Powiadomienia
Clear all

Pilnie potrzebna pomoc-kocia kupa!

Co w Sierści Piszczy logo
Posty: 2
Aktywny użytkownik
Inicjator dyskusji
 

Witam. Od dwóch tygodni opiekuję się porzuconą przez mamę kotką, w chwili obecnej ma ze cztery tygodnie. Potrzebuję pomocy w związku z kałem malutkiej. Moja kicia obecnie wypróżnia się w taki sposób od dłuższego czasu. Kupki mają taką konsystencję jak na zdjęciach, są takiego samego albo bardzo zbliżonego kolorku i dość mocno cuchną. Od dwóch dni obserwuję takie ciemniejsze fragmenty wydalin widocznych na zbliżeniu. Parę razy w związku z kupkami byłam już u weterynarza, niwstety nie zyskałam żadnych rzetelnych odpowiedzi. Pare odpowiedzi dla przykładu "taka kupka jest normalna", "kocia kupa zawsze ostro śmierdzi", "wszystko jest w porządku ".

 
Opublikowany : 19/06/2018 21:23
Lek. wet. Magda Zdanowska
Posty: 338
Zaufany użytkownik
 

Dzień dobry.

Oczywiście, że kał kota ma specyficzny zapach, jak kał każdego zwierzęcia, ale stwierdzenie „kocia kupa zawsze ostro śmierdzi” jest znaczną przesadą. Na zdjęciu widoczna jest krew i śluz, których nie powinno być w kale.

Ponieważ jest to bardzo młodziutkie kocię sytuacja jest tym bardziej poważna. Przyczyny mogą być różne, najczęściej jest to zarobaczenie, nieprawidłowa dieta czy zakażenia bakteryjne. Oczywiście bez badania klinicznego trudno jest zalecać postępowanie, ale zwykle na początek, w ramach szybkiego leczenia objawowego powinno się kocię rutynowo odrobaczyć, zmienić dietę na leczniczą, zalecaną przez lekarzy weterynarii dietetyków przy biegunkach (na przykład Royal Canin Gastro Intestinal w saszetkach), podawać probiotyki i prebiotyki doustnie (na przykład pasta Coloceum czy kapsułki Bio-Protect) oraz ewentualnie wprowadzić antybiotyk dobrze tolerowany przez młode organizmy (na przykład amoksycylinę z kwasem klawulanowym). Warto jest także zbadać parazytologicznie kał kota, próbki z trzech dni przechowywane w lodówce. Rutynowo stosowane środki odrobaczające nie działają na kokcydia czy Giardię. Jeśli zmiana diety, odrobaczanie i antybiotykoterapia nie przyniosą poprawy, a badania kału będą negatywne trzeba będzie poszerzyć diagnostykę.

Pozdrawiam, lek. wet. Magda Zdanowska.

Forum weterynaryjne Co w Sierści Piszczy

 
Opublikowany : 23/06/2018 09:14

Odpowiedz

Twoje imię

Twój email

Tytuł *

Maksymalny dopuszczalny rozmiar pliku 25MB

 

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.