Powiadomienia
Clear all

Kot kuleje na tylnie łapy

Avatar photo
 Agnieszka
Posty: 1
Nowy użytkownik Gość
Inicjator dyskusji
 

Witam. Od około miesiąca mój dwuletni kocur dziwnie utyka na tylnie łapy. Na początku było to ledwie zauważalne, po około 2 tygodniach nasiliło się, więc poszliśmy do weterynarzaKot podczas badania nie okazywał oznak bólu temperature miał w normie. Dostaliśmy lek przeciwbólowy, przeciwzspalny Meloxoral 05mg/ml. Po tygodniu zażywania nie było poprawy. Teraz po miesiącu od wystąpienia pierwszych objawów byliśmy zrobić rtg. Na rentgenie weterynarz nic nie widział (zdjęcie rentgenowskie w załączniku) Zlecił dalszą obserwacje kota. Jak po dwóch miesiącach nie przejdzie mamy znów się zgłosić. Na załączonym filmie widać jak to mniej więcej wygląda. Czasem utyka mniej, czasem więcej, a czasem chodzi normalnie. Wygląda to tak, jakby coś odcinało mu władze w łapach. Podczas utykania nagle podwija ogon w górę. Gdy wyskakuje na coś musi się na to dobrze przygotować, inaczej, gdy skacze nagle podczas zabawy z kotką, zdarza się, że spsda. Proszę o poradę bo nie wiem już co mam robić. Wydaje mi się że kot staje się bardziej markotny i boli go to bo jak go teraz głaskam to spina tylną część ciała. Do tej pory je i załatwia się normalnie. Proszę o wskazanie jakie badania powinnam jeszcze zrobić i co może mu właściwie być. Z góry dziękuję za wszystkie cennne wskazówki. Pozdrawiam.

 
Opublikowany : 01/05/2022 22:51
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia
Posty: 738
Ekspert Administrator
 

Dzień dobry.
Niestety zdjęcie RTG, o którym Pani wspomniała, nie załączyło się. Zdecydowanie chód Pani pupila jest wysoce niepokojący. Domyślam się, że odruchy oraz czucie w kończynach było skontrolowane, tak? Jeśli na zdjęciu RTG lekarz prowadzący nie zauważył żadnych, uchwytnych zmian, może warto pójść o krok dalej z diagnostyką i wykonać tomografię komputerową. Jest to zdecydowanie czulsza metoda, niż zdjęcie RTG, margines błędu w tym wypadku jest bardzo niewielki. Domyślam się, że kot miał wykonane badanie krwi, z oznaczeniem fruktozaminy? Początkowa postać cukrzycy może dawać dość podobny objaw – kot zaczyna chodzić mniej pewnie, do tego stopnia że podczas chodu stawia całą stopę na podłożu, a nie tylko paluszki. Kolejnym schorzeniem, jakie warto włączyć do diagnostyki różnicowej, są choroby zakaźne. Przechorowanie, albo aktywna postać wielu chorób, chociażby toksoplazmozyboreliozy, może powodować zaburzenia neurologiczne. Zaburzenia czucia oraz władzy w kończynach miednicznych mogą być efektem zakrzepu, który zablokował dopływ krwi – wtedy stan kota pogarsza się dość gwałtownie. Mam nadzieję, że szybko uda się znaleźć powód dziwnego chodu u Pani kota.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Forum weterynaryjne Co w Sierści Piszczy

 
Opublikowany : 12/05/2022 07:49

Odpowiedz

Twoje imię

Twój email

Tytuł *

Maksymalny dopuszczalny rozmiar pliku 10MB

 

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.