Powiadomienia
Clear all

Gazy i Wymioty, Wzdęcia

Avatar photo
Posty: 1
Nowy użytkownik
Inicjator dyskusji
 

Witam mam pewien problem ze swoim 12 letnim pieskiem. A mianowicie w ostatnim czasie nasilające się gazy, odbijanie, mlaskanie, odruch wymiotny po jedzeniu.

Zaczynało się stopniowo, bo od kiedy pamiętam wymioty zdarzały się sporadycznie, co nasiliło się w ostatnich 2 miesiącach po odrobaczeniu psa.

Jezdzilem z psem do weterynarza, ok. 2 msc temu miał robione badania krwi które wyszły bardzo dobrze, a dalej nie wiadomo co jest. Do jedzenia do tej pory dostawał głównie mokrą karmę puszkową z biedronki lub Gamy niestety po nich bardzo gazował.

Pani weterynarz doradziła mi żeby zmienić karmę na Dolinę Noteci w połączeniu z lekiem IPP 20 które dostał od weterynarza, aktualnie bierze 9 dzień, jest pewien progres lecz mlaskanie co jakiś czas dalej nie ustępuje.

Byłbym wdzięczny gdyby ktoś podpowiedział mi jakie badania, oprócz gastroskopii jeszcze mogę mu zrobić żeby dowiedzieć się co mu jest. Wspomnę tylko ze pies od około 3 lat bierze lek przeciwpadaczkowy Finlepsin pół tabletki dziennie, bo niestety miewał ataki padaczki. Piesek to kundelek, średniej wielkości. Ewentualnie jakie leki mogę podawać jeszcze na takie ataki, bo pieska aż spina w żołądku momentami.

 

 
Opublikowany : 26/12/2021 02:00
Słowa kluczowe tematu
lek wet Katarzyna Hołownia-Olszak
Posty: 769
Ekspert
 

Dzień dobry.
Gazy i intensywne odbijanie się mogą sugerować zaburzenia trawienia. Wspomniał Pan o zmianie karmy – zdecydowanie dobrze jest wybrać w takich przypadkach karmę lekkostrawną, o obniżonej zawartości tłuszczu, na przykład typu gastro – intestinal. Czy w badaniach krwi, o których Pan wspomniał, została oznaczona lipaza trzustkowa? Warto upewnić się, czy pupil nie cierpi z powodu przewlekłego zapalenia trzustki. Schorzenie to może przebiegać bezobjawowo, lub z niewielkimi dolegliwościami, na przykład takimi, jakie Pan opisuje, może też przejść w formę ostrą – i tu może dojść do bezpośredniego zagrożenia życia pieska. Do kompletu badań, jeśli chodzi o diagnostykę przewodu pokarmowego, warto też wykonać oznaczenie poziomu witamin z grupy B i kwasu foliowego. Co do dodatkowych badań, warto na początku wykonać badanie USG i sprawdzić, czy ściana żołądka nie jest pogrubiała, czy nie ma w jego świetle żadnych niepokojących tworów, oraz czy wszystkie pozostałe narządy wewnętrzne pupila działają, jak należy. Badanie kału pod kątem pasożytów oraz Giardii również może przynieść odpowiedź, co do przyczyny gazów. Gastroskopia jest ważnym badaniem, jednak jest wykonywana w znieczuleniu ogólnym, przed nią warto zdecydować się na mniej inwazyjne opcje diagnostyczne.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Forum weterynaryjne Co w Sierści Piszczy

 
Opublikowany : 29/12/2021 19:24

Odpowiedz

Twoje imię

Twój email

Tytuł *

Maksymalny dopuszczalny rozmiar pliku 25MB

 

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.