Powiadomienia
Clear all

Streptococcus dysgalactiae w oku psa

Avatar photo
Posty: 6
Aktywny użytkownik
Inicjator dyskusji
 

Witam.Mój piesek,suczka ma w oku bakterię streptococcus dysgalactiae (wzrost ++++)której nie mogę jej wyleczyć.Trzy pojemniczki gentamycyny w kroplach do oczu,potem krople do oczu Tobrex.Nie pomogło,lekarz weterynarii zrobił sam jakieś krople do oczu.Zero wyleczenia.Zrobiłem wymaz na obecność bakterii i wyszło jak w tytule.Lekarz zalecił przemywanie herbatą i antybiotyk Clavubactin vet.50/12,5mg dwa razy dziennie przez 10 dni.Niewiele pomogło,sam nie wiem jak dalej leczyć moją pupilkę.Poradzcie,co robić.

 
Opublikowany : 14/06/2018 08:18
Lek. wet. Magda Zdanowska
Posty: 338
Ekspert
 

Dzień dobry.

Jakie suczka ma objawy?

Czy jest obecny wypływ z oka i jakiego zabarwienia?

Czy były wykonywane podstawowe testy okulistyczne (test Schrimmera, fluoresceinowy)?

W jaki sposób został wykonany wymaz i w jakim laboratorium robiony był posiew?

Proszę ponadto o przesłanie skanu posiewu, nie wiem jak wygląda antybiogram. Proszę nie przemywać oczu herbatą, do tego celu służy jałowy roztwór fizjologiczny.

Pozdrawiam, lek. wet. Magda Zdanowska.

Forum weterynaryjne Co w Sierści Piszczy

 
Opublikowany : 16/06/2018 08:00
Avatar photo
Posty: 1
Nowy użytkownik
 

Dzień dobry,dziękuję za odpowiedź oraz chęć pomocy.
A więc po kolei.Suczka nie ma wyraźnego wycieku z oka.Występuje duże zaczerwienienie wnętrza dolnej powieki oraz mniejsze górnej.Psina również ma to oko jakby podpuchnięte,zwęrzone.Zbiera się również w oku niewielka szara maź którą wymywam przepłukując oko.Żadne badania okulistyczne oraz testy nie były wykonywane.Z racji mojej pracy w szpitalu sam zasugerowałem lekarzowi weterynarii zrobienie wymazu z oka.Koleżanka,kierowniczka bakteriologi zrobiła jej wymaz z oka sterylnym patyczkiem i zrobiła posiew oraz antybiogram.Wynik podała telefonicznie lekarzowi gdyż ściśle z nim współpracuje z racji swojego działania w kwestii pomocy psiakom w schronisku.
Mam wrażenie że lekarz z którego usług korzystam podchodzi do leczenia zwierząt obojętnie.Obecnie przemywam psinie oko płynem Natrium chloratium 0,9% Kabi gdyż zauważyłem że przemywanie herbatą nie przynosi efektu.Wygląda na to że będę musiał zmienić lekarza i pojechać kilkadziesiąt kilometrów od mojej mieściny do kliniki weterynarii.
Mam dwa przygarnięte pieski,ta suczka była nietrafionym prezentem dla dziecka i była poniewierana,zabrałem ją w listopadzie ubiegłego roku gdy miała prawie cztery miesiące i do tej pory boi się głośnej rozmowy.
Jeszcze raz dziękuję,pozdrawiam serdecznie.

 
Opublikowany : 16/06/2018 16:48
Lek. wet. Magda Zdanowska
Posty: 338
Ekspert
 

Dzień dobry.

W chorobach oczu bardzo ważne jest wykonanie pełnego badania okulistycznego przez lekarza. Infekcja bakteryjna może być wtórna do podstawowej przyczyny choroby, na przykład zespołu suchego oka, grudkowego zapalenia trzeciej powieki czy nieprawidłowości anatomicznych.

W weterynarii bardzo rzadko wykonuje się posiewy z rogówki czy spojówek. Jednak przemywanie herbatą to błąd, także krople z gentamycyną są już praktycznie niestosowane, bo zdecydowana większość bakterii wykazuje na nią oporność.

Można więc założyć, że leczenie dopiero zaczęło się od leku Tobrex. Może zbyt krótko lub rzadko wpuszczał Pan krople?

W pierwszych dniach należy u psów krople podawać co 2 – 3 godziny, potem minimum 4 razy dziennie.

Najlepiej dobrać antybiotyk w kroplach do antybiogramu i podawać 4 – 6 razy dziennie do worka spojówkowego minimum przez 4 tygodnie.

Antybiotyk doustnie także należy podawać najlepiej minimum 2 tygodnie, jednak najważniejsza jest terapia miejscowa.

Skoro problem dotyczy głównie powiek może warto zastosować antybiotyk w maści do stosowania do oka. Jeśli zostałby wykluczony wrzód warto początkowo zastosować krople z dodatkiem leków przeciwzapalnych. Jeśli dodatkowo doszło do zespołu suchego oka należy podawać sztuczne łzy, np. Hyabak.

Obawiam się jednak, że faktycznie powinien Pan pojechać na konsultację do okulisty, bo bez fachowego badania okulistycznego ciężko jest wdrożyć prawidłowe leczenie tak, żeby wyleczyć i nie zaszkodzić psu.

Pozdrawiam, lek. wet. Magda Zdanowska.

Forum weterynaryjne Co w Sierści Piszczy

 
Opublikowany : 17/06/2018 12:55
Avatar photo
Posty: 6
Aktywny użytkownik
Inicjator dyskusji
 

Dzień dobry
Dziękuję za odpowiedź,jutro sprawdzę antybiogram na bakteriologii więc postaram się go przedstawić.Wygląda jednak że będę musiał pojechać z pieskiem gdzieś dalej.
Pozdrawiam-Józef

 
Opublikowany : 17/06/2018 18:05
Avatar photo
Posty: 6
Aktywny użytkownik
Inicjator dyskusji
 

Dzień dobry.
Koleżanka z bakteriologii przedstawiła mi antybiogram.Po konsultacjach zaproponowano mi do stosowania krople o nazwie MAXITROL.
Mam pytanie:czy po zakropieniu oka maxitrolem mogę po jakimś czasie przemywać psiakowi oczko jałowym roztworem.
Pozdrawiam-Józef

 
Opublikowany : 19/06/2018 08:56
Lek. wet. Magda Zdanowska
Posty: 338
Ekspert
 

Dzień dobry.

Przemywanie gałki ocznej i worka spojówkowego ma na celu usunięcie wydzieliny, tak aby nie dochodziło do wtórnych zakażeń, nadżerek oraz ułatwić penetrację leku w kroplach.

Zwykle po porannym przemyciu (oczyszczeniu) oka nie ma potrzeby ponawiania zabiegu w trakcie dnia.

Jeśli jednak zbiera się ponownie wydzielina należy faktycznie przepłukać oko. Ważne jednak, aby lek w kroplach podawać po przepłukaniu, nie na odwrót. Płucząc oko po podaniu kropli, wypłukuje się lek.

Tak więc reasumując: proszę płukać, jeśli jest widoczna wydzielina, po przepłukaniu wpuścić kroplę Maxitrolu, jeśli nie zbiera się ponownie w trakcie dnia wypływ patologiczny, wystarczy ponowne podanie leku, bez wcześniejszego płukania.

Pozdrawiam, lek. wet. Magda Zdanowska.

Forum weterynaryjne Co w Sierści Piszczy

 
Opublikowany : 20/06/2018 06:31
Avatar photo
Posty: 6
Aktywny użytkownik
Inicjator dyskusji
 

Dzień dobry.
Dziękuję za pomoc i porady.Poinformuję o przebiegu kuracji mojego pieska.
Gdyby była potrzebna porada w kwestii naprawy awarii sprzętu AGD służę bezinteresowną pomocą.
Pozdrawiam-Józef

 
Opublikowany : 20/06/2018 17:52
Avatar photo
Posty: 6
Aktywny użytkownik
Inicjator dyskusji
 

Dzień dobry,piesek wyleczony,oko ma już zdrowe.Dziękuję za okazaną pomoc.

 
Opublikowany : 22/07/2018 10:15
Avatar photo
Posty: 6
Aktywny użytkownik
Inicjator dyskusji
 

Aha,jeszcze jedno.Kliknąłem za szybko w jakąś informację o odmowie porad lekarza weterynarii.Nie wiem o co chodzi z tą odmową.

 
Opublikowany : 22/07/2018 10:24
Co w Sierści Piszczy logo
Posty: 72
Ekspert
 

Dzień dobry.

Wszystko w porządku, chodzi o to, że teraz nie będzie Pan otrzymywał powiadomień od Co w Sierści Piszczy. Jeśli zmieni Pan zdanie, prosimy o kontakt mailowy - kontakt@cowsierscipiszczy.pl

Pozdrawiamy serdecznie i życzymy miłego dnia 🙂

 
Opublikowany : 23/07/2018 19:05

Odpowiedz

Twoje imię

Twój email

Tytuł *

Maksymalny dopuszczalny rozmiar pliku 25MB

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.