Witam. Jestem właścicielką 4letniego mieszańca. Neo ma padaczkę. Od dłuższego czasu przyjmuje leki. Dokładniej roztwór - bromek 2,5ml dziennie, pexion 2 razy dziennie po pół tabletki, luminal również 2 razy dziennie. Dodatkowo przyjmuje też 1,5 tabletki na wątrobę, raz dziennie. Ataki występują średnio co trzy tygodnie. Nie trwają długo, około 2min, ale bywa, że jest ich nawet do 12 w ciągu jednego dnia. Chcialam zapytac czy sa jakies leki dla psow, które sprawiłyby, że ataki padaczki będą występowały rzadziej? Szukałam informacji w Internecie, ale na każdej stronie jest to samo, nie ma konkretnie nazw leków, żadnych informacji poza tym co to jest padaczka, fazy choroby itd.
Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam.
Dzień dobry.
Niestety nie każda padaczka idiopatyczna (bo zakładam, że na taką formę choroby cierpi Pani pies i inne możliwe przyczyny choroby zostały wykluczone) jest łatwa w leczeniu. Zawsze dąży się do ograniczenia ilości występowania ataków do minimum, jednak nie zawsze jest możliwe ich całkowite wyeliminowanie.
Czasami u psów obecna jest padaczka lekooporna. Ponadto przy późnym wprowadzeniu leków ataki są trudniejsze do opanowania, ponieważ każdy napad powoduje wystąpienie nieodwracalnych mikrourazów w mózgu. Dlatego tak ważne jest przystąpienie do leczenia już po zaobserwowaniu pierwszych ataków. Oczywiście w przypadku Pani psa można próbować modyfikować leczenie, spróbować zwiększyć dawki, o ile nie są już maksymalne, proponuję także wykonać oznaczenie stężenia bromku i fenobarbitalu we krwi. Można także spróbować podawać inne leki przeciwpadaczkowe.
Proponuję także wykastrować psa, może to trochę zmniejszyć częstotliwość ataków. Jeśli chce Pani gruntownie ustalić przyczynę można udać się z psem do dr Marcina Wrzoska, neurologa z kliniki na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej we Wrocławiu. W klinice możliwe jest wykonanie obrazowania głowy metodą rezonansu magnetycznego, badania płynu mózgowo rdzeniowego, badania elektroencefalograficznego (EEG) oraz badanie wolumetryczne poszczególnych struktur mózgowia. Konsultacja u dr Wrzoska, jednego z najlepszych neurologów w Polsce powinna pomóc w ustaleniu rozpoznania i w modyfikacji leczenia.
Pozdrawiam, lek. wet. Magda Zdanowska.