Witajcie, od tygodnia jest z nami roczny piesek ze schroniska. Jego historia zanim trafił do schronu jest nam nieznana, ale jest przemiły, sympatyczny i grzeczny.
Niestety od początku pobytu u nas piesek załatwia się tylko "na rzadko", nawet bardzo rzadko. Początkowo obstawialiśmy stres oraz karmę, ale teraz to już się martwimy. Pies je tą samą suchą karmę, co w schronisku, ale tam podobno była zalewana rosołem, my tego nie robimy. Pije dużo. Jedzenie pochłania, właściwie dopiero wczoraj zaczął ją jeść spokojnie, jakby się upewnił, że nikt mu nie zabierze. Jest szczepiony i odrobaczony.
Niestety pieskowi zdarza się załatwić w domu, ciężka sprawa...
Dodatkowo piesek ma cały czas gorący i suchy nos (nie tylko chwilami, ale cały czas). Poza tym nie widać po nim, żeby się jakoś źle czuł, bawi się, biega.
Zaczynamy się martwić, co robić?
Dzień dobry.
Przyczyna biegunki może być chorobowa lub żywieniowa. Na początek należy wykonać badanie kału na pasożyty i Giardię oraz podstawowe badania krwi. Chorób wywołujących biegunkę jest bardzo wiele, poczynając od pasożytniczych, przez choroby wątroby czy trzustki, jelit, a kończąc na nowotworowych. Zawsze zaczyna się badania myśląc o najpowszechniejszych przyczynach biegunki. Ponadto nie można wykluczyć nieprawidłowej reakcji na daną dietę. Proszę udać się do lekarza, który wdroży postępowanie, mające na celu postawienie rozpoznania i wprowadzenie leczenia.
Witam, Mamy podobną sytuację, jednak...
Pies robi normalną kupę po pierwszym posiłku, po drugim posiłku także jest normalna. Jednak, nad ranem robi jednoczesnie kilka kup - jedną za drugą, ta ostatnia jest prawie wodnista. Nie wiemy w czym przyczyna, tak jak tylko tylko jedna z tych porannych jest rzadką.. Prosimy o radę
Witam, Mamy podobną sytuację, jednak…
Pies robi normalną kupę po pierwszym posiłku, po drugim posiłku także jest normalna. Jednak, nad ranem robi jednoczesnie kilka kup – jedną za drugą, ta ostatnia jest prawie wodnista. Nie wiemy w czym przyczyna, tak jak tylko tylko jedna z tych porannych jest rzadką.. Prosimy o radę
Dzień dobry.
Myślę, że najlepiej byłoby udać się do lekarza weterynarii, aby przeprowadzić dokładne badanie kliniczne pacjenta. Obecność śluzu w kale, rozluźnienie jego struktury zawsze jest niepokojące. W przypadku nieprawidłowego wyglądu kału zawsze warto przeprowadzić badanie parazytologiczne. Możliwe, że pacjent cierpi z powodu obecności pasożytów przewodu pokarmowego. Dodatkowo, sugerowałabym wykonanie testu na obecność Giardia spp. – ten pasożyt również może być przyczyną opisywanych przez Państwa objawów. Jeśli w przypadku obu badań nie zostaną wykryte żadne nieprawidłowości, należałoby sprawdzić, czy pacjent nie wykazuje odchyleń w badaniu krwi – w przypadku niektórych schorzeń w obrębie wątroby mogą pojawić się okresowe rozwolnienia. Rozumiem, że jest to jedyny objaw, który Państwa niepokoi? Nie występują wymioty, ani gorsze samopoczucie? Co pies dostaje do jedzenia? Czasem nieco luźniejszy stolec pojawia się, gdy w diecie brakuje błonnika.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.