Powiadomienia
Clear all

Rak kości

Avatar photo
Posty: 1
Aktywny użytkownik
Inicjator dyskusji
 

Witam, czy mógłbym prosić o pomoc w stwierdzeniu co może być pieskowi na podstawi RTG? Dwóch weterynarzy trochę różne wnioski wyciąga na podstawie zdjęcia. Prawdopodobnie będzie trzeba pobrać krew i wycinek kości ale staram się jeszcze zasięgnąć wiedzy u różnych źródłach.

 
Opublikowany : 09/10/2018 22:11
Lek. wet. Magda Zdanowska
Posty: 338
Ekspert
 

Dzień dobry.

Kość na obrazie radiologicznym wygląda niepokojąco, może to być niestety rozrost nowotworowy. Poważne, długo trwające zapalenia także mogą powodować rozrost i lizę tkanki kostnej, jednak jednoznaczną odpowiedź da nam biopsja kości.

Proponuję więc wykonać szybko to badanie, bo jeżeli jest to faktycznie nowotwór, należy amputować kończynę.

Pozdrawiam, lek. wet. Magda Zdanowska.

Forum weterynaryjne Co w Sierści Piszczy

 
Opublikowany : 16/10/2018 21:00
Avatar photo
Posty: 1
Nowy użytkownik
 

Dzień dobry, dołączam do pytania. Zrobieno zdj RTG (pies trochę utykał). Na zdj. wyszedł śrut. Ale są też widoczne dziwne rozbłyski wzdłuż jednego palca. Po wyjęciu śrutu rana się zagoiła a następnie po miesiącu znowu łapa spuchła. Pojawił się stan zapalny.

 
Opublikowany : 09/10/2023 19:47
lek wet Katarzyna Hołownia-Olszak
Posty: 770
Ekspert
 

Dzień dobry.

Jeśli pytanie brzmi "czy to zmiana nowotworowa" - po zdjęciu ciężko jednoznacznie to określić. Nie wiadomo, jak długo śrut tkwił w łapce, mógł zdecydowanie spowodować przebudowę tkanek w tej okolicy i przyczynić się do powstania zmian zwyrodnieniowych. Warto obejrzeć dokładnie łapkę i sprawdzić, czy nie ma odczynu na nici, czy nie ma żadnej rany na spodniej części śródręcza. Jeśli po zabiegu usunięcia śrutu pupil nie czuje się lepiej i znowu pojawił się obrzęk, stan zapalny, bolesność łapki, warto powtórzyć wykonanie zdjęć, aby zobaczyć, jak aktualnie wyglądają kości i w razie potrzeby pobrać wycinki kości do badania histopatologicznego. Do czasu ustalenia terminu wizyty u lekarza prowadzącego, proszę ograniczyć ruch i unikać dłuższych spacerów, by nie nadwyrężyć łapki.

Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Forum weterynaryjne Co w Sierści Piszczy

 
Opublikowany : 11/10/2023 21:04

Odpowiedz

Twoje imię

Twój email

Tytuł *

Maksymalny dopuszczalny rozmiar pliku 25MB

 

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.