Powiadomienia
Clear all

Niski cukier u psa z padaczką

Avatar photo
Posty: 1
Nowy użytkownik
Inicjator dyskusji
 

Witam,

mój psi mieszaniec senior który ma ok 7-10 lat (podaję widełki wieku ponieważ adoptowałam go ze schroniska gdy ponoć miał 2 lata ,ale niezależny lekarz od razu stwierdził że miał wtedy min. 5 lat). Trzeciego dnia po adopcji miał pierwszy atak padaczki (skurcze mięśni, szczękościsk, bez oddawania moczu i bez utraty przytomności). Od razu skonsultowałam to z lekarzami, ale stwierdzili, że ze względu na to, że atak był krótki (ok 5 min) oraz badania krwi były w normie to nie wdrażamy leczenia. Ataki powtarzały się cyklicznie co 2-3 miesiące, zazwyczaj po sytuacjach potencjalnie stresowych. Zmieniłam lekarzy i po ponownych badaniach (które też były w normie) jednak zostało wdrożone leczenie (Phenoleptil 2x 12.5 mg). Przez rok było ok, później znów zaczęły się częściej powtarzać ,więc zwiększyliśmy do 2x25 mg i tak mamy do dzisiaj. Ataki nadal się pojawiają, raz na pół roku, tak samo lekkie.

We wrześniu przy okazji kontrolnych badan morfologii (żeby sprawdzić głównie poziom wysycenia leku oraz stan wątroby) wyszła bardzo nisko glukoza (1.04 mmol/l) oraz fruktozamina 206.9 umol/l. Zostałam poproszona ,żeby przyjechać na ponowne badanie samym glukometrem i wynik wyszedł lepszy, ale nadal dość niski 64 mg/dl. Jako, że gabinet czynny jest dopero od 11 i muszę tam dojechać autem, to lekarz tłumaczył mi, że niskie wyniki mogą być spowodowane po prostu przeglodzeniem i stresem (piesek je śniadanie zazwyczaj ok 8 rano). Lekarz zasugerował jednak, żeby pożyczyć od kogoś glukometr i samemu  w domu mierzyć (żeby te niekorzystne czynniki wyeliminować). W końcu udało mi się pożyczyć sprzęt i od 14 listopada codziennie mierzę poziom cukru.

Wyniki poniżej (mg/dl) licząc od 14.11.2020

71/33/71/77/91/67/45/54/39

według norm, poprawny wynik powinien być między 70 a 120 mg/dl, więc wychodzi na to, że tylko w ciągu 4 dni miał glukozę w normie.

Zachowanie pieska nie budzi żadnych zastrzeżeń. Jak zwykle w dzień dość dużo śpi, na dwór chętnie wychodzi (ten psiak uwielbia jesień i zimę więc nawet troszkę pobiega i nie bardzo chce wracac do domu). Normalnie się załatwia, normalnie je (brit care senior namoczony uprzednio /saszetki active pet/ gotowane mięso; jedzenie podzielone na 3-4 mniejsze posiłki, łącznie nie przekraczam zalecanych ilości), normalnie (jak na niego) pije wodę. Odkąd go mam to wydaję mi się, że mało wody pije,  ale może tentyp tak ma. Jak widzę, że nie ubywa z miski to sama 'z dłoni' mu podaję. Wtedy chętniej chociaż obliże mi rękę z wody niż sam zanurzy pyszczek.

Czy tak niski cukier jest wynikiem złej diety? Problemów z nerkami i brakiem odpowiedniego nawodnienia? Przyjmowanym lekiem? Innymi niewykrytymi jeszcze chorobami?

Dodam jeszcze, że piesek wykastrowany, z nadwagą (waży ok 19 kg podczas gdy powinien 15-16, przytył 2 kg odkąd przyjmuje leki ), ma tendencję do tłuszczaków.

Z góry dziękuję za jakiegokolwiek rady. Oczywiście z wynikami z glukometru udam się w tym tygodniu do swojego weterynarza ale chciałabym zasięgnąć drugiej opinii.

 
Opublikowany : 22/11/2020 18:39
Słowa kluczowe tematu
lek wet Katarzyna Hołownia-Olszak
Posty: 777
Zaufany użytkownik
 

Dzień dobry.

Cieszę się, że wdrożono leczenie przeciwpadaczkowe, 5 minut to wcale nie jest krótki atak. Proszę porozmawiać ze swoim lekarzem prowadzącym o preparatach w formie wlewek doodbytniczych, które można podawać do przerwania ataku padaczkowego. Jeśli chodzi o tak niski poziom glukozy, czyli hipoglikemię, jest kilka przyczyn, które warto rozważyć. Pierwszą z nich jest zbyt wysoki poziom insuliny we krwi, czyli nieprawidłowa praca trzustki. Zdarza się to w przypadku zmian nowotworowych w obrębie tego narządu. Zaburzenia w funkcjonowaniu nadnerczy są kolejną przyczyną niskiego poziomu glukozy. Proszę zastanowić się, czy pies nie spożywa ksylitolu, w jakiejkolwiek postaci – dla ludzi ta substancja jest zalecana jako „zdrowa”, jednak dla psów bywa toksyczna i może spowodować hipoglikemię. Również zmiany w miąższu wątroby mogą być powodem zbyt niskiego poziomu glukozy we krwi. Obniżona fruktozamina może być efektem obniżonej glukozy – parametr ten rośnie najbardziej wtedy, gdy dobowe wahania poziomu glukozy są duże. Fałszywie obniżona fruktozamina może być efektem obniżenia poziomu białka i albumin, a także nieprawidłowości w funkcjonowaniu wątroby. Z pewnością warto upewnić się, że wyniki Pani pupila nie odbiegają od norm, a jego trzustka funkcjonuje prawidłowo.

Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Forum weterynaryjne Co w Sierści Piszczy

 
Opublikowany : 25/11/2020 20:56

Odpowiedz

Twoje imię

Twój email

Tytuł *

Maksymalny dopuszczalny rozmiar pliku 25MB

 

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.