buldogiem francuskim.  Podczas drugiej "kupy" naprężał się i pojawiało sie troche krwi wymieszane ze sluzem i kałem, teraz zdarza sie takze troche krwi podczas pierwszej kupy. Kupa jest brązowa, czesto luzna ze swieżą czerowno/rożowa krwią. Zdarza sie tak za kazdym razem. Piesek był  odrobaczany, dostal trzy dawki "Betamoxu", badanie krwi wykazalo nie znaczme odchylenie wskaznikow watrobowych, weterynarz powiedzial ze jak na jego wiek jest ciut za duze, ale nie ma objaw uszkodzen watroby, - jest to nie znaczne odchylenie jak na jego wiek i przepisal Cyclonamine na krwawienie oraz suplementy na odbudowe watroby. Badanie kału nie wykazalo zadnych pasozytow,  usg nie wykazalo nic ale piesek nie był na czczo. Przyjmuje teraz Sulfasalazin gdyz weterynarz stwierdzil ze to moze byc zapalenie jelita w odcinku okreznicy, prostnicy, bo objawy pasuja oraz ze to typowe dla jego rasy. Mija trzecia doba przyjmowania leku i nie ma ani trochę poprawy.  Przyjmuje karme Hill i/d  dla psow z zaburzeniami przewodu pokarmowego. Juz nie wiem co mam robic, w jaka  strone isc, jakie badania zrobic by pomoc mojemu maluchowi. Bardzo proszę o pomoc, wskazówki, pomysły w jakim kierunku iść, co może mu dolegać. Pozdrawiam. 

 
Opublikowany : 18/07/2019 22:07
lek wet Katarzyna Hołownia-Olszak
Posty: 773
Ekspert
 

Dzień dobry.

Biegunki u młodych psów to ostatnio bardzo częsty problem, który dotyka przedstawicieli wielu ras. Obecność krwi w kale mogłaby wskazywać na obecność Giardia spp. Jest to pasożyt, który żyje w ścianie jelita, konkretnie w kosmkach jelit. Namnaża się tam, powoduje mikrourazy i w efekcie krwawienie do światła jelita. Nie działają na niego klasyczne środki odrobaczające. Myślę, że warto wykonać test na obecność Giardii u Pani pupila. W dalszej kolejności sugerowałabym wykonanie rozszerzonego badania krwi, które obejmowałoby oznaczenie poziomu kwasu foliowego i witamin z grupy B. Zaburzenia w obrębie tych dwóch parametrów mogą sugerować podejrzenie SIBO, czyli przerostu flory bakteryjnej jelit. Myślę, że dobrym pomysłem byłoby wykonanie wymazu z prostnicy i ocena, czy nie są tam obecne przetrwalniki Clostridium spp. W dalszym postępowaniu warto by wykonać dokładne, szczegółowe USG, ale na przegłodzonym pacjencie, by dokładnie ocenić cały przewód pokarmowy. Do czasu ustalenia konkretnej diagnozy, wskazana jest dieta dla psów z problemami gastrycznymi oraz stosowanie probiotyków, aby nie wyjałowić organizmu. Proszę porozmawiać o tych badaniach ze swoim lekarzem prowadzącym, wymienione przeze mnie badania to tylko sugestia, ponieważ bez dokładnego badania klinicznego nie da się zdiagnozować pacjenta w prawidłowy sposób.

Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Forum weterynaryjne Co w Sierści Piszczy

 
Opublikowany : 22/07/2019 08:31
Co w Sierści Piszczy logo
Posty: 3
Aktywny użytkownik
Inicjator dyskusji
 

@katarzynaholownia

Witam 

 

Na wstepie bardzo dziekuje za sugestie odnoscnie przyczyn kondycji mojego pieska. Dostalam scan wynikow krwi i parametry sa tak dobre jak zostalo mi powiedziane, czy moga o czyms swiadcyc badz jakies leki wplynac na te parametry jak np tabletki na odrobaczenie ? Zamiescilam link do wynikow ponizej 😉

 

Pozdrawiam

 

https://drive.google.com/file/d/0BykOlfh--QrzdFc2amhaWFBIV2hKTERFcDNucFFpdUZiUjBN/view?usp=sharing

 
Opublikowany : 22/07/2019 22:51
lek wet Katarzyna Hołownia-Olszak
Posty: 773
Ekspert
 

@camillkaa

Dzień dobry.

Wyniki nie są najlepsze – fosfataza i ALT są znacząco podniesione. ALT , czyli aminotransferaza alaninowa, podnosi się w przypadku zmiany przepuszczalności błony komórkowej hepatocytów (regeneracja, naprawa komórek uszkodzonych). Rośnie także w przypadku ostrego uszkodzenia wątroby. Jeśli chodzi o fosfatazę zasadową rośnie w przypadku upośledzonego odpływu żółci, ale też przy podawaniu leków sterydowych. Podniesienie obu tych parametrów może sugerować jakiś stan zapalny w obrębie wątroby. Proszę przemyśleć wykonanie u pieska dokładnego badania USG – dobrze byłoby sprawdzić, czy wątroba jest prawidłowo ukształtowana, czy nie występuje w niej żadna wada, która powoduje jej upośledzone funkcjonowanie.

Pozdrawiam serdecznie, lek. wet. Katarzyna Hołownia-Olszak

Forum weterynaryjne Co w Sierści Piszczy

 
Opublikowany : 24/07/2019 07:01
Co w Sierści Piszczy logo
Posty: 3
Aktywny użytkownik
Inicjator dyskusji
 

@katarzynaholownia

Witam

wczoraj bylismy na konsulatcji z innym lekarzem wet. i tez sugeruje dolegliwosc watroby. na poczatek zostala zapisana karma dla psow z problemami watroby, czy sa jakies badania ktore mogly by potwierdzic taka  diagnoze, nadmienie ze lekarz nie zobaczyl nic niepokokojacego w usg jamy brzusznej, pies byl przeglodzony podczas wykonywania badania. 

 

Pozdrawiam i dziekujemy za wskazowki 😉 

 
Opublikowany : 24/07/2019 17:13
lek wet Katarzyna Hołownia-Olszak
Posty: 773
Ekspert
 

@camillkaa

Dzień dobry.

Jeśli lekarz nie stwierdził nic niepokojącego w budowie wątroby oraz innych narządów to i tak warto powtórzyć badanie za około 3 miesiące. Stosowanie karm specjalistycznych z pewnością poprawi wyniki pacjenta i polepszy jego samopoczucie. Jest kilka badań, które pomagają ocenić funkcjonowanie wątroby. Oprócz tych, które Państwo już wykonaliście można jeszcze oznaczyć bilirubinę (jej wzrost oznacza zastój żółci, spowodowany przez niedrożność przewodów żółciowych lub zaburzenia czynności hepatocytów), gamma-glutamylotransferazę (GGT, jego wzrost również może świadczyć o zastoju żółci, wskazuje także na przewlekłe zapalenie wątroby). Oznaczenie poziomu albumin określi zdolność syntetyczną wątroby. Proszę porozmawiać ze swoim lekarzem prowadzącym o możliwości wykonania tych badań. Może warto skonsultować przypadek pupila z lekarzem specjalistą w dziedzinie gastroenterologii?

Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Forum weterynaryjne Co w Sierści Piszczy

 
Opublikowany : 27/07/2019 09:47

Odpowiedz

Twoje imię

Twój email

Tytuł *

Maksymalny dopuszczalny rozmiar pliku 25MB

 

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.