Powiadomienia
Clear all

Kot problemy z jelitami i anemią

Avatar photo
Posty: 1
Nowy użytkownik
Inicjator dyskusji
 
  • Mam 4,5 letniego kota rasy Maine Coon. Ponad dwa lata temu dostał biegunki i na skutek leków miał problemy z wypróżnianiem.Doustne  podawanie parafiny nic nie pomagało,więc postanowiono zrobić dogłębną lewatywę. Na skutek tego zrobiono perforację jelita i kot dostał zapalenia otrzewnej. Zmieniłam klinikę weterynaryjną i tam dokonano operacji podczas,której usunięto kawałek ślepego jelita wraz z guzem( badanie histopatologiczne potwierdziło brak komórek rakowych). Po około dwóch latach dostał biegunki i ponownie historia się powtórzyła. Po leczeniu problemy z oddaniem stolca. Podawano Lactuloseum po którym nie było efektu. Parafina płytko do odbytniczo i nic. Postanowiono kota otworzyć i za pomocą masowania jelita pozbyć się kału. Pozbyto sie części i ponownie parafina oraz syrop. Zostawiłam kota na około 4 dni w szpitalu, dali mu kroplówki,pozbyli się pozostałych mas kałowych, ale kotu pogorszyły się  znacznie wyniki anemia i stan zapalny. Oddano mi kota słaniającego się na nogach,ktory nie był w stanie wejść do kuwety,żeby zrobić siku. Kupy nie robi od dwóch dni, ale może z racji tego że prawie nic nie jadł. Teraz w domu coś niewiele je,ale jego stan jest kiepski. Weterynarz nie jest mi w stanie powiedzieć co jest powodem nagłego pogorszenia sie stanu zdrowia kota.

 
Opublikowany : 15/08/2021 11:20
lek wet Katarzyna Hołownia-Olszak
Posty: 769
Ekspert
 

Dzień dobry.
Niestety, opis dolegliwości, nawet najdokładniejszy, nie jest w stanie zastąpić badania klinicznego i zobaczenia pacjenta na żywo, w gabinecie. Biorąc pod uwagę wyniki badania krwi, Pani kot powinien mieć jak najszybciej przeprowadzoną transfuzję krwi – przy kat niskim hematokrycie to cud, że jeszcze żyje. Proszę porozmawiać o takiej możliwości z lekarzem prowadzącym lub skontaktować się z najbliższym bankiem krwi zwierzęcej, lekarze którzy tam pracują podpowiedzą co i jak należy zrobić. Kot ma bardzo podniesione białe krwinki, co świadczy o dość silnej infekcji, podniesione monocyty wyraźnie wskazują na infekcję pochodzenia bakteryjnego. Podniesione retikulocyty mówią o tym, że szpik stara się wyrównać braki i we wzmożony sposób produkuje czerwone krwinki. Niestety, nie jestem w stanie powiedzieć Pani dlaczego Pani kot ma takie wyniki, jednak z pewnością niepokojący jest fakt, że to drugi taki incydent w jego życiu. Gdy pupil w pełni dojdzie do siebie, warto przeanalizować jego żywienie, zadbać o odpowiednią ilość włókna w diecie, stosować profilaktyczne środki odkłaczające oraz dbać o profilaktykę przeciwpasożytniczą.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Forum weterynaryjne Co w Sierści Piszczy

 
Opublikowany : 19/08/2021 08:02

Odpowiedz

Twoje imię

Twój email

Tytuł *

Maksymalny dopuszczalny rozmiar pliku 25MB

 

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.