Dzień dobry mam pieska rasy Cavalier King Charles Spaniel trzy dni temu suczka 8 letnia zaczela kulec na tylna prawa łapkę przestala ja obciazac pojechalem z, nia do weterynarza ktory wstepnie stwierdzil zerwane wiazadla. Umowilem sie nana RTG na dzień następny. Wieczorem piesek dostal dusznosci jego stan siejest pogorszyl byl bardzo niespokojny cala noc spedzil siedzac. Zadzwonilem do innego lekarza ktory przyjechał do domu ii po słuchaniu pieska stwierdził stan przedzawalowy niewydolność serca. Piesek dostal leki przeciwzapalne i przeciwbólowe bo bolala go łapka. Opuchlizna na lapcepewno dnia nastepnego w okolicy biodra byla. Co raz wieksza na drugi dzien rano obrzeg zmniejszyl sie zostala tylko taka torbiel w okolicy kolana lekarz stwierdzil ze to plynjest który zejdzie nizej do poduszek lapki to go sciagnie. Piesek dostal powtorke leku na łatwiejsze oddychanie i antybiotyk bo temperatura ciala podniosla sie do 40 stopni. Na drugi dzien rano piesek byl bardzo słaby nie przywilal mnie jak cowiedzę rano. Nie mogl wstac o wlasnych siłach. Przestal chodzic na druga tym razem lewa lapke nie wiem juz co robic czy ten stan związek ma z sercem czy toto zupełnie cos innego prosze o pomoc. Paweł
Dzień dobry.
Wysoka gorączka, zmiany zapalne stawów czy kulawizny nie są związane z niewydolnością krążenia. Oczywiście suczka poza choroba wywołującą aktualnie złe sampoczucie i objawy bólowe może cierpieć na chorobę serca. Jednak obrzęki obwodowe, czyli na kończynach u psów w chorobach serca zdarzają się bardzo rzadko, jest to ciastowaty obrzęk obwodowych odcinków kończyn. Nie towarzyszy temu gorączka. Aby prawidłowo zdiagnozować psa należy zawieźć go do kliniki dysponującej odpowiednim sprzętem, podczas wizyty domowej można tylko doraźnie pomóc zwierzęciu, ale dalsza diagnostyka powinna być przeprowadzana w gabinecie. Niezbędne jest wykonanie badania krwi oraz radiologicznego klatki piersiowej. Jeśli wykluczony zostanie obrzęk płuc należy wykonać dalsze badania, czyli krwi, echokardiografię serca, zdjęcia rtg zmienionej kończyny. Ponieważ stan psa jest niepokojący proszę bez zwlekania udać się do kliniki weterynaryjnej.
Pozdrawiam, lek. wet. Magda Zdanowska.
Dziękuję za odpowiedź. Z pieskiem jeździłem wszędzie gdzie tylko moglem, robione miał EKG, USG, RTG, badania krwi które okazały się fatalne. Badanie usg wykazalo guza przy watrobie. Serduszko mialo podwyzszona wydolnosc prawdopodobnie przez bol. Lekarz prowadzący zalecil operację i wycięcie guza.Badania watroby wykazaly ze jest zdrowa. Podjęliśmy decyzję wyciecia guza. Próbując ratować pieska. Niestety podczas operacji okazalo sie ze guzy sa rowniez na zoladku- 3 wielkosci kasztanów z przerzutami na trzustke. Na węzłach chłonnych wyczuwalne guzy. Lekarz operujacy po konsultacji ze mna podjął decyzja o poglebieniu narkozy żeby piesek nie cierpial bo nie było szans na przezycie dla niego. Niestety pieska już nie ma ze mna Odszedł pozostając w mym sercu na Zawsze.