Powiadomienia
Clear all

Alergik nie chce jeść

Avatar photo
Posty: 2
Aktywny użytkownik Gość
Inicjator dyskusji
 

Dzień dobry. Mój hawańczyk z podejrzeniem alergii pokarmowej nie chce jeść. Miał drożdżaki w uszach więc przeszliśmy na dietę monobiałkową – na bazie insektów bo nigdy ich nie jadł. Karmę zjadał ale bez apetytu, po 3 miesiącach już w ogóle nie chciał jej jeść aż wymiotował żółcią. Uszka zostały wyleczone ale zaczęły mu masowo wypadać włosy i na skórze zaczęło się robić cos w stylu łupieżu. Więc za radą weterynarza zmieniliśmy karmę na taką z hydrolizowanym białkiem, wybraliśmy Farmina Ultrahypo. Przez 3 dni zajadał się z wielkim apetytem i znów przestał jeść. Mieszamy suchą karmę z mokrą to trochę wyliże mokrego ale większość zostawia. Dolewamy ciepłej wody, dostaje dwa razy o stałych porach. Nic nie pomaga. Znów zaczął wymiotować żółcią a na spacerach rzuca się na trawę i ją skubie, bardziej ją wylizuje niż zjada, ale ogólnie na zwykłej karmie nigdy tego nie robił. Nie dostaje żadnych smaczków, warzyw, owoców, sama karma. Ale jak pomachać mu ogóreczkiem to widać że apetyt na niego ma. Ostatecznie zje trochę karmy tak co dwa dni. Jak go zachęcić do jedzeniaTabletki na pobudzenie apetytu są dobrym rozwiązaniem? To może być tylko jego kaprys czy raczej zabrać go do weterynarza i zasugerować bardziej szczegółowe badania? Odnoszę wrażenie że zaczyna się głodzić i robi się apatyczny, bez energii, ciągle by spał.

 
Opublikowany : 06/06/2022 16:48
Słowa kluczowe tematu
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia
Posty: 739
Ekspert Administrator
 

Dzień dobry.
Zdecydowanie warto wykonać badania diagnostyczne, brak apetytu jest objawem wielu różnych schorzeń. Rozsądnie będzie zacząć od badania krwi, najlepiej z uwzględnieniem lipazy trzustkowej, jonogramu, oraz parametrów wątrobowych. U ras małych i miniaturowych często zdarzają się problemy z ukształtowaniem unaczynienia wątroby (na przykład zespolenie wrotno oboczne), jednym z objawów może być właśnie gorszy apetyt i bardzo złe samopoczucie po posiłkach. Kolejnym krokiem powinno być szczegółowe badanie USG jamy brzusznej – aby wykluczyć wszelkie nieprawidłowości anatomiczne u pieska. Do czasu ustalenia terminu wykonania badań, warto upewnić się, kiedy pies był ostatnio odrobaczany (przypomnę, że dorosłe zwierzęta należy odrobaczać raz na 3 miesiące, maluchy do 6 miesiąca życia – 1 raz w miesiącu), a także czy ma aktualne zabezpieczenie przeciwko pchłom i kleszczom. Proszę też upewnić się, czy aby na pewno wszyscy domownicy przestrzegają zaleceń dietetycznych. Karma jaką pies spożywa, powinna być świeża – po otwarciu opakowanie powinno być zużyte w ciągu maksymalnie 2 tygodni. Po tym czasie jełczeją tłuszcze zawarte w pożywieniu, mogą się też rozwijać roztocza. Większe worki karmy należy porcjować do woreczków strunowych i mrozić. Proszę też zwrócić uwagę na nawyki pieska, może lubi gryźć lub lizać nie nadające się do tego przedmioty.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Forum weterynaryjne Co w Sierści Piszczy

 
Opublikowany : 08/06/2022 21:36

Odpowiedz

Twoje imię

Twój email

Tytuł *

Maksymalny dopuszczalny rozmiar pliku 10MB

 

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.