Help!!! Nasz pies (7 lat, owczarek niemiecki) ma prawdopodobnie 2 bardzo silne autoagresje (krew poszła do badań ale objawy się zgadzają)- mamy świetnego weta ale może komuś przyjdzie jeszcze coś do głowy- pies ma atonie żołądka - jelita udało nam się troszkę ruszyć - pies kilka razy się wypróżnił (dokładnie 6 przez 3 dni) ale żołądek stoi. Ma ktoś jakiś pomysł jak mu pomóc?
Dzień dobry.
Atonia żołądka jest groźnym schorzeniem, bardzo ciężko jest „rozruszać” żołądek. Z pewnością powinna Pani wprowadzić lekkostrawną dietę. Należy rozważyć ilości poszczególnych posiłków – lepiej jest dawać jedzenie kilka razy ale w mniejszych porcjach, niż przeładować żołądek solidnym posiłkiem. Warto pomyśleć o rozdrabnianiu lub miksowaniu posiłków, dodawaniu wody, aby wspomóc nieco pasaż treści. Proszę też pamiętać, że opóźnione opróżnianie żołądka, zaleganie treści w nim może predysponować do uszkodzeń śluzówki żołądka. Należy pomyśleć o lekach i preparatach działających osłonowo – kisiel z siemienia lnianego (ale bez pestek) albo preparaty z sukralfatem mogą ochronić żołądek przed powstawaniem odleżyn i owrzodzeń. Warto też zapewnić psu rozsądną dawkę ruchu, w odpowiednim czasie po posiłku – nie za szybko, aby nie doszło do skrętu żołądka. Spacery i praca mięśni mogą również podziałać wspomagająco na perystaltykę przewodu pokarmowego. Jeśli te sposoby nie pomogą, proszę porozmawiać ze swoim lekarzem prowadzącym o lekach wspomagających perystaltykę przewodu pokarmowego lub skonsultować przypadek z dietetykiem zwierzęcym.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.
Jakie są rokowania w przypadku atonii żołądka i jelit u dwuletniego psa?
Jakie są rokowania w przypadku atonii żołądka i jelit u dwuletniego psa?
Dzień dobry.
Rokowania zależą od bardzo wielu składowych - od wyników badania krwi, od obrazu widzianego na USG, od samopoczucia pacjentki i jej możliwości wypróżnienia oraz przyjmowania pokarmów. Ważny jest też czas trwania atonii - im dłuższy, tym rokowanie jest gorsze. Nie wiem, z jakiego regionu Pani pochodzi, na Dolnym Śląsku mogę polecić dr Polę Borusewicz, przyjmuje w przychodni Vetspec w Groblicach, w Warszawie największym autorytetem jest profesor Lechowski. Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia dla pupilki.
Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.
Dzień dobry.
O profesorze Lechowskim słyszałam ze szkoleń, nie znam go osobiście, także nie podpowiem Państwu, gdzie przyjmuje, nie znam też jego danych kontaktowych. Spytajcie Państwo może na SGGW, profesor jest nauczycielem akademickim, może tam uda się ustalić jakieś godziny jego konsultacji. W przypadku kompletnej atonii, gdy jelita i żołądek nie wykazują żadnych funkcji motorycznych, rokowanie jest raczej dość ostrożne, jednak może okazać się, że to tylko tymczasowa sytuacja i odpowiednio dobrane leki usprawnią trawienie Państwa pupilki.
Trzymam kciuki za pieska i pozdrawiam serdecznie, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.