Przed opublikowaniem nowego wątku na forum zapoznaj się z artykułem: "Nadczynność tarczycy u kota". Być może znajdziesz w nim odpowiedź na Twoje pytanie.
dzień dobry,
od dwóch miesięcy jestem w posiadaniu kota 14 latka. od początku jego kupa wyglądała jak krowi placek czasem pojawia się krew w przezroczystym śluzem. Kot robi regularnie kupę prawie z zegarkiem w ręku jedna dziennie w porywach dwie. miał wykonane badania podstawowe krwi i moczu nic nie wykazało nawet byli weterynarze zaskoczeni tak dobrymi wynikami. miał przeprowadzone USG na którym widoczne były kryształki w pęcherzu ale badanie moczu ich nie wykazało. dodatkowo dostawał jedzenie weterynaryjne na rozbicie kryształków. po zastosowaniu jedzenia kupy zrobiły się bardziej wodniste. brzuszek był bardziej wrażliwy. otrzymywał zastrzyki które niestety nie pomagały. miał wykonywane badanie kału aby wykluczyć pasożyty i pierwotniaki wyniki wyszły negatywnie. Od dwóch tygodni otrzymuje kreon enzym trzustkowy ale też nie pomaga. proszę o poradę nie wiem co dalej robić. kotek jest kochany a ja powoli tracę wiarę że będzie dobrze chcę żeby przeżył swoje ostatnie lata w spokoju
Dzień dobry.
Jak sama Pani zapewne wyczytała, biegunka u kota to objaw, a nie choroba. Warto na początku przeanalizować żywienie pupilki – koty z podejrzeniem nadwrażliwości powinny jeść karmę z jednym źródłem białka (dotyczy to zarówno suchej jak i mokrej karmy). Jeśli podaje Pani pupilce karmę zalecaną kotom z problemami ze struwitami, może warto zmienić ją puszki wysokomięsne z obniżoną zawartością fosforu i magnezu, mogą być smaczniejszym i zdrowszym rozwiązaniem niż typowa karma typu “urinary”. Warto też zastanowić się nad wykonaniem badań obrazowych, aby sprawdzić jak wyglądają jelita i żołądek pupila – możliwe, że w badaniu będą zauważalne ogniskowe zmiany, albo poszerzenie jednej z warstw jelit, sugerujące zmiany zapalne, tło alergiczne lub chociażby IBD. Oprócz podstawowego badania krwi, warto też oznaczyć poziom witaminy b12 oraz kwasu foliowego, są to markery zdrowia jelit, ich zaburzenia sugerują konkretne choroby i mogą wskazywać na lokalizację zmian. Innym badaniem, które może dużo wnieść do diagnostyki jest posiew z kału oraz wymaz z prostnicy. Do czasu ustalenia dalszego postępowania, warto rozważyć podawanie probiotyków, prebiotyków oraz substancji zagęszczających masy kałowe.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.