Powiadomienia
Clear all

Niedokrwistość i chora łapka

Avatar photo
Posty: 1
Nowy użytkownik
Inicjator dyskusji
 

Dzień dobry,

od 3 tygodni mój piesek (7 miesięcy, west highland white terrier ) ma znacznie zaczerwienienie na tylnej łapce. Byłem już 2 krotnie u weterynarza który twierdzi że jest lepiej ( a nie jest, jest znacznie gorzej) przepisał maść na nóżkę która nie przynosi większych efektów(po 2tyg stosowania), i oczywiście sam weterynarz nie jest w stanie stwierdzić co jest przyczyną, wykonałem dwa badania czyli morfologia podstawowa oraz pełna w której wyniki były sprawdzane "ręcznie", skan również znajduje się poniżej, weterynarz stwierdził niedokrwistość i teraz piesek przyjmuje żelazo i witaminy B12, moje pytanie jest następujące czy niedokrwistość ma związek z jego łapką? co może być powodem że pojawiło się tak spore zaczerwienienie na jednej łapce?

 
Opublikowany : 15/03/2023 00:26
 

Witam serdecznie Panie Szymonie 

Trochę za mało danych Pan przekazał, by nakierunkować Pańskie myślenie na przypuszczalnie odpowiednie tory.

Może określę to tak:

1. Zaczerwienienie skóry u pacjenta może mieć charakter zapalny i to jest podstawowa i bardzo częsta przyczyna. Zaczerwienienia (z łac. rubor) pojawia się wówczas, gdy w tkance podskórnej i/lub w skórze właściwej dochodzi do reakcji zapalnej, w której biorą udział mediatory zapalenia powodujące zwiększenie ukrwienia chorego miejsca tzw. hyperemię, co to oznacza? Oznacza to, że na pieska działają czynniki odpowiedzialne za wytwarzanie tych substancji, mogą być to alergeny (alergiczne zapalenie skóry), substancje chemiczne powodujące kontaktowe zapalenie skóry. Cechą rozpoznawczą z punktu widzenia właściciela jest wówczas świąd. Pytanie czy piesek nie wylizuje tej okolicy? Może to robić także podczas  Pańskiej nieobecności (ale widzimy wówczas mokrą sierść wokoło), może wygryzać to miejsce ..... Takiemu stanowi może towarzyszyć bakteryjne powierzchowne zapalenie skóry, albo też ciało obce wbite w tkankę podskórną...

2. Bardzo rzadko z punktu widzenia patofizjologii przyczyną może być idiopatyczne (a więc o źródle bliżej nie poznanym) rozszerzenie naczyń włosowatych skóry. To jest teoria, której nie widziałem w pracy klinicznej, ale  punktu widzenia fizjologii realna.

 

Rasa pieska, która Pan posiada jest obarczona genetycznie  atopią ( a więc alergią na alergeny środowiskowe) jeśli tak jest czeka Pana kontrola/monitoring tej choroby przez długi okres czasu. 

Pozdrawiam serdecznie

lek. wet Dariusz Gurdała

 
Opublikowany : 15/03/2023 20:43
lekarz weterynarii Julia Kostrzewa
Posty: 39
Ekspert
 

Szanowny Panie,
Nie wiem jak wygląda zaczerwienienie na łapie u Pana psa, dlatego ciężko odpowiedzieć mi jednoznacznie na to pytanie. Na pewno niepokojąca jest anemia (i jeśli dodatkowo jest niedobór witamin B12 to trzeba to leczyć). Dodatkowo u Pańskiego psa występuje również stan zapalny (tak wynika z morfologii). Nie wiem jakie dodatkowe objawy ma Pański pies- czy łapa jest jedynie zaczerwieniona, czy też pies uporczywie ją liże (co może świadczyć o świądzie). Dodatkowo czy zdarzają się u Pańskiego psa biegunki i czy prawidłowo przybiera na wadze- witamina B12 wpływa na prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego, a w przypadkach niedoborów mamy często sytuacje, w której u psa występują tak zwane enteropatie (czyli patologiczne zmiany w obrębie jelita, prowadzące do zapalenia i zmniejszenia zdolności wchłaniania). Anemia, stan zapalny i niedobór witaminy B12 u Pańskiego psa na wypływ na spadek jego odporności. To często prowadzi (szczególnie u psów ras białych- czyli między innymi u west highland white terrierów) do nadmiernego namnażania grzybów Malassezia pachydermatis. Objawia się to między innymi zmianą zabarwienia łap (początkowo może być to jedna łapa , natomiast może postępować na pozostałe łapy oraz brzuch). Kolor łap jest początkowo czerwony, w zaawansowanych przypadkach może zmienić zabarwienia na rudy/ brązowy. Ciężko mi powiedzieć, czy akurat to jest powodem zaczerwieniania łap u Pańskiego psa (ponieważ jak wspomniałam wyżej nie widziałam jej i nie badałam tego pacjenta), ale jeśli jest to ta przyczyna, to może mieć to związek z niedoborami, z którymi boryka się Pana pies. W Pana przypadku zalecałabym dodatkowo konsultacje z lekarzem weterynarii, który zajmuje się dermatologią, aby mógł dokładnie zdiagnozować ten problem i wprowadzić dodatkowe leczenie w tym kierunku.
Pozdrawiam, lekarz weterynarii, Julia Kostrzewa.

 
Opublikowany : 25/04/2023 06:25

Odpowiedz

Twoje imię

Twój email

Tytuł *

Maksymalny dopuszczalny rozmiar pliku 25MB

 

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.