Witam , w raz z Rodzia posiadamy 3 Letniego Bulldoga Francuskiego.
Lili ma problem z ciągłym wylizywaniem Łap oraz drapaniem się aż do Krwi., zakładamy jej koszulki skarpety oraz kupujemy specialna karme o nazwie "Hypoalergenic Dr21" od Firmy Royal Canin, je już tą karme około 2 miesięcy, ma świąt i kąpiemy ją w szamponie Hypoalergicznym.
Tutaj jeszczę kilka zdjęć.
Bardzo serdecznie prosimy Państwo o pomoc i porady.
Dzień dobry.
Suczka wymaga pełnego badania dermatologicznego. U buldogów występuje duża predyspozycja do chorób alergicznych, sadząc z nasilenia, umiejscowienia zmian i braku poprawy po stosowaniu karmy z hydrolizowanym białkiem, suczka cierpi na atopowe zapalenie skóry. Jednak sądzę, że jest ono powikłane, najprawdopodobniej bakteryjnie i drożdżakowo. Niezbędne jest wykonanie cytologii skóry. Prawdopodobnie należy poza chorobą podstawową leczyć wtórne zakażenia przy pomocy antybiotyków i środków przeciwgrzybiczych. Także wskazane jest miejscowe stosowanie środków odkażających i specjalistycznych szamponów. Samą atopię można leczyć aktualnie za pomocą wielu środków dostępnych na rynku weterynaryjnym. Szczegółowe zalecenia, leki oraz koszty przedstawi Państwu lekarz na wizycie. Na pewno jednak należy wdrożyć leczenie, ponieważ przewlekłe zapalenie skóry może prowadzić do jej ropowicy, z którą ciężko będzie sobie poradzić. Ponadto zwierzę bardzo cierpi, odczuwając silny świąd. Proszę więc jej pomóc i udać się do lecznicy weterynaryjnej.
Pozdrawiam, lek. wet. Magda Zdanowska.
Witam
Mam problem z moją Fiona nie ma dnia i godziny żeby nie wylizywała sobie łapki i się drapała po brzuszku i uszku . Stwierdzono u niej alegię na ryż mączne rzeczy , na białko kurczaka i tylko dostaje sucha karmę britt dziczyzna i ziemniak ale dostaje od czasu do czasu mokra karmę sama dziczyznę . Co drugi dzień jest kapana żeby się nie drapała w szamponach leczniczych i kąpieli nawilżana kremami i dalej się drapie i wylizuje
Witam
Mam problem z moją Fiona nie ma dnia i godziny żeby nie wylizywała sobie łapki i się drapała po brzuszku i uszku . Stwierdzono u niej alegię na ryż mączne rzeczy , na białko kurczaka i tylko dostaje sucha karmę britt dziczyzna i ziemniak ale dostaje od czasu do czasu mokra karmę sama dziczyznę . Co drugi dzień jest kapana żeby się nie drapała w szamponach leczniczych i kąpieli nawilżana kremami i dalej się drapie i wylizuje
Szanowna Pani
Myślę, że najlepszą opcją w tej sytuacji jest zgłoszenie prowadzącemu lekarzowi weterynarii tego faktu. Niestety, ale problemy skórne i związany z nimi świąd u psów i kotów są zazwyczaj bardzo skomplikowane i należy konsultować się ze swoim lekarzem na każdym etapie leczenia. Pani pies w tym wypadku potrzebuje pełnego badania dermatologicznego i dalszej diagnostyki. Należy pamiętać, że jeśli chodzi o alergię pokarmową widoczne efekty po zastosowaniu odpowiedniej diety widzimy dopiero po kilku tygodniach od zastosowania i nasze zwierze musi być bezwzględnie na tej diecie (bez podjadania smaczków i innej karmy). Minimalny okres, po którym widzimy efekty to 6-8 tygodni. Jeśli chodzi o Pani psa- czy miał wykonywane testy w kierunku tylko alergii pokarmowej, czy były też wykonywane testy na alergeny środowiskowe? Być może problem leży tutaj, że oprócz alergii pokarmowej Pani psa uczulają jakieś alergeny ze środowiska. Kolejną sprawą jest także atopowe zapalenie skóry, które bardzo często zdarza się u psów i kotów i to, że pies ma alergie pokarmową nie wyklucza także, że ma atopowe zapalenie skóry. W tym wypadku stosowane jest dodatkowe leczenie dobrane przez lekarza weterynarii. Należy także sprawdzić czy Pani pies, nie ma powikłania bakteryjnego zapalenia skóry przez ciągłe drapanie się i lizanie- w takim przypadku zmiana pożywienia może znieść objawy alergii, ale objawy zapalenia skóry nadal będą dawały o sobie znać i bez wprowadzenia leczenia (antybiotykoterapia) niemożliwe będzie zażegnanie problemów ze świądem. Jeśli chodzi o alergie i atopię w weterynarii oprócz diety eliminacyjnej oraz wspomagającej szamponoterapii leczniczej stosuje się w razie potrzeby farmakoterapię dobraną odpowiednio do pacjenta. Możliwości jest bardzo wiele i Pani psu na pewno da się pomóc. Przedstawiłam Pani wiele opcji, które mogą przyczynić się do tego, że mimo diety Pani pies się drapie. Należy zgłosić się do lekarza weterynarii, który będzie wiedział jak rozwiązać Pani problem po przeprowadzonym wywiadzie i po zbadaniu Pani psa. Świąd jest bardzo nieprzyjemnym objawem chorobowym, dlatego proponowałabym nie zwlekać, tylko udać się w najszybszym możliwym terminie do swojego lekarza prowadzącego.
Pozdrawiam, Julia Kostrzewa, lekarz weterynarii.