Powiadomienia
Clear all

Kocia żałoba

Avatar photo
Posty: 1
Nowy użytkownik
Inicjator dyskusji
 

Szukam pomocy w związku z utratą jednego z ukochanych kotów. W październiku ubiegłego roku wraz z chłopakiem zaadoptowaliśmy dwa kociaki - starszy kociak miał wówczas ok 5 miesięcy a młodsza kicia 3-miesiące. Kociaki były z dwóch różnych schronisk, w domu pojawiły się tego samego dnia, bardzo szybko się zaakceptowały. Były nierozłączne do czasu aż kicia zaczęła się wycofywać w związku z chorobą - zdiagnozowano u niej FIP, rokowanie było na tyle niepomyślne a stan się gwałtownie pogarszał, że byliśmy zmuszeni ją uśpić. Bardzo martwiliśmy się jak zniesie to drugi kot, ale jeg zachowanie nie uległo znaczącej zmianie - to co zaobserwowaliśmy to zmniejszenie częstotliwości "miałczenia" - wcześniej był wielkim gadułą obecnie praktycznie się nie odzywa i stał się większą przylepką, wciąż szuka uwagi i pieszczot. Poświęcamy mu teraz całą uwagę i czas, gdy jesteśmy w domu, jednak ze względu na pracę zdarza się, że jest sam w ciągu dnia przez 8h. Bardzo mnie to martwi, bo to niezwykle towarzyski i energiczny kot. Zależy mi na tym, aby miał towarzysza i tu moje pytanie - kiedy najwcześniej mogę pomyśleć o adopcji drugiego kota i jak się do tego przygotować? Obawiam się, że kot rezydent, pomimo obecnie dobrego stanu zdrowia, może być nosicilem wirusa, jak zminimalizować ryzyko zakażenia kolejnego kotka? Czy robienie testów na nosicielstwo ma sens? 

 
Opublikowany : 27/03/2020 11:55
lek wet Katarzyna Hołownia-Olszak
Posty: 777
Zaufany użytkownik
 

Dzień dobry.

Jeśli koty przebywały ze sobą, nie jestem pewna czy test na nosicielstwo ma sens – na 99% kot jest nosicielem koronawirusa. FIP wywoływany jest przez zmutowany koronawirus, do tej pory nie zostało jednoznacznie wyjaśnione, dlaczego wirus mutuje, jakie czynniki powodują wystąpienie FIP. Koronawirus w podstawowej formie wywołuje objawy takie jak biegunka, wymioty, osłabienie. Zmutowana forma wirusa jest dość odporna na warunki środowiskowe, dlatego warto odkazić całe mieszkanie, wyprać w wysokich temperaturach koce, legowiska, a wszystko to, czego nie da się zdezynfekować, proszę usunąć z kociego środowiska. Jeśli rozważa Pani adopcję drugiego kota, proszę raczej nie wybierać młodego zwierzęcia – na wystąpienie FIP narażone są najbardziej młode kocięta. Proszę przeprowadzić zapoznawanie kotów bardzo powoli, ostrożnie, postępując wedle wszelkich zasad łączenia kotów (zapoznawanie z zapachami, spotkanie na neutralnym terenie). Przed adopcją dla obu kotów warto wprowadzić leki podnoszące odporność – stres działa immunosupresyjnie, warto temu zapobiec.

Pozdrawiam i życzę powodzenia, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Forum weterynaryjne Co w Sierści Piszczy

 
Opublikowany : 30/03/2020 21:18

Odpowiedz

Twoje imię

Twój email

Tytuł *

Maksymalny dopuszczalny rozmiar pliku 25MB

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.