Powiadomienia
Clear all

Problem z diagnozą

Avatar photo
Posty: 1
Nowy użytkownik
Inicjator dyskusji
 

Witam, 

piszę w związku z tym, iż pomocy od fachowców z mojego miasta nie mogę uzyskać - wszyscy rozkładają ręce i nie są w stanie pomóc.

Po kolei, objawy u kota: wycieki krwawe w oczach, zmętnienie gałek ocznych, apatyczność, brak apetytu. Kot ma niespełna ponad rok, wykastrowany. 

Jeden z lekarzy wykonał nam badanie krwi z których wynika, iż poziom glukozy jest znacznie podwyższony - 277 mg/dl.

W pliku załączam zdjęcia oczu kota. Tak wyglądały ok. 2 tygodnie temu. Dzisiaj jedno oko (prawe) wygląda znacznie lepiej, a drugie wygląda teraz bardziej na zamglone (białe). 

Kot otrzymywał przez ok. tydzień Dicortineff.

Co to może być? W jakim ewentualnie kierunku poprowadzić badania? 

 
Opublikowany : 28/10/2020 17:29
lek wet Katarzyna Hołownia-Olszak
Posty: 773
Ekspert
 

Dzień dobry.

Poczynając od wyników badań krwi, podwyższony poziom glukozy jest dość częsty u kotów, które stresują się wizytą w gabinecie i pobieraniem krwi – glukoza rośnie wtedy do bardzo wysokich poziomów. Przy podwyższonej glukozie warto jeszcze oznaczyć fruktozaminę, ten parametr pozwala na stwierdzenie, czy kot choruje na cukrzycę, czy podwyższona w badaniu glukoza była spowodowana stresem zwierzęcia. Jeśli chodzi o stan oczu, czy kot miał wykonywany test fluoresceinowy? Pozwala on ocenić, czy w rogówce są jakieś ubytki, czy jej warstwanie została naruszona. Jeśli kot ma ubytki na rogówce, nie powinna Pani stosować kropli Dicortineff, zawierają one w swoim składzie steryd, a ten opóźnia gojenie owrzodzeń. Najrozsądniej będzie, gdy uda się Pani do okulisty. Oczy są bardzo delikatnym organem, bardzo łatwo je uszkodzić, a niewłaściwe stosowanie leków może spowodować nawet utratę wzroku. Do czasu ustalenia terminu wizyty, proszę zabezpieczyć oczy przed drapaniem, kot powinien cały czas chodzić w kołnierzu. Proszę przemywać powieki borasolem, aby usunąć całą wypływającą z worka spojówkowego wydzielinę. Oczy najbezpieczniej jest przemywać płynem fizjologicznym (NIE świetlikiem, NIE herbatą, NIE rumiankiem). Proszę nie zwlekać z wizytą u specjalisty.

Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Forum weterynaryjne Co w Sierści Piszczy

 
Opublikowany : 29/10/2020 23:36

Odpowiedz

Twoje imię

Twój email

Tytuł *

Maksymalny dopuszczalny rozmiar pliku 25MB

 

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.