Powiadomienia
Clear all

endokardioza zastawki mitralnej , a zabieg usuwania zębów 14 letni YORK

Avatar photo
Posty: 1
Nowy użytkownik
Inicjator dyskusji
 

Dzień dobry,
będę wdzięczna za wszelkie odpowiedzi i własne doświadczenia.
Mam psa Yorka 13 lat i 11 miesięcy - w kwietniu tego roku pierwszy raz miał problem z uzębieniem ( zrobił mu się ropień pod okiem wg. informacji od weterynarza - przyczyną był ząb oczny. Dostał antybiotyk opuchlizna zeszłą ale niestety problem powrócił ponownie we wrześniu, dostał ponownie antybiotyk, opuchlizna ponownie ustąpiła. Poszłam na konsultację do stomatologa - diagnoza : dużo kamienia nazębnego i wskazany zabieg usunięcia WSZYSTKICH ZĘBÓW. Zabieg był już umówiony ale po wykonaniu badań zdecydowaliśmy się go przełożyć ( w między czasie został wdrożony lek HEPAXAN na wątrobę ) na późniejszy termin ze względu na wyniki badań.
kardiolog opis po badaniu:
osłuchowo szmer o nasileniu IV/VI lewostronny, HR 219/min
brak patologicznych szmerów oddechowych. Zmiany zwyrodnieniowe o umiarkowanym nasileniu na płatkach zastawki mitralnej.Duża niedomykalność mitralna-falka zwrotna omywa cały lewy przedsionek.Wtórnie do niedomykalności światło lewego przedsionka powiększyło się. Wielkość pozostałych jam serca prawidłowa, bez odcinkowych zaburzeń kurczliwości.Przepływ przez pozostałe zastawki prawidłowy.
Endokardioza zastawki mitralnej wg.klasyfikacji ACVIM stadium B2.
Został wdrożony lek Carsidure 1,25 - lek do podawania na stałe.

Biochemia krwi - wyniki powyżej/w górnej granicy
ALKP - 215U/I ( norma 23-212 )
ALT - 305 U/I ( norma 10-125 )
GLOB - 4,2g/dl ( norma 2,5-4,5)

z góry bardzo dziękuję za odpowiedzi.
Pozdrawiam
Marta
Proszę o informację czy takie wyniki badań nie stanowią przeciwskazań do wykonania zabiegu pod narkozą? Dodam ,że w ubiegłym roku miał już narkozę ze względu na wykonaną operację zerwanego więzadła.

 
Opublikowany : 08/10/2019 12:19
lek wet Katarzyna Hołownia-Olszak
Posty: 777
Zaufany użytkownik
 

Dzień dobry.

Jeśli chodzi o wyniki biochemii, warto przed zabiegiem wdrożyć suplementy, które nieco usprawnią jej pracę. Wątroba jest ważnym organem, pomaga uporać się organizmowi z metabolizowaniem większości leków, dobrze jest zatem doprowadzić ją do maksymalnej wydolności przed zabiegiem – proszę przedyskutować ze swoim lekarzem zwiększenie dawki hepaxanu bezpośrednio przed zabiegiem. Jeśli chodzi o wyniki kardiologiczne, proszę pamiętać o regularnym podawaniu leków oraz porozmawiać o dodatkowych preparatach, możliwych do wprowadzenia przed zabiegiem. Z wypisem proszę zgłosić się do lekarza, który będzie przeprowadzał ekstrakcję. Jeśli zęby są w złym stanie mogą wpływać niekorzystnie na podwyższone parametry wątrobowe. Cieszę się, że zdecydowała się Pani na zabieg, wielu właścicieli niepotrzebnie matrwi się tym jak pies sobie poradzi po ekstrakcji – rozchwiane zęby nie spełniają już swojej funkcji, powodują tylko ból i cierpienie zwierzęcia. Okres rekonwalescencji po zabiegu wynosi około dwóch tygodni i po tym czasie zwierzęta wracają do pełni sił.

Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Forum weterynaryjne Co w Sierści Piszczy

 
Opublikowany : 11/10/2019 18:35

Odpowiedz

Twoje imię

Twój email

Tytuł *

Maksymalny dopuszczalny rozmiar pliku 25MB

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.